Jak reanimować tę sosnę?

Drzewa ozdobne
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Dolne gałęzie z czasem trzeba obciąć, bo i tak zaczną zamierać, igły na nich obsypią się praktycznie wszystkie gdy górne gałęzie zasłonią światło.Nie ma rady, dąży do postaci dorosłej, czyli pnia i korony wysoko :wink: musi więc zrzucać igły. Mam dwie czarne i co roku kilka worów igieł, a grabię od jesieni do wiosny, szczególnie po większych wiatrach.
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Sosna najczęsciej ma 2-3 roczniki igieł i teraz zrzuca te najstarsze. U innych iglastych jak świerk a tym bardziej jodła nie jest to tak widoczne bo mają po więcej roczników igieł, nawet igły 8 letnie a poza tym przyrosty są dużo mniejsze. Co do wypowiedzi wyżej to nie zgadzam się co do sugestii apropos podkrzesywania sosny bo sosna w pełnym słońcu ma inny pokrój niż w jakimkolwiek zwarciu czy konkurencji ze strony innych roślin przede wszystkim ograniczających dostępem światła górnego. Sosna na otwartej powierzchni nie musi z nikim konkurować i może pozwolić sobie na formę bardziej okrągłą, z większą ilością igieł, niższą, po prostu lepiej wykorzystującą dostęp do światła. I w takim przypadku nie należy podcinać gałęzi sosny od dołu :wink:
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Cezary Selli ma rację gałęzie dolne z czasem i tak zrobią się suche.Drzewo to drzewo w końcowym efekcie.Moje rosną na wolnej przestrzeni i zamierają dolne partie.Ze świerkiem podobnie.Nigdy do końca nie zachowa pokroju ,,choinki '' :D Świerk w tej chwili już na wysokosć 1,50 sosna wolniej tylko pierwsze partie gałęzi.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

To jest oczywiste, że z czasem dolne gałęzie będą zamierały i można oczywiście je odciąć, ale to co innego niż podkrzesywanie gałęzi dolnych żywych co jest niekorzystne w przypadku sosny na otwartej powierzchni
elusial
50p
50p
Posty: 62
Od: 30 kwie 2012, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Oj tak. Takie rady mi się podobają. Nic nie robić, nie mieć zmartwień... :)
RobertP2 mam do Ciebie jeszcze pytanie. Nigdy nic nie przycinałam i wolałabym nic nie popsuć. Czy możesz wytłumaczyć co to znaczy cięcie pędów o 1/3 i co się potem z gałązką dzieje? Czy to chodzi o skrócenie nowego przyrostu o 1/3 i w miejscu cięcia drzewko wypuszcza dwa nowe przyrosty?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=33&t=12611
:D
jedni robią to palcami a ja różnie czasem biorę sekator.Palcami w sumie najlepiej.Nie wyrzucaj tylko włóż do słoika zasyp cukru i nalej 65-96 % alkoholu i masz na kaszel lekarstwo ,że hej!
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
elusial
50p
50p
Posty: 62
Od: 30 kwie 2012, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Dziękować. Będę kombinować na wiosnę :)
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Mam 15-letnią sosnę czarną. Do tego roku rosła bezproblemowo, a teraz wiosną zauważyłam, że szczyty wielu pędów są zaschnięte. Pomyślałam, że to za sprawą przymrozków. Okazuje się, że nie, ponieważ zaschniętych wierzchołków przybywa. Przejrzałam Forum, ale nic nie znalazłam. To bardzo ładne drzewo i nie chciałabym go stracić.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”