Hortensja pnąca ( Hydrangea petiolaris)

Drzewa ozdobne
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Hortensja pnąca ( Hydrangea petiolaris)

Post »

Moja posadzona w półcieniu kieruje się w stronę słońca, także myślę, że da sobie radę.
Kasia
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Hortensja pnąca ( Hydrangea petiolaris)

Post »

Czyli powinnam ją posadzić wyżej, bo gałęzie będą szły w stronę słońca :D Jutro posadzę i zobaczę , jak będzie sobie dawała radę.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Hortensja pnąca ( Hydrangea petiolaris)

Post »

Oj kusicie tymi hortensjami :wink: Zastanawiam się nad kupnem, tylko to powolne tempo wzrostu trochę mnie zniechęca.
Czy któraś z odmian wyróżnia się szybszym przyrostem? Czy np Miranda nie rośnie wolniej od tych z jednokolorowymi liśćmi?
Basia Rom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 sie 2017, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

niezidentyfikowana choroba: dereń sibirica, hortensja pnąca

Post »

Witam, zastanawiam sie co dzieje sie z moimi roślinkami. obie sa juz drugi sezon na tarasie, natomist w tym roku Deren Sibirica zaczal miec dziwne przebarwienia na lisciach a wiekszosc z nich wlasciwie zrobila ie czerwona- nie przypominam sobie zeby tak wygladal rok temu- do momentu zgubienia lisci caly czas byly zielone.
Obok pnie sie hortensja, ktorej w tym roku liscie zbladly, zahamowal sie wzrost i pojawily sie plamy- zalaczam zdjecia,
Bardzo prosze o pomoc- co sie dzieje i co z tym zrobic?
Probowalam zadzwonic do kilku firm zeby przyszly i zerknely ew zastosowaly opryski jednak kilka doniczek nie lezy w sferze zainteresowania firm ogrodniczych- wola duze ogrody :(

http://imageshack.com/a/img924/8152/W3R8dS.jpg
http://imageshack.com/a/img924/9596/zzVQ0U.jpg
http://imageshack.com/a/img923/65/UOP0wR.jpg
http://imageshack.com/a/img922/5599/DaiWrV.jpg
http://imageshack.com/a/img922/6056/6NyLZF.jpg
http://imageshack.com/a/img923/6894/5R3Vjh.jpg
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: niezidentyfikowana choroba: dereń sibirica, hortensja pnąca

Post »

Sama jesz kilka razy dziennie a ile razy nakarmiłaś swoje rośliny :?: Jeżeli rosną w doniczkach czy skrzynkach nie mają szans na skubnięcie czegoś z boku. Są całkowicie zależne od Ciebie i będą tylko tyle rosły i tak długo żyły , na ile im pozwolisz.
Basia Rom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 sie 2017, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: niezidentyfikowana choroba: dereń sibirica, hortensja pnąca

Post »

dziekuje za odpowiedz. Chcesz powiedziec ze ich nie zasililam? hm... byc moze w tym roku zapomnialam... czy w takim razie mam to zrobic teraz? czy poczekac do jesieni? czy z tego wynika zaczerwienienie lisci?
Czy czarne plamy na lisciach hortensji rowniez o tym swiadcza?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: niezidentyfikowana choroba: dereń sibirica, hortensja pnąca

Post »

Czy w tych donicach jest odpływ? Czarne plamy na hortensji świadczą o nadmiernej wilgoci. Inna sprawa, że to silnie rosnące gatunki do gruntu.w takich pojemnikach szans nie mają, wygląda na to, że dereń już przerósł donicę i cierpi na ogólny deficyt.
Basia Rom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 sie 2017, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: niezidentyfikowana choroba: dereń sibirica, hortensja pnąca

Post »

Tak- odplyw jest w donicach- po prostu dziury przez które wylewa się woda. Jest automatyczne podlewa nie- mogę je zmniejszyć. Tylko z tego co piszesz dużo to nie da...
Mam rozumieć że mam źle dobrane rośliny, które średnio się na taras? ??
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: niezidentyfikowana choroba: dereń sibirica, hortensja pnąca

Post »

Do jesieni pewnie dożyją ale nie mam pewności czy przezimują. Kolor liści wynika z braku pożywienia. Na szybko możesz zasilić jakimkolwiek nawozem do roślin zielonych 1/4 zalecanej ilości. Możesz też kupić nawóz jesienny wieloskladnikowy z mikroelementami z b. małą ilością azotu, żeby nie pobudzić roślin do wzrostu tylko zlikwidować ten pomarańczowy kolor liści i wspomóc wiązanie pąków na następny sezon. Przesadzenie w większe donice lub skrzynie b. wskazane.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: niezidentyfikowana choroba: dereń sibirica, hortensja pnąca

Post »

Przesadź, te rośliny do gruntu, tam odżyją, a do skrzyń posadź coś sezonowego, co będzie cieszyło oczy przez cały sezon.Poczytaj co nadaje się na balkon. Podlewaj konewką, wtedy lepiej kontrolujesz ilość wody.Ściółka z kory to też pewne utrudnienie, nie wiadomo kiedy podlewać.
Basia Rom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 sie 2017, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: niezidentyfikowana choroba: dereń sibirica, hortensja pnąca

Post »

Rośliny nie sa na balkonie a na duzym tarasie i ich funkcja jest rowniez oslona przed sasiadami w zwiazku tym rosliny sezonowe nie spelnia tej funkcji. Z jednej strony mam Tuje, z drugiej chcialam cos lisciastego.
Do gruntu nie mam gdzie przesadzic, ale ew moze je rozsadze? W chwili obecnej w doniczce 100x60 cm sa po 2 sadzonki- widocznie powinna byc jedna.
Roslin nie wybralam i nie sadzilam sama- wszystko projektowane i nasadzane przez specjalistow..... zaufalam ze nadaja sie do doniczek na taras i nie będę musiala wymieniac po 3 latach :(

-- 10 sie 2017, o 12:14 --

Bardzo wszystkim dziekuje za odpowiedz- zmartwiliscie mnie bo okazuje sie iz mimo iz zawierzylam specjalistom chyba niekoniecznie mam dobrane rosliny do warunkow :(
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: niezidentyfikowana choroba: dereń sibirica, hortensja pnąca

Post »

Donica a właściwie skrzynia 100x60 cm nie jest taka mała. Mam na balkonie papryczki w 1,5 l doniczkach, chociaż wiele osób na forum twierdzi , że powinno być 5 l. Rosną pięknie , owocują i wyglądają lepiej niż gruntowe. Mam je pod ręką i w każdej chwili mogę je podlać lub zasilić nawozem.
Nie zganiaj na fachowców. Przez 7 lat miałem na 3 piętrze winobluszcz w 20 l donicy. Podlewałem, odpowiednio nawoziłem i w efekcie pół balkonu było zarośnięte. Przyszła jednak zima z mrozami poniżej 20 st i nie przeżył. Daj swoim roślinom od siebie trochę serca i nawozu a odpłacą się na pewno. Sama rurka z wodą nie wystarczy.
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Hortensja pnąca ( Hydrangea petiolaris)

Post »

Ja ostatnio przesadziłem moją hortensję pnącą, która rosła na rozebranej już drewutni (fajnie to wyglądało, tylko jak tu odpowiednio malować i konserwować to, co jest pod gąszczem pędów pnącza? :wink:). Jest u mnie jakieś 10 lat, a gdzieś od trzech zaczęła kwitnąć. Przesadzałem z ręką na sercu, ale trzeba było, bo teraz by rosła w pełnym słońcu, poza tym w jej miejscu postawiłem na jagodnik. Teraz widzę, że ma trochę pąków kwiatowych, ciekawe, jak i czy odchoruje zmianę miejsca i czy w ogóle przeżyje. Wykopałem ją z całą bryłą korzeniową, a było co kopać. W nowym miejscu dostała trzy pełne taczki dojrzałego kompostu i trochę przekompostowanego obornika. Oby to doceniła. Ma stanowisko wschodnie, rano ma słońce i potem trochę w południe, ale 70-80% dnia w cieniu. Rozpięłem dla niej na początek trzy 4,5m stalowe linki i podwiązałem do nich. Ciekawe, czy wczepi się korzonkami w te liny, jak nie, to będę jej pomagał.

Wiem, że ta hortensja potrzebuje lekko kwaśnej gleby, ale ja nigdy tego nie pilnowałem i pięknie u mnie rosła, jedynie jesienią sypałem jej granulowany obornik. Piszę o tym, bo chcę jej dosadzić wybitnego "kwasofoba" :wink: w postaci clematisa, tolerancyjnego na cień. Próbował ktoś z Was takiego mariażu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”