Jaki iglak posadzić?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Jaki iglak posadzić?

Post »

Dostałem ostatnio enkianta i pierisa. Są to rośliny kwaśnolubne. Nie mam jeszcze rabaty z roślinami typowo kwaśnolubnymi więc już pora ją założyć. Doradźcie mi proszę jaki iglak pasowałby przy takim zestawieniu.
Pozdrawiam. Mirek.
pawel12
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 26 mar 2011, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: jaki iglak

Post »

Kwaśną glebe lubią sosny , świerki i modrzewie
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: jaki iglak

Post »

Dzięki. Wiem jakie są kwaśnolubne. Może ktoś zaproponuje jakąś konkretną odmianę, która będzie ładnie wyglądała w tym zestawieniu.
Pozdrawiam. Mirek.
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jaki iglak

Post »

Witam,
Ładnie będzie wyglądał Jałowiec sabiński odm. 'Blaue Donau' (ma ładny rozłożysty pokrój i niebieskawe łuski ) oraz Jałowiec pospolity odm. 'Arnold' (pokrój kolumnowy - dla kontrasu, niewielkie gabaryty - dorasta do 1,5 m wys.).
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: jaki iglak

Post »

Pierisa dostałeś z etykietką? Bo to może być zarówno miniatura jak i 1,5 m krzak.
Enkiant będzie spory.
Jeśli oba krzewy będą duże to musisz poszukać czegoś płożącego żeby uzupełnić dól. Jeśli Pieris będzie miniaturą to trzeba uważać z parterem, żeby nie tworzyć mu zbędnej konkurencji i w tym wypadku ja bym szukała czegoś w rozmiarze pośrednim między Pierisem (miniaturą) a Enkiantem.
Teraz kwestia koloru iglaka. Większość Pierisów ma wiosną czerwone przyrosty (ale bywają też bordowe lub różowawe). Z kolei Enkiant na czerwono przebarwia się jesienią. Ja z czerwieniami najbardziej lubię soczystą zieleń.
Na swojej kwaśnej rabacie (z Wrzosami) mam Kosodrzewinę i uważam, że wygląda to naturalnie. Dodatkowo Kosodrzewina jest łatwo dostępna, łatwa w uprawie i raczej tania. Przy takim wyborze parter możesz uzupełnić właśnie Wrzosami.
Awatar użytkownika
miki___
50p
50p
Posty: 74
Od: 10 sie 2011, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: jaki iglak

Post »

Fajnie prezentują się w takich zestawieniach np świerk kłujący 'Glauca Globosa', świer biały 'Conica', jodła balsamiczna 'Piccolo', jałowiec łuskowaty 'Blue Star', niezawodne kosodrzewinki, hebe 'Green glob', klon palmowy 'Atropurpureum' (lub jakiś inny o wolniejszym wzroście), paprocie.
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: jaki iglak

Post »

Dziękuję bardzo. Po tych podpowiedziach już w główce jaśniej.
Pozdrawiam. Mirek.
TMSZ_AS
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 sie 2007, o 19:00
Lokalizacja: Łódź

Re: jaki iglak

Post »

Jeśli chodzi o iglaki to jest ich naprawdę ogromny wybór. Polecałbym raczej odmiany miniaturowe. Istnieją w różnych kolorach (różne kolory przyrostó wiosennych) np: Picea abies Białobok - przyrosty białe, picea abies Maigold - złote, picea abies Rydal - czerwone, są również srebrne, z poświatą niebieską, sosny zmią żółte -pinus mugo ophir. Jest rónież wiele odmian bardzo pięknych, których roczny przyrost wynosi od 0,5 do 5 cm. Szczepione są one zazwyczaj nieco wyżej np: picea omorika peve tijn - zielono,żółto,niebieski, picea abies push - z różowymi szyszkami.
Wszystko zależy ile się ma miejsca w ogrodzie to takiej wielkości odmianę się wsadza. Na niżej wymienionej stronie będzie kilka Cię interesujących odmian. Strona jest w ciągłej rozbudowie.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
marko7
50p
50p
Posty: 78
Od: 1 mar 2010, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie_ północ

Re: jaki iglak

Post »

Pytanie : Jaki iglak........... jest bardzo ogólne i zależne od indywidualnych celów,...
....
większość z nas sadzi iglaki wzdłuż ogrodzenia,.. ja mam już sporo,..
ale jest kwestia, ze nie lubię ich przycinać,.. dlatego zawsze zadawałem pytanie, które nie wymagają cięcia,.. ( nie wspominam o drobnych korektach, które zawsze można zrobić)
...
moje najważniejsze pytanie na dziś,. to które iglaki zatrzymują lub znacząco spowalniają swój wzrost na wysokości ok 2m,.. 2,5 m,.. ?
które z kolei rosną do wysokości 1,5 m .. i są ładne,... ?
...
no i oczywiście zasadnicza sprawa = nie wymagające cięcia ( ew minimalne korekty)
ciekawe czy ktoś z Was przemyślał już taki temat :-)
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: jaki iglak

Post »

Marko - Twoje pytanie również jest bardzo ogólne. Obecnie istnieje niezliczona ilość odmian i z każdą chwilą pojawiają się nowe.
Jeśli chcesz aby roślina nie wymagała cięcia szukaj tych o pokroju kolumnowym lub stożkowym, a nie rozłożystym. Ja często korzystam z wyszukiwarki roślin na stronie ZSzP, tam możesz wybrać sobie grupę roślin (w tym wypadku iglaste), wymagania, siłę wzrostu, docelową wysokość, kolor itp. Życzę miłej zabawy.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: jaki iglak

Post »

Ja mogę polecić np mikrobiotę syberyjską,która lubi kwaśne i dość wilgotne gleby i jest bardzo tolerancyjna wobec nasłonecznienia tzn rośnie dobrze zarówno w słońcu jak i w cieniu.Według mnie to jeden z ładniejszych okrywowych iglaków ma bardzo ładny "płączący" pokrój ale należy przeznaczyć na nią sporo miejsca bo z czasem może się rozrosnąć nawet w średnicy 4m.
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jaki iglak

Post »

Na stanowisko półcieniste lub zacienione proponuję Cisy. Przy ogrodzeniach dobrze sprawdza się Cis pośredni 'Wojtek' dorastający do 2 m wys., a jako forma niższa - odmiana 'Farmen' dorastająca do 1,5 m wysokości. Lubią gleby żyzne i wilgotne. Niestety tylko wolno rosną.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Jaki iglak posadzić?

Post »

Mam taką rabatkę - miejsce przed drzwiami wejściowymi do domu


Poszukuję jakiegoś pięknego iglaka , takiego na lata , żeby nie wypiętrzał się po latach , nie brązowiał na zimę , nie chorował i był b. ozdobny Możecie mi coś doradzić ??? Myślałam o kształcie stożkowym i mocnej zieleni . Tak może żeby zimą np. przyozdabiać go na święta .
duduś
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”