Hortensja pnąca ( Hydrangea petiolaris)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1128
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Hortensja pnąca Hydrangea petiolaris

Post »

Muszę przesadzić swoją 8 - letnią hortensję, myślicie że to przeżyje?
Mam zamiar ją bardzo skrócić, zostawić tylko kilka młodych przyrostów. Może to jej pomoże?
Marta
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hortensja pnąca Hydrangea petiolaris

Post »

Raczej nie będzie zadowolona, ale skoro musisz, to próbuj. Na wszelki wypadek ukorzeń sobie kilka kawałków, pobierz je już teraz.
magdalenca
100p
100p
Posty: 197
Od: 26 paź 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Hortensja pnąca Hydrangea petiolaris

Post »

Przesadzaj z jak największą bryłą ziemi. Ja przesadzałam rok temu dwie, ale młodsze, wówczas trzyletnie (tzn tyle rosły na dotychczasowym stanowisku), bardzo dobrze to zniosły, ale nie wiem, kiedy doczekam się kwiatów :( Na wysokość też nie są imponujące.
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Hortensja pnąca Hydrangea petiolaris

Post »

cofina - ciekawe czy ta "mama" była cięta? Moja zupełnie inny ma pokrój - pnie się bardziej do góry niż w szerz.

Niestety, hortensje pnące długo się klimatyzują na nowym miejscu. Ale jak się przyjmą to w końcu rosną.
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Hortensja pnąca Hydrangea petiolaris

Post »

a moje pytanie (wyżej) o kwitnienie w cieniu ?? :(
magdalenca
100p
100p
Posty: 197
Od: 26 paź 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Hortensja pnąca Hydrangea petiolaris

Post »

Marzka, te moje rosną w cieniu, przy ścianie północnej. Przyrostów mają sporo, ale mam wrażenie, że głównie na boki się rozrastają, na wysokość - osiągnęły może wys. max do połowy uda...To będzie ich 4 rok od posadzenia; były rok temu przesadzane, ale stanowisko było to samo, po prostu trzeba było je przesunąć mw o metr. Ani razu nie kwitły jeszcze :( U "stóp" mają posadzone niezapominajki, rok temu je dosadziłam, ciekawa jestem jak w tym roku po zimie będzie, czy się rozrosną.
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: Hortensja pnąca Hydrangea petiolaris

Post »

magdalenca Trochę mnie załamałaś szybkością wzrostu. W ubiegłym roku posadziłem hortensje pnącą sięgającą mi prawie do kolana licząc na to, że w tym roku przybędzie jej sporo. Moja jest posadzona przy ogołoconym od dołu do wysokości około 4 metrów, pniu świerka srebrnego. Jeżeli tempo wzrostu będzie takie marne to będę musiał pomyśleć o dosadzeniu jeszcze czegoś obok. ;:131
Pozdrawiam - Krzysztof
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja pnąca Hydrangea petiolaris

Post »

Stanowisko po świerkiem nie jest odpowiednie, już lepiej pod sosną.
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: Hortensja pnąca Hydrangea petiolaris

Post »

Niestety,sosny nie mam- tylko wyrośnięte świerki - dlatego ogołocone od dołu, bo dolne gałęzie za dużo zajmowały miejsca na małej działce. Łyse dołem z kolei też nie za piękne , stąd pomysł z hortensją. Przy innych mam posadzone powojniki, bluszcze a nawet winorośl. ;:131
Pozdrawiam - Krzysztof
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja pnąca Hydrangea petiolaris

Post »

Dlaczego 'ogołocone', pień też potrafi być piękny i zdobić, nie wszystko trzeba obsadzać.Przesadź tę hortensje na inne stanowisko, pod starszym świerkiem na pewno nie urośnie, a jeśli już nawet jakoś da radę, to kwitnienie będzie marne, bo korona świerka zabiera zbyt dużo światła z góry.Bluszcze i winorośl są ozdobne tylko z liści, a wszystko co ma kwiaty potrzebuje pewnej ilości światła.
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: Hortensja pnąca Hydrangea petiolaris

Post »

Może wymyślę jakieś inne miejsce dla niej, choć światła to ma sporo nawet słonecznego (pół dnia). Pień sam w sobie może i ładny lecz metr od niego ogrodzenie a za nim sąsiad. Właśnie dlatego obsadzam pnie świerków (wszystkie rosną przy granicy północnej i zachodniej). ;:131
Pozdrawiam - Krzysztof
Awatar użytkownika
cofina
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Hortensja pnąca Hydrangea petiolaris

Post »

Menysek pisze:cofina - ciekawe czy ta "mama" była cięta? Moja zupełnie inny ma pokrój - pnie się bardziej do góry niż w szerz.

Niestety, hortensje pnące długo się klimatyzują na nowym miejscu. Ale jak się przyjmą to w końcu rosną.
Nie wiem nic na temat cięcia... Sprzedająca wspomniała tylko że "mama" ma już parę lat.
Pozdrawiam
Ania
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Hortensja pnąca Hydrangea petiolaris

Post »

Hej,

kiedy zaczęły kwitnąć wasze hortensje i jakie mają przyrosty roczne? Ja swoja kupiłam malutką, teraz ma ok 60cm i nie jest za bardzo rozgałęziona, w dodatku woli się płożyć niż piąć. Wszystkie zdjęcia kwitnących przedstawiają duże, rozrośnięte okazy.
Zastanawiam się, czy czekać na kwiaty (i ile?) czy dokupić większą? A rośnie w mocnym cieniu przy ścianie od północy.
Pozdrawiam
Magda
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”