Rozmnażanie iglaków, rododendrona i magnolii

Drzewa ozdobne
aneczeleczka
50p
50p
Posty: 76
Od: 27 kwie 2007, o 21:23
Lokalizacja: woj. lubelskie

Rozmnażanie iglaków, rododendrona i magnolii

Post »

Zacznę od iglaków. Cenne rady już znalazłam na forum teraz proszę jeszcze o szczegółowe rady:

1. Jak to jest z ukorzeniaczem, w necie wyczytałam że nie może być mokra sadzonka przed ukorzenianiem, na moim pudełku jest napisane że należy ją zmoczyć. Jak to jest?
2. Kiedy sadzonkę mogę już do gruntu wysadzić? Czy też mogę od razu ją do gruntu wsadzić, jeśli robię to pod koniec kwietnia?
3. Jak często podlewać sadzonki?
Rozmnażam tuje, sosenkę i choinki"

Co do magnolii to też bardzo proszę o rady z rozmnażaniem
I tak samo z różanecznikiem

Z góry dziękuję
Justa1987
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 21 kwie 2007, o 12:13
Lokalizacja: Zawiercie

Post »

IGLAKI
1. Na początku jesieni(sierpień wrzesień) oddzielamy sadzonki długości około 10 cm zachowując część starszego drewna tzw piętkę.
2. Odcinamy dolne odgałęzienia.
3. Zagłębiamy lekko wilgotną roślinę w ukorzeniaczu, aby się on lepiej trzymał.
4. Sadzimy do inspektu w mieszankę piasku i torfu w równych częściach. Na całą zimę przykrywamy doniczki folią lub kloszem, aby zapewnić odpowiednią temperaturę.
5. Na wiosnę przesadzamy na rozsadnik do gruntu.
Najlepiej jest wybrać pędy wierzchołkowe, gdyż wtedy rośliny potomne będą rosły pionowo.
Trzeba będzie odczekać rok lub 2 lata zanim posadzimy je na stałe miejsce. Ponieważ tuja nie ma dużych wymagań glebowych można ją bezpośrednio posadzić na stałe wybrane miejsce.

MAGNOLIA
1. Pod koniec lata sierpień, wrzesień odcinamy wierzchołki pędów o długości 8-10 cm.
2. Usuwamy część liści u podstawy, zanurzamy lekko wilgotną sadzonkę w ukorzeniaczu.
3.Sadzimy do inspektu w podłoże składające się w równych częściach z piasku i torfu.
4. Podlewamy tak aby podłoże było stale wilgotne.
5. Pozostawiamy na całą zimę.
6. Wiosną (marzec, kwiecień) gdy nie ma obawy wystąpienia przymrozków można rośliny przesadzić na stałe miejsce w ogrodzie.

To wiem z autopsji=] Różanecznika nigdy nie rozmnażałam. życzę powodzenia
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Czy faktycznie udało Ci się rozmnożyć magnolię z sadzonek?
NIgdy mi to nie wyszło mimo wielu prób a kiedyś doczytałam gdzieś,że na efekt(ukorzenienie) czeka się nie jeden sezon lecz nawet kilka lat.Zaniechałm wówczas prób.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Różanecznika najlepiej rozmnażać przez odkłady. Najniżej położoną gałązkę przyginamy do ziemi, delikatnie pocieramy ją nożem i w tym miejscu można zanurzyć w ukorzeniaczu. Następnie przyszpilamy ją do ziemi np wygiętym drutem. Po roku sadzonka będzie ukorzeniona.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
renia831
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 maja 2007, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Tarnowa

Re: Rozmnażanie iglaków, rododendrona i magnolii

Post »

aneczeleczka pisze: Jak to jest z ukorzeniaczem
sadzonka musi być na tyle wilgotna aby ukorzeniacz mógł przykleić sie do piętki. Nadmiar środka strzepujemy gdyż nadmiar działa hamująco na powstawanie korzeni.
aneczeleczka pisze:2. Kiedy sadzonkę mogę już do gruntu wysadzić? Czy też mogę od razu ją do gruntu wsadzić, jeśli robię to pod koniec kwietnia?
jeżeli sadzonki są ukorzenione i zahartowane to nawet w kwietniu, jeżeli nie to czekamy do polowy maja. chociaż wtedy należałoby je przykryć włóknina
aneczeleczka pisze:3. Jak często podlewać sadzonki?
Sadzonki potrzebują mieć stale wilgotna glebe i powietrze wiec należy spryskiwać sadzonki aby ograniczyć ich parowanie ale nie za dużo aby nie rozwinęła sie szara pleśń

A co do rozmnażania różaneczników i magnolii to najlepiej przez odkłady powietrzne ale czeka sie dlugo na ich ukorzenienie nawet do 2 lat.
Przez sadzonki tez można rozmnażać ale domowe zaplecze nie zapewnia prawidłowych warunkow jakimi sa: wysoka temperatura. wysoka wilgotność nawet 90 % i ochrona przed chorobami ale i tak na efekty czekamy ponad 6 miesięcy.
aneczeleczka
50p
50p
Posty: 76
Od: 27 kwie 2007, o 21:23
Lokalizacja: woj. lubelskie

Post »

Justa, napisałaś, że tuja nie ma zbyt dużych wymagań i można ją na miejsce stałe od razu. Czyli, czy dobrze zrozumiałam, że wystarczy szczepkę ukorzenić i od razu do gruntu? Nie musi w domu rok czekać? A jeśłi tak jest rzeczywiście to jak ją chronić przed zimą? Od razu jakąś ochronką otulić? I kiedy nawozić takiego malucha?

I jeszcze jedno: co to znaczy że iglaki mają zamiast zielonych brązowe igiełki? I wydaje mi się że coraz więcej... :cry:
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Tak, ukorzenione sadzonki tuji można od razu sadzić do gruntu.

Magnolię i rododendron najłatwiej rozmnaża się z nasion. Rośliny uzyskane z siewu są z reguły podobne do roślin matecznych, choć mogą się trochę różnić. Magnolia z siewu zakwitnie po ok. 5 latach, rododendron dobrze chowany, nawet po 3 latach.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Rozmnażanie iglaków, rododendrona i magnolii

Post »

A dlaczego trzeba przygotować 10 cm tuje do sadzenie przy pomocy ukorzeniacza ?
Czy większe np: 30cm tuje nie przyjmą się ?
Ile czasu taka sadzonka (10cm) ukorzenia się 4 tygodnie ? 6 tygodni ? czy dłużej ?
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Rozmnażanie iglaków, rododendrona i magnolii

Post »

Im większa sadzonka, tym starsze, grubsze drewno posiada na końcu. Im starsze, grubsze drewno, tym ciężej się ukorzenia. Iglaki i zimozielone ukorzeniają się długo. Sadzonkowane wiosną, korzenie puszczają lipiec, sierpień, a niektóre nawet rok mogą stać i z miejsca się nie ruszyć.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Rozmnażanie iglaków, rododendrona i magnolii

Post »

To mam pytanie kolejne :)
Czy aż tak wielka jest różnica w szybkości/łatwości ukorzenienia się sadzonki 10cm nad 20cm ?
Czy także ta łatwość ukorzeniania oraz grubość drewna dotyczy w takim samym stopniu sadzonek zielonych wiosennych i zdrewniałych ? Być może zielone łatwiej się ukorzeniają ?
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Rozmnażanie iglaków, rododendrona i magnolii

Post »

Sadzonki zielne i zdrewniałe to zagadnienie dotyczące liściastych.
Ja w iglakach nie siedzę, więc najlepiej będzie, jak się właściwi fachowcy wypowiedzą :wink: . Powiem jednak tak, ukorzeniałem 'boulevarda' i niestety bardzo młode (małe) sadzonki nie miały racji bytu. Natomiast większe ukorzeniały się jak chwasty (czyli b. dobrze :wink: ). Nie sprawdzałem do jakiego momentu, czyli jak wielka sadzonka się już nie ukorzeni. Chodzi o to, że iglaki robisz sadzonki z tzw piętką. Odrywając sadzonkę z piętką to masz roczne, dwu letnie drewno (tak mniej więcej) na samym spodzie sadzonki . Jak urwiesz dużą sadzonkę, to drewno na piętce będzie mieć 3 lub więcej lat. Takich już nie ukorzeniałem, więc się nie wypowiem
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Suzi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 kwie 2010, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: beskidzka mieścina

Re: Rozmnażanie iglaków, rododendrona i magnolii

Post »

Widzę, że przy braku inspektu, lepiej ukorzeniać rośliny wiosną by był czas na posadzenie do gruntu. Jest początek maja, czy można jeszcze wziąć się w tym tygodniu za ukorzenianie ?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Rozmnażanie iglaków, rododendrona i magnolii

Post »

Ja zacząłem się bawić w ukorzenianie dokładnie ostatniego marca. Ukorzeniłem ponad 100 tuj i kilka jałowców płożących.
Spryskuję je małym opryskiwaczem tj. zamgławiam je rano i na wieczór czasem przy teraz upalnych dniach to i w środku dnia lekko je zamgławię. Efekt jest taki, że wszystkie roślinki się trzymają, żadna nie uschła. Staram się by zbyt nie zawilgocić gleby tak by grzyby się nie rozwijały.

Czy teraz można, myślę, że można ale trzeba brać zdrewniałe gałązki czyli jednak większe bo już są młodziutkie nowe pędy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”