Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) - cięcie,formowanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Migdałek

Post »

Tnij ją nawet co miesiąc, ona to dobrze zniesie, może coś fajnego uformujesz, ale to już Twoja fantazja niech zadziała :) A no i uformuj swój nieformowany żywopłot bo później będzie trudniej a taki wielogatunkowy fajnie wygląda i jest super dla zwierząt.
Awatar użytkownika
bsch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 maja 2013, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: U stóp Beskidów

Re: Migdałek - cięcie - formowanie

Post »

Przepiękne te Wasze migdałki ;:215
Nie dawno zobaczyłam tę roślinę pierwszy raz. Od razu zapragnęłam mieć podobną u siebie.
W wazonie mam 4 gałązki i z niecierpliwością czekam na korzonki :)
Proszę o wyrozumiałość, dopiero zaczynam przygodę w ogrodzie :)
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Migdałek - cięcie - formowanie

Post »

A migdałek wypuści korzenie w wodzie? Nigdy nie probowalem może czas zaryzykować:).

Proponuję przed zadaniem pytania przeczytać wątek.
Adam
esony1 pisze:Jeżeli ktoś w okolicy ma migdałka i podzieliłby się gałązkami a Ty jesteś gotowa uprawiać go od "podstaw" w formie krzaczastej to wiosną poproś o gałązki i wstaw do wody, co któraś gałązka puści korzonki ( tak jak wierzbowe ). Ja pozbierałam od sąsiada który robił "porządek" ze swoim migdałkiem przed kwitnieniem :shock: , oprócz pięknych kwiatów w wazonie miałam trzy ukorzenione gałązki :)
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Migdałek - cięcie - formowanie

Post »

Juz chyba ostatnie chwile na przycinanie !
całkowice przekwitł u mnie.
sylv3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 maja 2014, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdałek - cięcie - formowanie

Post »

Co region to inne terminy cięć.Oczywiście, że są zbliżone, ale jednak różnią się. U mnie w Wielkopolsce migdałki zakwitły bardzo szybko, przekwitły już około 10 kwietnia i już wtedy cięłam,w innych regionach przypada to miesiąc później.
grazyna-ela
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 cze 2017, o 07:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy

Re: Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) - cięcie,formowanie

Post »

Witajcie
Jestem tu nowa i wciąż bardzo dużo czytam i się uczę od Was. Chciałam bardzo podziękować za uratowanie mojego migdałka. Wyglądał na przemarzniętego ,a dzięki Wam dowiedziałam się ,że istnieje taka paskudna choroba grzybowa. Kilka razy ścinałam schnące gałązki ,a krzaczek dalej marniał,dopiero po zastosowaniu Topsinu ożył.Teraz jest pięknym dużym krzewem z młodziutkimi gałązkami. Mam nadzieję ,że na wiosnę zakwitnie i będę mogła Wam go pokazać.
Dziękuję i pozdrawiam
Grażyna
grazyna-ela
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 cze 2017, o 07:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy

Re: Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) - cięcie,formowanie

Post »

Zgodnie z obietnicą oto mój migdałek uratowany dzięki Waszej pomocy. Był bardzo mocno przycięty dlatego mało gałązek. W tym roku przed kwitnieniem zastosowałam też Topsin.
Obrazek
eryk2kartman
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 cze 2018, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) - cięcie,formowanie

Post »

Witam,

Jestem posiadaczem takiego samego Migdałka, mam go wo doniczce bo chce go później prowadzić jako bonsai, ale to dopiero później:) mam go już pewnie z jakieś 6 lat albo coś koło tego, zawsze kwitł ładnie i nie było z nim problemu. Niestety w tym roku mieliśmy nawrót zimy i dużo śniegu spadło po tym jak już wypościł pąki i niestety roślina przymarzła. Już myslelem że po niej ale jakoś odbił, tylko z tym że tylko na niektórych gałęziach.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chciałbym doprowadzić go do pozadku, myślałem żeby go bardzo mocno przyciąć całkowicie usuwając liścienie i gałęzie tak żeby tylko sam pieniek został, w międzyczasie chce też zrobić klony że wszystkich gałązek z których się da, jeżeli dałoby się uratować niektóre grubsze gałęzie przez okłady powietrzne to też jestem chętny to zrobić, jedyne pytanie to kiedy to zrobić? czy czekać do przyszłej wiosny ? Najchętniej to bym to jeszcze teraz zrobił, no i nie przesadzałem go też dawno więc pewnie przyciąć korzenie też by wypadało. Ogólnie to chce go pomału kierować do doniczki bonsai więc mógłbym w sumiego przesadzić do mniejszego pojemnika.

Co myślicie o takim planie? i czy warto tak zrobić? roślina przeżyje?
A może jakieś inne propozycje kots ma?
Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Elkabieta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 paź 2020, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczodre

Migdałek nie przycięty na czas.

Post »

:wit Witam, proszę o pomoc. Nie przycięłam migdałka na czas. Od niedawna posiadam ogród i uczę się jak pielęgnować rośliny. Z tego co wiem mój migdałek szczepiony jest na pniu. Wiosną piękne zakwitł. Przyciąć go teraz czy poczekać do wiosny?
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Migdałek nie przycięty na czas.

Post »

Przycięcie teraz nic nie zmieni, oprócz tego, że krótsze gałązki, a więc mniej kwiatów, przytniesz po kwitnieniu.Przed kwitnieniem trzeba jednak opryskać dokładnie gałązki na chorobę grzybową, brunatną zgniliznę drzew pestkowych.To jest b. ważny zabieg dla tego drzewka.
Awatar użytkownika
Elkabieta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 paź 2020, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczodre

Re: Migdałek nie przycięty na czas.

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :D Proszę o podpowiedź czym spryskać?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Migdałek nie przycięty na czas.

Post »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”