Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Post »

Kubus- rzeczywiście na mazowszu to jak mówią "laski, piaski i karaski" (karaski, gdyby ktoś nie wiedział to potoczna nazwa karasi) i buków jak na lekarstwo. Ale proponuje wycieczke w Góry Świętokrzyskie i połączenie przyjemnego z pożytecznym. Co do sadzenia grabów na piasku to marne szanse ale nie beznadziejne. Sam kiedyś popełniłem ten bląd i nie przygotowałem odpowiedniej ziemi. Przyszło letnie ostre słońce i po grabach. Tu kłania się powiedzenie, ponoć amerykańskich ogrodników, lepiej drzewo za 100 dolarów, a dołek pod nie za 200, niż odwrotnie.
Proponuje, stosując te metodę w praktyce, przygotować żyzną, najlepeij gliniastą, ziemie i pamietać o podlewaniu gdyż buki i graby nie będą rosły na suchych ziemiach. Może spróbuj na próbę posadzić wiosną parę buków i grabów a jak będa dobrze rosły to za rok posadzisz reszte. Szkoda byłoby stracić wszystkie sadzonki ale też szkoda byłoby nie spróbować. życzę powodzenia
artysta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 sie 2009, o 15:18
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

W tej chwili prawie wszystkie mają uschnięte liście,co robić :?:
Nie taki diabeł straszny,jak ci go malują.
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Post »

Najlepiej poczekać do wiosny. Czasem drzewo zrzuca liście jako objaw braku wody. Jeśli gałęzie są żywe (można zobaczyć ucinając jedną bądź zdrapując kawałek kory) to wiosną odbiją i będą rosły. Jeśli jest inaczej to proponuje posadzić nowy żywopłot pamiętając o starannym przygotowaniu ziemi. W moim regionie, jak pisałem, nie ma problemu z sadzonkami grabu i buka, gdyż rosną w lasach np. na drogach i wykopanie części z nich jest sposobem by nie rozjechały je traktory przy ścince drzew. Esperymentowałem z pozyskiwaniem w ten sposób buków i grabów o wysokości 1,5 metra a czasem większych i miałem 90% przyjęć. Ziemia w którą je sadziłem jest ciężka i gliniasta a co najważniejsze wciąż wilgotna. Powodzenia.
berberysy
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 24 sty 2010, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: żywopłot z grabu

Post »

Witam
W zeszłym roku jesienią posadziłam żywopłot z grabu.Bardzo trudne miejsce-przy parku porosnietym starymi dębami-czyli cień i żarłoczne stare drzewa.Do tej pory nic z sukcesem mi tam nie rosło, ale projektantka zieleni zapewniała mnie,ze grab jako mało wymagajacy na pewno stworzy tam po kilku latach scianę zieleni.Babka jest "życiowa" i sprawdzona przez znajomych, więc zaufałam.Waszym zdaniem jest szansa powodzenia?Jakoś szczególnie traktować rosliny ze względu na miejsce?Pozdrawiam.Anka
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Mam lenia... to sobie wkleję :wink:
Grab najlepiej rośnie na glebach świeżych, bogatych w próchnicę, gliniasto-piaszczystych. Niekiedy może rosnąć również na głębokich, wilgotnych glebach piaszczystych, unika tylko gleb zakwaszonych i podmokłych lub zbyt suchych i ubogich w składniki odżywcze. Jest wytrzymały na czasowe zalewanie gleby przez wodę i nieraz tworzy drzewostany w dolinach rzek.
Istotne wytłuściłem.
Awatar użytkownika
piters
50p
50p
Posty: 88
Od: 5 paź 2008, o 11:45
Lokalizacja: małopolska

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Moje doświadczenia z sadzenia żywopłotu grabowego w "trudnym" miejscu nie są najlepsze. Szpaler posadzony pomiędzy 20-30 letnimi świerkami i równie starymi jesionami wprawdzie sobie poradził, ale po 3 latach przyrosty ma znikome, tak, że sadzonki są mniej więcej takiej wielkości jak w momencie sadzenia. Być może w miarę rozbudowywania się systemu korzeniowego graby zaczną silniej rosnąć, ale na tę chwilę na pewno mogę stwierdzić, że nieszczególnie trafiłem z miejscem. Inna sprawa, że chciałem żywopłot właśnie tam więc liczyłem się z możliwością słabego wzrostu.
Awatar użytkownika
Agdula
200p
200p
Posty: 313
Od: 16 kwie 2007, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

U mnie coś kiepsko rośnie. Co prawda dopiero rok po wsadzeniu, ale nie wiele się ruszył. Liczę, że może tego lata troszkę urośnie:)
Agdula
Mądrość wabi-sabi: Nic nie jest doskonałe, skończone ani wieczne.
W prawie dzikim ogrodzie ...
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Zauważyłam, że żywopłot z grabu często słabo rośnie w pierwszym roku po posadzeniu, później ( jeśli ma odpowiednie warunki) zaczyna ruszać. :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Takie piękne te żywopłoty z grabu,że też mi się zachciało. I teraz z myślami się biję ;:223 Chciałam żywopłoty z grabu, ale mój rozsądek podpowiadał mi : a kto będzie przycinał ci ten żywopłot tyle metrów i już zdecydowałam się na żywopłot nie formowany. A tu taki wątek ;:223 Takie zdjęcia. I znowu chęć posiadania żywopłoty z grabu zaczyna brać górę. No do sadzenia mam jeszcze trochę czasu. Może jakoś wygospodaruję dwa razy w roku czas na przycięcie żywopłotu.Może chociaż z parę metrów. Muszę pomyśleć. Tak to jest jak się takich pięknych zdjęć naogląda :D
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Wczoraj szedłem sobie koło dworca w Opolu i jest tam plac, wokół którego posadzony jest grab. Bardzo mnie to zachęciło do zrobienia takiego żywopłotu u mnie.
Czy będzie mógł rosnąć na glebie gliniastej, w sezonie roztopów i ulew nieco podmokłej?
Ile centymetrów przyrostu ma na rok?
Gdzie kupić sadzonki? W ogrodniczym czy w szkółkach nadleśnictwa?
berberysy
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 24 sty 2010, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Sadzonki kupiłam jesienią na allegro-jestem bardzo zadowolona.Wszystkie sztuki przetrwały zimę, a do tej chwili urosły naprawdę znacznie.Nic na razie nie przycinam, rośliny zostały tylko podsypane nawozem długodziałającym.Kiedy ogladam swój szpaler, jestem naprawdę dobrej myśli.
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Pamiętam z młodości żywopłot 4 metrowy, miał ok 30 lat.wspaniały. Sąsiad robi grabowy na razie ma 2 lata. wielkością przyrostów nie ma co się przejmować. Żeby zrobić porządny żywopłot trzeba ciąć od samego początku, roczny przyrost musi być redukowany do ok.25 cm ( max ). Oczywiście w zależności od warunków ,trzeba patrzeć jak się zagęszcza, największy błąd to to zaniedbanie cięcia jak jeszcze jest mały.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 588
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Czy mogę jeszcze przyciąć młody żywopłot z grabu?
Mój ogród.
Pauzalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”