Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) - cięcie,formowanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Migdałek

Post »

A jak ciąć migdałka białego, który kwitnie dwa razy? W zeszłe lato tak długo dumałam nad tym dylematem, że wreszcie nie obcięłam go wcale :;230 . Ciekawe, czy był zadowolony, ale w tym roku już nie dam mu tej radości, trzeba go ciachnąć i już ;:5
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Re: Migdałek

Post »

Nie ma białego migdałka, jest za to wiśnia ozdobna, która jest nazywana białym migdałkiem potocznie, a sprzedawcy robią na tym kasę. Wiśnia ta ma białe, pełne kwiaty. Nawet ją mam w ogrodzie, ale nie pamiętam nazwy (zerknę w domu). W każdym razie ona właśnie teraz kwitnie.
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Migdałek

Post »

A niech to. Kupiłam jako migdałek, który dorasta do metra i kwitnie na wiosnę, a potem w lecie. To ostatnie mogę potwierdzić. Jutro go dokładnie obejrzę, ale nie mam różowego do porównania. A, i jeszcze nie kwinie. Może to jeszcze inna roślina?
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Re: Migdałek

Post »

Sprawdziłam i nazywa się ta odmiana wiśnia gruczołkowata - prunus glandulosa Alba Plena, dorasta co najwyżej do 150 cm wysokości :-). Fajne drzewko swoją drogą, bardzo ozdobne.
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Migdałek

Post »

Idę przekopywać net, wszak mam nowy nabytek :wink: , mimo, że ostatnio nic nie kupiłam :;230 .
U Ciebie też kwitnie dwa razy? Czy może tniesz po głównym kwitnieniu, więc go nie powtarza ?
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Migdałek

Post »

Widzę, że ten wątek jest aktywny więc napiszę tutaj. Mam problem z migdałkiem. Opisałam go w tym wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=33&t=21909 ostatni post więc nie będę dublować. Nie wiem co mam z nim zrobic i czy go przyciąć w tej sytuacji i kiedy? Proszę o pomoc:)
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Re: Migdałek

Post »

Aleksandro, tnę po kwitnieniu bo chcę aby wiśnia (migdałek :twisted: ) zagęściła koronę. Chcę mieć mnóstwo pędów z pięknym białym pióropuszem za jakiś czas.
Camellio, migdałek zawiązuje pąki na zeszłorocznych gałązkach, czyli po przycięciu wypuszcza młode pędy, na których w roku następnym pojawiają się kwiaty.
Nie wiem jak był cięty i czy był Twój w zeszłym roku, ale nieładnie, że sprzedają źle prowadzone drzewka.
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Migdałek

Post »

kocica pisze:Camellio, migdałek zawiązuje pąki na zeszłorocznych gałązkach, czyli po przycięciu wypuszcza młode pędy, na których w roku następnym pojawiają się kwiaty.
Nie wiem jak był cięty i czy był Twój w zeszłym roku, ale nieładnie, że sprzedają źle prowadzone drzewka.
Kocico, problem w tym, że ja też nie wiem czy i jak był cięty... ale chyba raczej będę musiała go przyciąć. Nie wiem tylko, czy to już nie za późno - już dawno wypuścił listki. Tak bardzo chciałam miec migdałka - w sklepie wybrałam tego z wielu - ten był w najlepszym stanie:(
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Re: Migdałek

Post »

Camellio, z przycięciem jeszcze poczekaj. Jest wcześnie na takie zabiegi. Przytnij go minimum o połowę w maju. Wypuści młode gałązki i zawiąże na nich kwiatuszki na następny rok.
Tak wygląda korona naszego migdałka szczepionego. Kupiłam go z gołym korzeniem, posadziłam rok temu, przycięłam i jest obsypany pąkami. Jest kilka razy gęściejszy niż rok temu.
Obrazek
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Migdałek

Post »

Kocico wspaniały migdałek! O takim marzę... Niesamowite, że po roku tak dobrze się rozrósł i rozkrzewił. Mam pytanko: na jaką długość w ciągu roku mogą przyrosnąć gałązki?

Mogę go przyciąć w maju? On już wypuścił listki (co prawda jeszcze nie aż tak jak u Ciebie). Mam obciąc gałązki z listkami? Kurczę, jestem jeszcze zielona w temacie przycinania drzewek :oops:
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Re: Migdałek

Post »

W maju przytnij oczywiście:-). Ale tak po połowie maja. Moje gałązki urosły jakieś 50-60 cm w sezonie i naprawdę tak wygląda tylko po jednym, zeszłorocznym cięciu. Nie zachwycał mnie kiedy go kupiłam, miał trzy gałązki na krzyż.
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
Awatar użytkownika
merry
100p
100p
Posty: 133
Od: 16 sie 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wlkp

Re: Migdałek

Post »

Zaczynam coś robic na działce, żeby ją stopniowo zazielenic nim postawimy kiedyś dom i postanowiłam spełnic swoje migdałkowe marzenie :) Mam zamiar kupic migdałka, ale czy to odpowiedni czas, żeby go posadzic? Czy on lubi słoneczne miejsca? Chciałam miec formę pienną, ale tak sobie myślę czy by nie uciąc gałązki od sąsiada i spróbowac ją jakoś ukorzenic. Wtedy powstałaby forma krzaczasta, tak? Może ktoś dałby mi wskazówki jak najłatwiej go ukorzenic i zadbac na początku wzrostu?
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Migdałek

Post »

merry jest w sprzedaży forma krzaczasta migdałka. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”