Lilaki (Syringa)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

No to może i ja jakąś fajną focie wkleję... (Primose)


ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Fajna focia i lilak, tylko, czy to aby na pewno jest Primrose? Powinien być kremowy i pojedynczy.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Hmmm... Kwiaty czysto białe nie są, jak u typowego lilaka. Ale niestety nie są pojedyncze... Kiedyś musiałem dać się naciąć, ale mniejsza z tym, bo też jest ładny...
Piloniek
50p
50p
Posty: 86
Od: 25 lis 2015, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30km od Wiekiejkluski :)

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Dostałam dwie sadzonki lilaka. Jeden ma być biały, drugi fioletowy. Takie ok 1 m. rosną obok żółtego (w odstępach ok 1,5m). Czy jest opcja poprowadzenia ich na pniu? Czy powinnam je jednak rozsadzić?
Pozdrawiam Ilona :)
Jo37
500p
500p
Posty: 606
Od: 20 sty 2009, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa i nie tylko 6a/6b

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Jeżeli są szczepione to będą rosły w formie drzewka. Trzeba tylko usuwać odrosty korzeniowe.
Pozdrawiam , Joanna
Piloniek
50p
50p
Posty: 86
Od: 25 lis 2015, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30km od Wiekiejkluski :)

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Nie są szczepione. Czy usuwanie bocznych przyrostów "zaowocuje" drzewkiem na pniu?
Pozdrawiam Ilona :)
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

A w Biedronie mają być lilaki, Katherine Havemeyer, Krasavitsa Moskvy,Charles Joly.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Awatar użytkownika
okavango
100p
100p
Posty: 160
Od: 17 wrz 2011, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Byłam wczoraj w B.... i rzeczywiście lilaki były, ale akurat Krasavitsa rozeszła się najszybciej. Naprawdę bardzo ładne lilaki widziałam dziś w Brico chyba po 12,49 no ale Krasavitsy nie mieli.
Lilka
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Przed chwilką podjechałam do Biedroneczki (na szczęście mam bliziutko) po lilaki i... mam chyba wszystkie jakie były, pięć odmian :)

Obrazek

Szczepione to one nie są, ale i tak się uprę na prowadzenie ich w formie drzewka - po prostu wyrastające gałęzie zepnę/zwiążę blisko siebie (nawet w warkocz je zaplotę jak będzie trzeba ;)) a ich górne części poodginam na boki tworząc rozłożysty, parasolowaty kształt. Za dziesięć lat będą piękne ;:138
krufka
200p
200p
Posty: 210
Od: 1 lip 2009, o 21:18
Lokalizacja: Sudety

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Poproszę o pomoc, bo nie wiem co z tym zrobić
Rok temu kupiłam lilaka prowadzonego w formie drzewka. Mizerne toto było, stało zapomniane w kącie sklepowego ogródka, posadziłam do gruntu, na słońcu jest przez cały dzień. Cały sezon nic się nie działo (sadziłam w czerwcu), roślina wyglądała, jakby się nie przyjęła. W tym roku miła niespodzianka - korona drzewka ma piękne pąki, widać, że wszystko zmierza w dobrą stronę Dziś zauważyłam, że tuż nad ziemią wyrasta pączek. Co z tym zrobić? Zostawić, poczekać aż podrośnie i potem spróbować ukorzenić czy od razu podsypać ziemią do góry ( nie wiem, czy tak można ukorzeniać rośliny? ) Docelowo chciałabym zachować formę drzewka, a szkoda mi po prostu wyrzucić gałązkę, jeśli może być z niej jakiś pożytek...

Obrazek
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Ja bym oberwała, to przecież nie gałązka, tylko malutki pączek. Po co roślina ma się wysilać na coś co i tak później oberwiesz? I nie wiadomo czy się ukorzeni? Ale może wypowie się ktoś bardziej doświadczony?
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Zdecydowanie oczyścić :)
krufka
200p
200p
Posty: 210
Od: 1 lip 2009, o 21:18
Lokalizacja: Sudety

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

No i dobrze, jutro oberwę, będzie drzewko jak należy :)

Anida, ZbigniewG - dziękuję za szybkie podpowiedzi :)

A swoją drogą chyba złapałam bakcyla lilakowego. Bez, to bez - tak zwykle o nich myślałam, aż do zeszłego roku. Przeprowadziłam się do domu z maleńkim ogródkiem, w którym rośnie jeden, cudnej urody ciemnofioletowy lilak. Dokupiłam do niego od razu odmianę Niebo Moskwy, a dzisiaj Krasawicę Moskwy, od teściowej dostałam latem gałązki białego pełnego, który też się już ukorzenił, bo puszcza pąki. No i przejrzałam ten wątek, co oczywiście skończyło się dopisaniem kolejnych odmian do listy " Kiedyś będą w moim ogródku" :) :) Tylko jak to pomieścić na małej powierzchni?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”