Tuje Szmaragd cięcie

Drzewa ozdobne
peczek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 wrz 2011, o 01:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zgorzelec

Tuje Szmaragd cięcie

Post »

Moje tuje szmaragd sadzone rok temu we wrześniu, takie około 40cm. Przez rok fajnie podrosły, nawet dwukrotnie. Pytanie, podcinać je teraz czy poczekać jeszcze parę lat (a może na wiosnę). Korci mnie żeby poobcinać im te sterczące czubki. Zależy mi by w przyszłości tworzyły szczelny płot.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pierwsze cięcie tui szmaragd

Post »

W jakich odległościach rosną od siebie? tej odmiany nie powinno się ciąć bo same w sobie nie wymagają cięcia ale jak kto woli. Ja zawsze przycinam (jeżeli mnie do tego coś zmusza) jak osiągną docelową wysokość żywopłotu.
peczek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 wrz 2011, o 01:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zgorzelec

Re: Pierwsze cięcie tui szmaragd

Post »

Rosną co 65cm. Co do cięcia to są właśnie różne zdania. Ja bym się skłaniał do cięcia, żeby rozrosły się na boki (również w wyższych partiach). Wydaje mi się że cięcie powoduje szybsze rośnięcie również w górę, ale nie jestem pewien. Jeżeli cięcie to kiedy i w jakim m-cu?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pierwsze cięcie tui szmaragd

Post »

Jeżeli co 65cm to daj im spokój. Sadzi się co 1m i po 8 latach się schodzą. Cięcie stożka wzrostu zmusza je do szybszego wzrostu na boki, a nie do góry. ROślina musi wtedy wytworzyć nowe stożki, jej naturalna forma jest ;:29 po takim zabiegu. Zobacz u mnie w temacie jak wyglądają "niecięte" szmaragdy. Wąskie, stożkowe pną się do góry. Do cięcia kupuje się np. brabanty. Przyciąć sobie je możesz, ja jestem za naturalną formą drzew i krzewów.
peczek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 wrz 2011, o 01:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zgorzelec

Re: Pierwsze cięcie tui szmaragd

Post »

Nie chcę przycinać żeby je formować, nie zależy mi na naturalnej formie, one nie mają być ozdobą tylko mają stanowić szczelny płot. Z jednej strony chcę odciąć się od przechodniów a z drugiej strony od silnych wiatrów zachodnich.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pierwsze cięcie tui szmaragd

Post »

Pęczek taką odległość co została posadzona roślina to prawdziwe minimum .Także naprawdę nie ma powodu jego ciąć.OK przyjmijmy teraz będziesz ciał ,potem znowu a on będzie się rozrastał na boki.Zdajesz sobie sprawę co będzie jak się ze sobą stykną gałęzie za bardzo ? powstanie grzyb ,lub zamieranie naturalne pędów w przypadku braku światła i będziesz miał sekłaki a nie żywopłot.Zostaw w spokoju,ale Twój żywopłot i Twój wybór.On jak urośnie naturalny jak pisze Piotr to będzie ładny a tak to ......no sam się przekonasz,ale bedzie po ptakach.Jak chciałeś szybko rosnący do ciecia było posadzić brabanta.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
peczek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 wrz 2011, o 01:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zgorzelec

Re: Pierwsze cięcie tui szmaragd

Post »

To że napisałem: że jestem za cięciem, to nie znaczy że chcę go przycinać (po to ten post z pyt o radę). Bo wiem że są zdecydowani przeciwnicy przycinania szmaragdów, a ja się skłaniam ku drugim. Ale ok, dzięki za argument, przekonał mnie że TERAZ nie warto jeszcze przycinać. Co do Brabantów to nie chciałem, bo u wielu moich sąsiadów mocno chorują i usychają już jako bardzo dorodne ponad dwu metrowe.
leonid113
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 wrz 2014, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

TUJA SZMARAGD PIERWSZE KROKI

Post »

Witam Wszystkich.
Jestem tu nowy, wchodzę dopiero w tematy sadownictwa i pielęgnacji roślin, a bardzo to lubię.
Mam do dyspozycji ładny ogród i chcę go obsadzić po bokach tują szmaragd. Czytałem już to i owo jak to zrobić tzn odległości od pnia (50-70 cm), średnica dołka 50 cm i głębokość ok 30 cm itd. Interesuje mnie natomiast coś takiego co przeczytałem gdzieś w necie odnośnie późniejszego przycinania. Napisane było: "Pierwsze cięcie wykonujemy, kiedy tui nie zagrażają już przymrozki, czyli w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Aby tuja pięknie się rozrosła, skracamy jej czubek oraz boczne pędy o ok. połowę długości. Jednocześnie pozbywamy się uschniętych i uszkodzonych gałązek. Drugie cięcie wykonujemy w czerwcu, kiedy młode pędy osiągną kilkanaście centymetrów. Tym razem skracamy je o 2/3 długości. Ostatnie cięcie wypada pod koniec lipca, najpóźniej w połowie sierpnia. Nie powinniśmy ciąć tui po tym terminie, ponieważ rany się nie zagoją i roślina nie będzie przygotowana do zimowania. Trzecie cięcie polega na skróceniu pędów tylko o 1 cm."
Co to znaczy? "aby tuja pięknie się rozrastała skracamy jej czubek oraz boczne pędy o ok.połowę długości". Jak posadzę tuje sadzonki o wysokości ok.50 cm a chcę mieć żywopłot o wysokości jakieś 1,2-1,7 m to kiedy mam wykonać te zabiegi cięcia w trzech krokach?. Poproszę o sprostowania i podpowiedzi.Dziękuję z góry i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: TUJA SZMARAGD PIERWSZE KROKI

Post »

Po co teraz myślisz o cieciu.
Posadź i zostaw.
Na cięcie przyjdzie czas za parę lat.
Według mnie szmaragd jest najładniejszym z żywotników i nie ma potrzeby go szpecić cięciem.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: TUJA SZMARAGD PIERWSZE KROKI

Post »

MoWo pisze:...nie ma potrzeby go szpecić cięciem.

Dokładnie tak, sam z siebie jest zwarty i nie wymaga cięcia... chyba że... np. przy określonej wysokości aby była równa ściana.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: TUJA SZMARAGD PIERWSZE KROKI

Post »

Zaletą tej odmiany jest dobry wzrost bez cięcia. Jak chcesz śmigać z nożycami to lepszy jest brabant.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
leonid113
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 wrz 2014, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: TUJA SZMARAGD PIERWSZE KROKI

Post »

No tak,właściwie chodzi mi o wysokość, bo nie chcę bardzo zasłaniać a właściwie zacieniać sąsiadom działki bo za moim ogrodzeniem mają może z 8-10 m. Dlatego chodzi mi o przycinanie do wysokości takiej jak siatka czyli 1,2 do 1,7m. Co do przycinania to zastanawiałem się czy przycinać jak tylko wyrosną ponad 1,2 czy czekac jak będą dużo wyższe i dopiero wtedy?. Dzięki i pozdrawiam.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje Szmaragd cięcie

Post »

To posadź odmianę 'Miky', jest podobna formą, a wolniej rośnie, czubek ma bardziej zaokrąglony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”