Dereń - cięcie,nawożenie ,ukorzenianie,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Co to za krzew?

Post »

Ale trzeba uważać ponieważ rozrasta się bardzo szybko,podziemnymi rozłogami.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Co to za krzew?

Post »

smirka pisze:Ale trzeba uważać ponieważ rozrasta się bardzo szybko,podziemnymi rozłogami.
To nie tak. Dereń bardzo szybko ukorzenia gałęzie, które dostają do ziemi. Może to i wygląda jakby z rozłogów ale to jednak z gałęzi. Widoczne szczególnie przy starszych, zapuszczonych ( nie cietych ) krzewach. Przy normanlej pielęgnacji krzewów nie ma z tym żadnego problemu.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Co to za krzew?

Post »

I pamiętając, że to będzie sadzonka o długich międzywęźlach, tniemy ją bezpośrednio pod pąkiem, bo właśnie tam nastąpi pojawianie się korzeni.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
gracia1
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2010, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kilcock. Irlandia

Re: Dereń ( Cornus ) - patyczki do ukorzenienia

Post »

Podpinam się do wątku. Otóż szukam derenia białego odmiana Elegantissima, w okolicznych sklepach niestety go nie ma, ale wiem gdzie rośnie jest dośc często spotykany w mojej okolicy, chciałabym zrobić sadzonki, kiedy można obciąć pędy i dać ukorzenienia? W jaki sposób to zrobić? Ok wyżej było napisane, że nawet w wazonie się ukorzenił.
Joanna
hepos
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2017, o 22:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Cięcie derenia białego - prośba o radę

Post »

Witam serdecznie,

W zeszłym roku, w lipcu zakupiłem 5 szt. sadzonek derenia białego o wysokości około 1m. Zasadziłem je w donice. Wygląda na to że przyjęły się, niestety rok temu były bardzo łyse :

Obrazek

Niestety nigdy nie przycinałem roślin i nie wiem jak się do tego zabrać i w którym miejscu ciąć. Zależy mi na tym, aby roślina zagęściła się tworząc najchętniej jednolity żywopłot. Wysokość chcę utrzymywać na poziomie około 130-150 cm. Czy mógłbym prosić i naniesienie linii na poniższym zdjęciu gdzie należy ciąć aby uzyskać wspomniany efekt?


Dziękuję za pomoc,

Obrazek
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Cięcie derenia białego - prośba o radę

Post »

Dereń biały wyrasta na olbrzymi krzaczor. Jak zacznie rosnąć, to raczej go nie okiełznasz.
Przycięłabym 1/3 każdego krzaczka od góry.
Trochę w za małe doniczki je wsadziłeś i do tego po kilka do jednej. To może ograniczyć prawidłowy rozwój roślin. Do tego w czasie upałów taka doniczka szybko się nagrzeje i poparzy korzenie.
hepos
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2017, o 22:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie derenia białego - prośba o radę

Post »

dzika

Mam przyciąć każdą odnogę (rozgałęzienie), czy tylko pędy główne?
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dereń -cięcie

Post »

Wszystkie na równej wysokości, jakbyś ciął żywopłot. Powinny puścić też nowe gałęzie od korzeni. większość roślin pierwszy rok od posadzenia, a czasami nawet dwa, poświęca na ukorzenienie się i aklimatyzację w nowych warunkach. Potem bardziej rozwija się korona. Moje derenie w trzecim sezonie tak wystartowały, że nie mogę ich już ogarnąć :D

Mniejsza doniczka - jeden krzak, większa - 2. Derenie rozrastają się na wszystkie strony.
hepos
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2017, o 22:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dereń -cięcie

Post »

Przyciąłem - oglądałem wiele filmików instruktażowych ale nie dało mi to jednoznacznej opinii jak przycinać. Jedynie informacje, że należy ciąć pod katem i nad pękiem. Załączam zdjęcia w celu przyjęcia ewentualnej krytyki ;:oj i rad czy da się to jeszcze naprawic (jeśil trzeba)


Obrazek

Obrazek
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń -cięcie

Post »

postanowiłam spróbować powiększyć swoje 2 krzaki dereni elegantissima. Na jesień wszystkie pędy przygięłam i przykopałam trochę w ziemię i położyłam na nie kamienie. Nie skaleczyłam kory. Po jakim czasie się powinny ukorzenić ? bo chętnie już bym je odcięła żeby się rozkrzewiły.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń -cięcie

Post »

akacjowa cudów nie ma, przez zimę korzenie nie rosną. Może jesienią spróbuj zobaczyć co się pod ziemią dzieje
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń -cięcie

Post »

Nie wykopywałam moich odkładów derenia , uznałam że najlepiej tak go zostawię, będzie gęstszy.

Na wiosnę (koniec zimy) przycięłam go tak krótko :

Obrazek

Już myślałam że go zabiłam..

-- 16 lip 2018, o 19:37 --

Teraz wygląda tak
Obrazek
luk149
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 cze 2018, o 07:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Dereń -cięcie

Post »

Jeśli ktoś może mi pomóc to proszę o podpowiedź czy posadzone dwa miesiące temu derenie dobrze jest jakoś zasilić przed zimą, czy ewentualnie dopiero na wiosnę, a jeśli tak to czym najlepiej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”