Lilaki (Syringa)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Nie wiem dlaczego drobnokwiatowemu Palibin zaschły wyrośnięte kwiatostany :? Miałam kiedyś ok.15 letni egzemplarz, kwitł obficie, ale bywały takie lata, że zasychały kwiatostany, albo częściowo się zaczęły rozwijać, potem zwiędły i zaschły.Nie wiem czy to jakiś grzyb związany z przebiegiem pogody w maju, dużo opadów, zimno? Teraz mam młody, to odrost z tego dużego, musiałam wyciąć w poprzednim miejscu.Obok tego małego rosną dwa duże krzewy innych lilaków i te kwitną.Czy ktoś też ma taki problem?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Selli tak to wygląda mniej więcej?
Obrazek
https://pnwhandbooks.org/plantdisease/h ... ial-blight
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Kupiłam w markecie lilaka Royalty ale okazało się co innego. Może ktoś rozpozna. Lilak ma zupełnie inne liście, z wyraźnymi żyłkami, bardziej szorstkie w dotyku, pędy czerwonawe. Kwiatostany rownież nieco inaczej ułożone. Jest bardzo ciekawy, ma nieco inny zapach niż te znane nam lilaki.

Obrazek
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
jola1313
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5412
Od: 21 sty 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Może to lilak ottawski?
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Bardzo możliwe, pooglądałam zdjęcia i liście pasują, jeszcze tylko pozostało rozszyfrować jaka to konkretnie odmiana bo widzę różne w internecie, ale może trafię na tę właściwą.

Pogrzebałam trochę, i gdy wpisywałam lilak Royalty to wyskakiwał mi taki zwykły, ale natknęłam się na cos takiego jak Lilak Royalty prestony i ten już wygląda jak ten mój więc może tu tkwiła pomyłka. Etykieta mi się niestety pod śniegiem połamała ale pamiętam, że był na niej typowy lilak stąd moje zdziwienie.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

selli7, dopiero dzisiaj trafiłam na Twoje pytanie. U mnie tak się zdarzyło drugi rok z rzędu na tym samym egzemplarzu, wyglądało to tak:
Obrazek
Żadnych plamek na liściach czy łodygach, tylko zaschnięte kwiatostany.
Drugi krzak, bardziej osłonięty nie miał żadnych oznak:
Obrazek
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Ja miałam to samo. Myslałam, że po raz pierwszy ujrzę kwiaty na odmianie Sensation ale zaschły. Na innym częsć zakwitła częśc uschła. Lilaki były podlewane po trochu, nie wiem jaka była przyczyna. Gdyby przymrozki uszkodziły kwiatostany to wcześniej chyba by uschły.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

A ja się cieszę jak głupia :heja bo moja Krasavitsa z Biedrony w tym roku nareszcie zakwitnie!
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

To super, przekonamy się czy zgodna odmianowo. U mnie lilaki dopiero wypuszczają pąki liściowe, jeszcze trudno stwierdzić, które zakwitną.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Anastazja80 pisze:A ja się cieszę jak głupia :heja bo moja Krasavitsa z Biedrony w tym roku nareszcie zakwitnie!
Po ilu latach ci zakwitła? I jak szybko przyrasta?
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Wiridiana, w 2014 kupiłam w Biedronie Krasawitse i Znamya Lenina, Znamya kwitła w zeszłym roku, Krasawitsa będzie kwitła pierwszy raz. Znamya ma jakieś 1.8 m Krasavitsa trochę ponad 2 m i jest tak jakby mocniej rozrośnięta, ma grubsze gałązki i poszła też trochę bardziej na boki. Na stronie 16 tego wątku jest zdjęcie mojej Krasawitsy z kwietnia 2016.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

U mnie lilak sensation chciał kwitnąć już w kolejnym sezonie od posadzenia ale niestety zaczęły mu zasychać kwiatostany zanim na dobre się rozwinęły więc nie przekonałam się czy to na pewno ta odmiana. A czekam z niecierpliwością bo mam kilka takich młodzików.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Kupilem dwa lilaki szczepione na pniu z różnych szkolółek. Sensation i krasawica Moskwy. Jedna podkładka wytwarza masę odrostów i jest to chyba kosmaty lub zwisły:
Obrazek

Drugi natomiast nie wytwarza żadnych odrostów. Czy ktoś wie co to może być za podkładka? Czytałem że poleca się szczepić na węgierskim lub amurskim. Ale czy uzyskamy w ten sposób formę nawet pniu? Czy będąc odrosty?
Czy lilak Palibin który wygląda jak na pniu też jest szczepiony?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”