Pięciornik krzewiasty

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Pięciornik krzewiasty

Post »

Witam, mam problem z moimi pięciornikami. Nie miałam obrzeża przy trawniku i strasznie mi poprzerastała trawa. Nie sposób tego wyrwać. Czy wystarczy jak zastosuję Fusilade forte na jednoliścienne? Czy lepiej wczesną wiosną wykopać krzaczki i porządnie odmoczyć? Sama nie wiem :roll: . Kiepsko kwitną i moim zdaniem atakująca je trawa może się do tego przyczyniać.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Pięciornik krzewiasty

Post »

Chcę posadzić pięciorniki rzędem przy wejściu do domu. Wybrałam odmianę "Katherine Dykes ".Miejsce jest wyeksponowane.

Kwitną długo, ale podobno długo budzą się z zimowego snu? Miejsce jest suche i gorące, zaciszne... Czy to ma szanse powodzenia? Tzn czy będzie wyglądało po ludzku przez resztę roku?
Awatar użytkownika
miwia
500p
500p
Posty: 680
Od: 2 gru 2007, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Jeleniej Góry

Re: Pięciornik krzewiasty

Post »

Dorja
Moim zdaniem jest to bardzo ładna i ozdobna odmiana, warta posadzenia na eksponowanym miejscu. Rośnie szybko, tworzy gęsty, duży krzaczor i trzeba ciąć, żeby utrzymać w ryzach. Pierwsze kwitnienie ma bardzo obfite, potem kwitnie ciut mniej, ale praktycznie do jesieni są na nim żółte kwiatuszki, które wyglądają bardzo wdzięcznie na tle jego soczystej zieleni. U mnie budził się ok. kwietnia, zaczynał kwitnąć końcem maja. Rósł sobie "na patelni" i był zasilany jak wszystko inne, czyli raz pokrzywa, raz florovit, raz coś do kwitnących, bez specjalnej regularności i nacisku :) Generalnie uważałam pięciornika przez 6 lat jego funkcjonowania u mnie, jako roślinę nie do zdarcia. Gdybym miała na tyle miejsca, byłby u mnie do dziś.
Pozdrawiam serdecznie
Mirka
Zapraszam do mojego ogródka
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pięciornik krzewiasty

Post »

U mnie było podobnie z żółtym, jedynie czego nie zniósł to silniejszego cięcia, gdy się postarzał.Pięciorniki trzeba tylko nieco korygować, a stare ok.10 letnie wymieniać, gdyż tracą potem urodę.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Pięciornik krzewiasty

Post »

Dziękuję za odpowiedzi, to mnie przekonało. Bardzo podobają mi się listki pięciorników, kojarzą mi się...z mirtem w doniczkach u babci. Taki sentyment mam :wink:

Po ok. 10 latach pewnie stają się cokolwiek rosochate? Ciąć będę na pewno, ale nie wiem w jakiej odległości od siebie je posadzić.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pięciornik krzewiasty

Post »

Ja posadziłem 1,2 m od siebie i szczerze mówiąc maja sporo miejsca, szczególnie po przycięciu
Awatar użytkownika
miwia
500p
500p
Posty: 680
Od: 2 gru 2007, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Jeleniej Góry

Re: Pięciornik krzewiasty

Post »

Myślę, że ok 1m odległości od siebie powinien być. Fakt, że na zapełnienie tej różnicy trzeba poczekać ze 2-3 lata. Ale wg moich obserwacji, on się dość mocno rozrasta i zbyt częste (ostre) cięcie powoduje mniej obfite kwitnienie wiosną, a szkoda.
Pozdrawiam serdecznie
Mirka
Zapraszam do mojego ogródka
karinos
50p
50p
Posty: 99
Od: 2 lis 2005, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jonkowo / Olsztyn

Re: Pięciornik krzewiasty

Post »

Witam. Podłączę się do wątku,. bo jednoznacznej odpowiedzi nie znalazłam. Mam białe i żółte pięciorniki. Dwa lata z rzędu ślicznie kwitły. W tym roku klap :( Kwiatków (zwłaszcza na żółtych) jak na lekarstwo. Na wiosnę przycinane były. Czy to może być przyczyna słabego kwitnienia? Macie pomysł jak je troszkę "zachęcić" do kwitnienia?
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Pięciornik krzewiasty

Post »

Podlać nawozem do kwitnących może?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pięciornik krzewiasty

Post »

Wina przycinania, pięciornik tego nie lubi, jeśli już to tylko po koniuszkach pędów.Zakwitnie jak odrośnie, żaden nawóz nie pomoże.
karinos
50p
50p
Posty: 99
Od: 2 lis 2005, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jonkowo / Olsztyn

Re: Pięciornik krzewiasty

Post »

Dziękuję za podpowiedzi.
Selli - jeśli mam być szczera to jestem zaskoczona tym, że pięciornik nie lubi cięcia. Przycięłam go, bo tak wszędzie zalecali, żeby się zagęścił i miał ładniejszy pokrój. Więc trochę zdezorientowana jestem. Przystrzygłam rośliny o max. 1/3.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Pięciornik krzewiasty

Post »

Że można ciąć- owszem, rozkrzewi się. Ale nie zakwitnie tak obficie, siły kieruje na krzewienie się w tym czasie. Może tak co drugi rok korygować, albo przełożyć cięcie.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Pięciornik krzewiasty

Post »

Mój pięciornik ma już grubo ponad metr. Przyciąć go tak o połowe ale dopiero w kwietniu a teraz wyciąć zeschłe kwiaty?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”