Żywopłot z ałyczy,śliwy wiśniowej(Prunus cerasifera)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
dadko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 lip 2015, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Żywopłot ałycza

Post »

Kai, mimo wszystko prezentuję się ładnie. Grunt to pielęgnować systematycznie :wink:
Obrazek
Jeśli nie potrafisz wykorzystać minuty, to zmarnujesz i godzinę, i cały dzień, i całe życie! - A. Sołżenicyn transport szwecja
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Żywopłot ałycza

Post »

Dawidzie to Twoje zdjęcie, żywopłotu z Ałyczy ? Ile już rośnie ?
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Kai2000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 lip 2012, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywopłot ałycza

Post »

"Kai, mimo wszystko prezentuję się ładnie. Grunt to pielęgnować systematycznie"

Jesteś pewien, że to ałycza, a nie ligustr?
pozdrawiam Grzegorz
stempel81
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 31 lip 2013, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Karniszewo, pow. gnieźnieński
Kontakt:

Re: Żywopłot ałycza

Post »

Owszem, z ałyczy można uzyskać ładny żywopłot, ale trzeba się przy nim duuuużo nachodzić, jak wcześniej pisałem.
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Żywopłot ałycza

Post »

Wcale dużo nie trzeba pracy przy ałyczy. Na zdjęciu nie żywopłot tylko soliter, ale zabiegi te same, strzyżenie 2-3 razy w sezonie w zależności czy chcemy mieć kwiat wiosną. Poza przycinaniem zero obsługi. Pozdrawiam.

Obrazek
netqa86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 paź 2015, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot ałycza

Post »

W przyszłym tygodniu przywiozą nam sadzonki na żywopłot z ałyczy. Wg sprzedawcy będą mieć 50+ cm wysokości. Musimy je przyciąć do tych 20 cm nad ziemią?

Moje drugie pytanie, to jak daleko od siatki ogrodzenia je posadzić? Ogród mamy narożny, więc z 2 stron będzie dojście do przycinania z zewnątrz, ale z jednej strony graniczymy z sąsiadem. Będę wdzięczna za podpowiedzi :)
ciernisty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 mar 2016, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ałycza

Post »

Jestem na etapie projektowania żywopłotu. Na ten cel przewiduję śliwę wiśniową jako podstawę odgradzającą granice. Do wyboru z własnych posuzkiwań zaanonsowałem:

- śliwa wiśniowa NIGRA
- śliwa wiśniowa ZŁOTY OBŁOK
- śliwa wiśniowa WOODY
- śliwa wiśniowa AŁYCZA
- śliwa wiśniowa Trailblazer (hollywood)

Mam zamiar zbudować naturalny płot o szerokości do 80 cm max ale gęsty. Wysoki. I teraz moje pytania do Was drodzy forumowicze:

1. Jaki przewidujecie rozstaw sadzonek na 1 m długości aby płot był zwarty choć niekoniecznie wielce szeroki?
2. Czy śliwy wiśniowe o liściach brązowawych rosną równie szybko co "podstawowa" AŁYCZA z zielonymi liściami?
3. Które z w\w mają największy przyrost i tutaj w miarę możliwości bardzo Was proszę o jakieś informacje..
4. Czy sadzenie ich obok siebie nie jest przeszkodą?
5. Które z w\w faktycznie są najmniej owocujące, a które owocują obficie? Jakie są Wasze doświadczenia?
6. Jak wygląda wyiew tych śliw z pestek :-) ? Może ktoś wie..
7. Czy ktoś z Was zna namiar na zakup sadzonek nie większych niż 80 cm? Jeżeli tak to w jakich cenach i ilościach? Jestem zainteresowany 200 - 400 sztukami.
8. Kiedy wsadzić je do ziemi wiosną, a kiedy jesienią? Czy gdybym rozwiązał swoje wątpliwości jeszcze teraz to czy sadzić czy czekać do jesieni?

Którą wybrać na żywopłot? Gdzie je pozyskać? Jak dbać? Co o nich powiecie ciekawego? :-)
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Ałycza

Post »

Witam , 6 , zbierasz śliweczki wydłubujesz pesteczki i do ziemi , wiosną startują sadzonki . :wink:
7, Szukaj w internecie , lub w szkółkach drzewek owocowych cena 30gr.50gr100gr różnie 8. wiosną jak niema liści jeszcze a jesienią jak już niema liści , sadź teraz . Ałycza jeśli ma być gęsta to cięcie kilka razy w roku nożycami [fajne formy można uzyskać ] Mszyca lubi ałyczę , ałycze w pierwszych latach warto podsypywać wiosną nawozem .
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ałycza

Post »

Nie ma problemu z uzyskaniem gęstości... pół metra nad ziemią. Przy nawet metrowym rozstawie. Myslę jednak po swoim żywopłocie ałyczowym, że gęściej jak co pół metra na pewno nie potrzeba.
Bordowolistne z samej zasady będą wolniej rosły, ale przy ogólnym tempie i zasadach formowania to i tak bez znaczenia. owocuja mi żółtoowocowe, ale to chyba przypadek- czerwone powinny tak samo.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Żywopłot z ałyczy,śliwy wiśniowej(Prunus cerasifera)

Post »

Mam czerwone, z pestek. Rosną jak każde inne.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
covent
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 29 lut 2016, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z ałyczy,śliwy wiśniowej(Prunus cerasifera)

Post »

Witam, potrzebuję dorady:

posadziłem ok 3 tyg temu szpaler z ałyczy Nigra , sadzonki z doniczek wys ok 40-70 cm, część z nich miała już sporo liści a część dopiero zawiązki ale widać było, że wszystkie są zdrowe. Posadzone na bardzo słabym gruncie, pełne słońce ; jest to nasyp z "wszystkiego" ( ziemia, kamienie żwir etc.). Po posadzeniu ściąłem wszystkie na ok 35 cm (powyżej pkt szczepienia)

W tym momencie roślinki nie wykazują przyrostów prawie żadnych, te co miały listki dalej je mają a te co miały tylko zawiązki dalej mają zawiązki. Pogoda była przez ten czas deszczowa więc nie uschły

Mam jedno podejrzenie dlaczego tak jest; sadził je wujek, który nie jest ogrodnikiem; do każdej wykopanej dziury dodawał ziemi z worków i prawdopodobne jest to, ze pomylił worki i dosypał do każdej torfu kwaśnego a czytałem, że ałycza nie lubi kwaśnej gleby- Nie mam co prawda pewności bo sadził też szpaler z Karagany a ta akurat rośnie pięknie:)

Doradzicie co robić?
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Żywopłot z ałyczy,śliwy wiśniowej(Prunus cerasifera)

Post »

Każda nowo posadzona roślina nie urośnie Ci od razu metr w górę. Musisz poczekać na jakieś konkretne przyrosty do następnego roku. Teraz śliwy się korzenią.
_wudoes_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 lip 2019, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z ałyczy,śliwy wiśniowej(Prunus cerasifera)

Post »

Witam wszystkich serdecznie, jest to mój pierwszy post na tym forum :)

Odkopałem ten temat, ponieważ uznałem, że najbardziej pasuje do mojego pytania.

Mam żywopłot z ałyczy, który był przez lata zapomniany i już bardzo 'zdrzewiał' i postanowiłem go odmłodzić. Miał już około 4 metrów, a ja ściąłem go pod koniec lipca na wysokość około 1.5 metra, ale teraz zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej byłoby go uciąć przy samej ziemi i prowadzić go od nowa, aby ładnie zagęścił się od samego dołu.

Poniżej zdjęcie owego żywopłotu w trakcie cięcia, po prawej stronie przed ścięciem, po lewej już po.

Co sądzicie?

Obrazek

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”