Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Moje też nie były większe.
Cięłam od góry aby wypuściły jak najniżej gałązki i troszkę końce gałązek, żeby się zagęściły. Rzeczywiście, moje graby też wyglądały i wyglądają jak małe drzewka z obciętą "głową". Widać to najlepiej w zimie, gdy nie mają liści.
Graby tworzą grube konary, tak jak drzewo i w związku z tym trzeba włożyć trochę wysiłku w przycinanie. Nie da się tak łatwo ciąć nożycami do żywopłotu jak żywopłot z ligustru, który ma cienkie gałązki. Od czasu do czasu trzeba im te konary skrócić większymi sekatorami albo i piłką.
Pozdrawiam. Małgorzata
Awatar użytkownika
Orania
500p
500p
Posty: 646
Od: 23 sty 2008, o 02:51
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Serdecznie wszystkich witam! :lol: Dołączam się do waszego grona-wczesną wiosną posadziłam żywopłot z grabu właśnie ze względu na utrzymujące się liście zimą. Nie są one takie ładne jak liście buka-jasnobrązowe,nie skręcone i utrzymujące się do późnej wiosny ale ze względu na cenę musiałam zrezygnować gdyż za jeden buk mogłam kupić cztery graby a żywopłot jest dość długi...Podobnie jak graby Malkary i Agduli moje drzewka od spodu nie mają gałązek ale liczę na to, że z czasem się zagęszczą.Odpowiada mi również możliwość wyprowadzenia żywopłotu na wysokość 2,3 metrów, gdyż amatorzy siatek nie dają nam szansę na inne ogrodzenie jak tylko z żywopłotów.Może dzięki temu w moim Ogrodzie zawitają ptaszęta?
Awatar użytkownika
Agdula
200p
200p
Posty: 313
Od: 16 kwie 2007, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zobaczcie czy Wasze graby też tak wyglądały na początku.
Malkar, a które gałęzie zdołu ciełaś? U mnie nawet nie ma co obcinać.
Czy z tego co widac poniżej - ten mój żywopłot zagęści się od dołu?

Obrazek
Agdula
Mądrość wabi-sabi: Nic nie jest doskonałe, skończone ani wieczne.
W prawie dzikim ogrodzie ...
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Ja posadziłam gęściej.
Jutro go obejrzę dokładnie i zrobię zdjęcie z bliska, dzisiaj nie zdążyłam.
Pozdrawiam. Małgorzata
Awatar użytkownika
Agdula
200p
200p
Posty: 313
Od: 16 kwie 2007, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jeszcze gęściej?
Zrób prosże zdjęcie. Ja już nie chciałabym przesadzać. Hm.. pewnie tak zostawię.
Ale jestem ciekawa Twojego posadzenia :)
Agdula
Mądrość wabi-sabi: Nic nie jest doskonałe, skończone ani wieczne.
W prawie dzikim ogrodzie ...
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Mój żywopłot z grabu ma 8 metrów długości i na tej długości rosną 33 krzewy. Więc wypada mniej więcej 25- 30 cm odległości pomiędzy nimi.
Zrobiłam dzisiaj trochę zdjęć. Widać, że niektóre graby rozkrzewiły się od dołu i zagęściły, mają też nisko boczne gałązki.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Żywopłot ma około 1 metra wysokości, żeby go utrzymać na tej wysokości musi być mocno skracany od góry. W tym roku był już cięty 3 razy. Ostatni raz ze 2 tygodnie temu- tylko najmłodsze przyrosty.
Pozdrawiam. Małgorzata
Awatar użytkownika
Agdula
200p
200p
Posty: 313
Od: 16 kwie 2007, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Małgosiu, faktycznie masz o wiele gęściej posadzony niż ja tzn tak wygląda na zdjęciu, włąściwie to wygląda tak jakby odległość pomiędzy nimi była ok 15 cm. :? . Ale piszesz, że co 25 - 30 cm.
Ja posadziłam tak co 30 - 40 cm.

Mam nadzieję, że mój żywopłot będzie w przyszłości wyglądać tak ładnie jak Twój :) Tylko...że jeszcze muszę długooooo czekać :twisted:

Zobaczymy, jak pójdzie w przyszłym roku.
pozdr
:) :)
Agdula
Mądrość wabi-sabi: Nic nie jest doskonałe, skończone ani wieczne.
W prawie dzikim ogrodzie ...
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Wygląda, że jest posadzony gęściej, dlatego, że niektóre graby rozkrzewiły się od dołu, od korzeni i nie tworzą jednego przewodnika, mają więcej pieńków.
Ale na początku też nie wyglądał ciekawie. Sama wątpiłam, czy będzie z tego ładny żywopłot, gęsty, równy. Ale jak widać rozrosnął się, zagęścił. Ma już w końcu 7- 8 lat.
Pozdrawiam. Małgorzata
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Re: żywopłot z grabu

Post »

Ja mam żywopłot bukowy.... Dla mnie te suche liście są przepiękne.
Awatar użytkownika
Agdula
200p
200p
Posty: 313
Od: 16 kwie 2007, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Kasiu, pieknie :)
Właśnie o to mi chodzi aby liści e nie opadły, będą stanowić zasłonę przed zachodnim wiatrem.
Ja własciwie poczatkowo chciałam kupić buk, ponieważ skusił mnie przebarwiającym się kolorem na czarwono. Ale się pomyliłam i kupiłam grab. Teraz jednak jestem zadowolona również z grabu. A buk jeszcze pewnie kupię i zrobię gdzieś kawałek takiego żywopłotu.

Małgosiu, to dobrze, że puszcza od korzeni, bo przynajmiej mi się zagęści :) :)
Ale z tego co widzę, to u Ciebie powypuszczał dość dużo. :)
Zastanawiam się czy mam go podsypać korą? Co myślisz? Będzie to dobre dla grabu?
Agdula
Mądrość wabi-sabi: Nic nie jest doskonałe, skończone ani wieczne.
W prawie dzikim ogrodzie ...
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Post »

Jak najlepiej zabezpieczyć ziemię przy żywopłocie z grabu od porośnięcia chwastami? Wyłożyć korę czy coś takiego?
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Post »

Bukowy żywopłot ma rzeczywiście ładniejsze liście niż grabowy.
Oba drzewa wymagają żyznej ziemi, a po posadzeniu nie mogą zostać przesuszone, wiec trzeba w suche dni je podlewać. Od ściółkowania korą bardziej polecam liście najlepiej bukowe. Wiem, bo kiedyś mi uschły. Ja posadziłem ubiegłego roku żywopłot z buka i na razie jest mały i nie wygląda ładnie.

U mnie na wsi na leśnych drogach rosną geste dywany z młodych grabów i buków, które dokąd są małe nie są zniszczone przez furmanki i traktory wiec można je wykopać w pewnym sensie je ratując. Czasami warto rozjerzeć się wokół siebie
Obrazek
A swoją drogą dopiero niedawno nauczyłem się odróżniać te, z pozoru, bardzo podobne drzewa.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Post »

Piękne te żywopłoty! :shock: :D
larix, w takim razie szczerze zazdroszczę tej obfitości małych buków i grabów, bo jak to już gdzieś pisałem, w moich okolicach, jak i pewnie ogółem na Mazowszu, buki są nie lada egzotykiem. Niestety, nie mam gleby I-szej klasy więc obawiam się że buki nie dałyby u mnie rady, ewentualnie na krótkim fragmencie w cieniu na żyźniejszej glinie. A na pozostałej części mam niestety duże nasłonecznienie, piaszczystą glebę, może na nich dałby radę grab, odpowiednio podlewany i nawożony? Bo naprawdę nie uśmiecha mi się szpaler z sosen, wokoło jest tego mnóstwo ... :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”