Dereń - cięcie,nawożenie ,ukorzenianie,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Itula
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 11 lut 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa - Wesoła

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

ja swoje derenie bezlitośnie przycinam, jak tego nie robię to nie tylko rozrastają się, ale i rozpełzają na boki bo leżące na ziemi gałęzie puszczają korzenie i same mnożą sadzonki. Z uciętych gałązek robię mnóstwo podpórek do letnich bylin, cieńsze gałązki podtrzymują mi siewki bylin i warzyw, które wysiewam w marcu. Tak więc mam ogólny wielki dereniowy pożytek.
Pozdrawiam Itula
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Dereń - cięcie

Post »

Czy mieliście taki objaw na dereniu ? - ponad tygdzień temu przycięłam młodego derenia (czerwone gałązki) i on płacze... cały ten czas... zaczynam sie obawiac, czy mu to moje cięcie nie zaszkodzi (no i ten wyciek soku)... mam sie obawiac , czy nie ? ;:218 ... a kalendarz księżycowy mówił - nie ciąć... :oops: ;:124
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

No to ja muszę mojemu dereniowy (elegantissima) podsypać chyba jakieś "papu", bo nie bardzo mi urósł
w zeszłym sezonie (był sadzony 2 lata temu). Może obornik? Tylko kiedy? W marcu już czy poczekać do kwietnia?
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Dzisiaj korzystając z ładnej pogody ciachnęłam moje derenie... tym razem zajrzałam w kalendarz biodynamiczny, zeby księżyc był opadający... bo w ubiegłym sezonie ciachałam je jak juz miały pączki liściowe i zapewne w złym terminie, bo płakały straszliwie.
Awatar użytkownika
Itula
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 11 lut 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa - Wesoła

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Derenie tnę w tym samym terminie co jabłonie, już mam przycięte. Jedynym minusem ich cięcia jest to, że słabo wtedy kwitną więc nie przycinam kausa bo lubię jego kwiaty. Ja niczym ich nie nawożę sadząc dałam sporo kompostu ale potem radzą sobie same, są mało wymagające.
Pozdrawiam Itula
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Mój na starcie dostał trochę obornika. Więc może winę ponosi zeszłoroczne upalne lato i za małe podlewanie.
Zobaczymy, jak w tym roku będzie.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Itula
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 11 lut 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa - Wesoła

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Tak sobie zaczęłam myśleć o tych dereniach i doszłam do wniosku, że może ich samych nie nawożę ale wokół mam sporo bylin, które obsypuje kompostem i na pewno mocno je podlewam, pielę i ściółkuję korą. Mam dwa derenie posadzone przed płotem o które nie dbam i rosną dużo gorzej.
Pozdrawiam Itula
adampk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 lut 2014, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Witam szanownych forumowiczów :wit To mój pierwszy post. Wczoraj się zalogowałem, pół nocy czytałem, teraz też mnie wciągnęło. Zgadzam się z opinią, że z dereniem trzeba uważać. 10 lat temu posadziłem cztery derenie. Po pięciu latach mimo walki i ciągłego przycinania, dwóch się pozbyłem bo nie przewidziałem ich szalonego rozrostu i źle je posadziłem. Zostały mi dwa, pospolity i biały. To są :evil: diabły wcielone. Tnę je kilka razy w roku a one rosną jak opętane. Gałęzi mam całe góry, wszystko wokoło trzeba było przesadzić, a jeśli jakaś gałązka dotknie tylko ziemi to wypuszcza nowe krzaki. Świetne na duże działki, wolno stojące lub jako żywopłot. Na małe nie polecam. Wygrają po kilku latach z każdym, chyba że ktoś jest bardzo pracowity i ma co zrobić z ogromną ilością gałęzi (można na tyczki, ale co z liśćmi, których jest ogromna ilość). Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Ave do kiedy mozna ciąć żeby nie płakały? Mam zamiar w tym tygodniu się za nie zabrać.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Trzeba ciąć jak najwcześniej, już powinno to być zrobione.Właściwie to powinno się je ciąć jesienią.Jadalny czy ozdobny ma wspólną cechę 'płacze' cięty wiosną podobnie jak brzozy.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Lorrie - tak] tnij jak najszybciej. W sumie zaczął się już czas wznoszenia księżyca, czyli soki będą mocniej krążyć, ale ja cięłam swoje 2 właśnie wczoraj, jak na razie jest ok, nie płaczą.
x-m-h
---
Posty: 205
Od: 3 gru 2013, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Czy można derenie ściółkować korą? Przeczytałam gdzieś, że lubią wapno. Jeden mam właśnie tak wyściółkowany, ale może źle zrobiłam. W ogóle za głowę się złapałam po przeczytaniu tego wątku i kilku innych, ile to ja mam do przesadzania w tym roku. Fajnie, że jest takie miejsce, gdzie można przyjść po rozum do głowy ;:14. Rośliny jeszcze młode, posadzone późną jesienią, to jeszcze mogę w miarę bezproblemowo zmienić im miejsce. A gdybym się obejrzała tak po kilku latach? Zakupiłam jesienią derenia skrętolistnego Winter Orange (dużego) i teraz przejrzałam na oczy, że jeśli ma tam rosnąć, muszę go przesunąć o metr. Miałam przycinać Elegantissimę, ale skoro też zmieni miejsce, to chyba w tym roku sobie daruję. Dosyć chyba mu będzie wrażeń na ten rok. Dobrze mówię?
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Częściowo...dobrze ;:108 :D bo jeśli masz zamiar przesadzać, to zmiejszenie korony będzie dobre, krzak skoncentruje się na tworzeniu korzeni i lepszej asymilacji w nowym miejscu, a nie na wyżywieniu masy liści. :uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”