Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) - cięcie,formowanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Post »

Migdałek jest krzewem kwitnącym na przyrostach (pędach) ubiegłorocznych. Żeby miał dobre kwitnienie , trzeba go corocznie przycinać (prześwietlać) , wtedy wytwarza dużo nowych przyrostów na których kwitnie w roku następnym (na starych pędach kwitnie słabo - na krótkopędach). Co się tyczy zimowania to na ogół zimuje bez większych problemów , chociaż w bardziej mroźne zimy może namarzać.
Janusz
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Migdałek trójklapowy - ochrona przed mrozem....

Post »

Dodam,że przycinać należy zaraz po kwitnieniu,żeby miał czas wytworzyć przyrosty i pączki kwiatowe na przyszły rok. To samo ze złotokapem. Widziałam koło szkoły woźnego przycinającego złotokap na wiosnę. Nie ma co się dziwić,że nie kwitł. To samo byłoby z migdałkiem.
Z migdałkiem to jest jeszcze jedna sprawa, której nie mogę pojąć. Zazwyczaj pięknie kwitnie, ale zeszłego roku, to była istna nędza, kilka kwiatków, i to w dodatku pokracznych. Tak było nie tylko u mnie, ale i u innych działkowców. Chyba przymrozek, bo co innego?
Waleria
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Re: Migdałek trójklapowy - ochrona przed mrozem....

Post »

Swojego migdałka ( forma pienna) tnę dwa razy w sezonie, zaraz po kwitnieniu i później, pod koniec czerwca.
Kwitnie bardzo obficie tylko za krótko, właściwie to dłuzej stoi w pąkach, bo rozwinięte kwiaty bardzo szybko opadają .
Moim zdaniem nie ma potrzeby okrywania migdałków na zimę ponieważ swietnie sobie radzą same :wit
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Migdałek trójklapowy - ochrona przed mrozem....

Post »

Całkowicie się zgadzam, z tym, że mam formę krzaczastą, tnę niemiłosiernie, bo w przeciwnym wypadku nie mogłabym wejść na działkę, bo posadziłam blisko wejścia.
Waleria
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Migdałek trójklapowy - ochrona przed mrozem....

Post »

Ja wiem, że trzeba go ciąć i wiem jak go ciąć, tylko nie mam co ciąć ;:173. Mam go już z 5 lat i przez ten czas zdążył wypuścić ze 2 pędy i tyle. stoi w miejscu i kategorycznie nic nie robi. Nie widać jakichkolwiek niedoborów, szkodników, chorób. Po prostu nie rośnie i nie kwitnie. A gleba w tym miejscu jest bardzo żyzna, posadzony nieopodal 2 letni klon palmowy ma już ponad 1,5m ...
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
zojalitwin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 11 paź 2009, o 08:44
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Re: Migdałek trójklapowy - ochrona przed mrozem....

Post »

Zmień mu miejsce. Coś mu nie pasuje.
Zoja
paula-8411
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 lis 2009, o 21:07
Lokalizacja: Puławy

Re: Migdałek trójklapowy - ochrona przed mrozem....

Post »

Ja swojego migdałka nie przycięłam zaraz po zakwitnieniu, do tej pory tego nie zrobiłam, czy teraz nie jest za pozno?Moze poczekac do wiosny jak zakwitnie i dopiero go przyciac, dziekuje za odpowiedz
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Migdałek trójklapowy - ochrona przed mrozem....

Post »

Jesienią nie tniemy niczego, migdałków również ;:173
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdałek

Post »

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Migdałek

Post »

Mój 10 letni drzewkowy migdałek obsypany jest pąkami.Opryskałam go bardzo wcześnie preparatem gejpfrutowym.Zobaczymy czy w tym roku coś go nie dopadnie..Mimo choroby tamtego sezonu nic mu nie jest,koronę przeżedziłam po kwitnieniu dość mocno,wyciełam chore gałązki,a teraz jest dwa razy większy,nawet pień zrobił się o wiele grubszy
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Migdałek

Post »

A mój 6-7 letni, jak co roku obsypany jest dwoma - trzema kwiatami :shock: :? Siekiera już nad nim wisi :!:
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Migdałek

Post »

nocny_drwal pisze:A mój 6-7 letni, jak co roku obsypany jest dwoma - trzema kwiatami :shock: :? Siekiera już nad nim wisi :!:
No pewnie nie pozostaje nic innego :wink:
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Migdałek

Post »

W tym roku przy remoncie generalnym ogrodu zmienił miejsce stałego pobytu :wink: Rośnie obok wiśni japońskich, czeremchy, jabłoni ozdobnej, śliw i głogu. Jak za rok nie zmieni podejścia do spraw związanych z kwitnieniem, to wystosuję pisemną petycję o usunięcie delikwenta na stałe ;:173
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”