Trzmielina- szczepienie,podkładka

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
asia2
1000p
1000p
Posty: 2257
Od: 2 maja 2006, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Trzmielina- szczepienie,podkładka

Post »

Witam!
Ostatnio wpadłam na pomysł ( oczywiście po wizycie w sklepie ogrodniczym ), ze może by tak spróbować zaszczepić trzmielinę na pniu. Bardzo przypadły mi takie kolorowe "drzewka" do gustu, jednak ich cena już mniej. Zupełnie jednak się na szczepieniu nie znam. Czy może ktoś wie na jakim podkładzie najlepiej to zrobić, kiedy i jak.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Popularne ostatnio pienne formy odmian trzmieliny Fortune'a rozmnaża się zimą przez szczepienie na podkładce z trzmieliny pospolitej (na wysokości 60–150 cm).


Zacytuję Janusza z PO, bo nic w sumie nie rozumiem prawie z tych metod szczepien:
Do otrzymania form piennych na wys 130-150 na siewkach trzmieliny europejskiej Euonymus europaeus szczepimy Euonymus nanus.Szczepimy na stosunek a przy cienkich zrazach na sarnią nóżkę łatwo się przyjmuje .Korone wyprowadzamy normalnie.
Zimozielone pstrolistne szczepimy na Euonymus fortunei podkładki dość grube wysadza sie jesienią do doniczek a od lutego rozpoczyna szczepienie metodami w półszparę, w sarnią nóżkę,na przystawkę, boczne za korę.
Można też szczepić w ręku na silnych podkładkach na stosunek. Szczepki dołuje się gęsto na parapecie w mnożarce pod szkłem a po zrośnięciu wysadza do doniczek i ustawia w belgijkach.
Awatar użytkownika
asia2
1000p
1000p
Posty: 2257
Od: 2 maja 2006, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Obawiam się, że ja też niewiele z tego zrozumiałam. Niby po polsku, a jednak... :shock: Ale i tak dziękuję :D .
Awatar użytkownika
renia831
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 maja 2007, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Tarnowa

Post »

Witam to prawda pienne formy trzmieliny szczepi sie na naszym rodzimym gatunku trzmieliny europejskiej.

A co do wyjaśnienia tego słownictwa związanego z szczepieniem to:
Szczepienie na stosunek to nic innego jak stosowanie czyli do ukośnie ściętej podkładki dopasowuje sie pod tym samym kątem ścięty zraz. Miejsca ciecia muszę idealnie do siebie pasować a wiec stosowane jest tylko dla podkładek i zrazów tej samej grubości. A sposób szczepienia 'w sarnią nóżkę' dotyczy szczepienia w klin. zraz przycina sie w kształt klina a na podkładce wykonuje sie klinowate wcięcie potem te dwa komponenty łączy sie ze sobą i zasmarowuje maścią ogrodnicza.

Mam nadzieje ze trochę sie rozjaśniła sprawa, a jak nie to zawsze służę pomocą. Pozdrawiam
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Mnie też się marzy trzmielina na pniu,
ale jak pisze Asia ceny są za wysokie aby kupić takie drzewko.
Może też popróbuję sił w szczepieniu.
Kiedyś trzeba zacząć.
Awatar użytkownika
Jarek_74
50p
50p
Posty: 82
Od: 12 sty 2007, o 15:13
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Post »

Pyzdra
100p
100p
Posty: 129
Od: 8 mar 2007, o 19:53
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Post »

Można drzewko trzmieliny puścić na własnych pędach np: 3 i po latach formować koronę na kule . Tak mam i różnicy nie widać . Ale komu sie chce czekać ?
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Te trzmieliny zimozielone na pniu, są to różne odmiany trzmieliny fortune'a szczepione na pniu trzmieliny zwyczajnej. Najpierw trzeba zdobyć trzmielinę zwyczajną i podhodować ją do tych 60 -120 cm (z nasion trwa to 2- 3 lata). Oczywiście podkładka musi rosnąć w doniczce. Szczepi się zimą w styczniu - marcu, najczęściej na przystawkę boczną. Przed szczepieniem podkładki należy lekko podpędzić, a po zaszczepieniu rośliny powinny przebywać w temperaturze 10 -20 stopni. Na gęstą koronę jaką mają rośliny w sprzedaży trzeba czekać ok. 2 lata.
W tym roku będę próbował zaszczepić kilka trzmielin, zobaczymy, może się uda.
MagdaSz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 27 maja 2008, o 16:40
Lokalizacja: Barłogi k/Koła

Trzmielina szczepienie

Post »

Bardzo podoba mi się trzmielina szczepiona na pniu.Może ktoś poradzi mi co najlepiej nadaje się na podkładkę,proszę o ogólną poradę jak ją zaszczepic.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Podkładka z trzmieliny europejskiej, czyli takiej jaką można znaleźć, dziko
rosnącej.Po zaszepieniu rośnie bardzo wolno, nieprzyzwoicie wolno.
MagdaSz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 27 maja 2008, o 16:40
Lokalizacja: Barłogi k/Koła

Post »

a jak to wygląda ta dziko rosnąca trzmielina?
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Szczerze mówiąc ja bym kupił już taką zaszczepioną trzmielinę na pniu i nie zajmował bym się szczepieniem które i tak może nie wyjść bo nie jest to zadanie łatwe. Takie trzmieliny nie są jeszcze aż tak tragicznie drogie ja widział już takie za 20 zł ale najczęściej widzę koło 34 i taką cenę widziałem na wystawie. Tylko trzeba poszukać. POWODZENIA
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Re: Trzmielina- na czym szczepić?

Post »

Poniżej wyniki moich szczepień, trzy różne egzemplarze:
Obrazek Obrazek Obrazek
Roman
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”