Hortensja pnąca ( Hydrangea petiolaris)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Ewa_eg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 wrz 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

U mnie przez wiele lat nie pokazywały się w ogóle kwiaty. Potem, dwa lata temu, na tej rosnącej w pełnym słońcu Obrazek, pokazało się kilka kwiatów. Następnego roku miała ich już dużo a w tym roku jest jeszcze więcej.

Podobnie, tylko z opóźnieniem jednego roku, dzieje się z drugą, która większość swojego życia była w głębokim cieniu. Zaczęła od kilku kwiatków w zeszłym roku a tym ma już zdecydowanie więcej:

Obrazek. W przyszłym spodziewam się obsypanej kwiatami rośliny :)

U Ciebie też powinno być już w przyszłym roku o wiele więcej kwiatów, ale może dużo zależy od miejsca w jakim roślina rośnie i nie zawsze przebiega to jednakowo.

LadyK


Nie wiem, czy w handlu nie są dostępne bardziej wyrośnięte egzemplarze. Wtedy pewnie krócej się czeka na kwitnienie. Ja kupowałam małe sadzonki i chyba też wówczas liczyłam, że będą kwitły wcześniej a z czasem przestałam na nie zwracać uwagę aż do momentu kiedy jedna zaskoczyła mnie (dosłownie) pąkami. I wtedy myślę sobie: "chyba będzie kwitnąć". I co? Zakwitła skubana :)
Ewa
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Te hortensje ukazują swoje piękno na lżejszych i przepuszczalnych glebach.U mnie na glinie choć jakoś rosła, masy zielonej było sporo, ale kwiatostanów mało, były rzadkie, jakby rozwichrzone i w efekcie została usunięta.Nie wiem, może też taki egzemplarz o niezbyt efektownych kwiatostanach :roll:
jola1jaką ona ma podporę?
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4631
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Moja rośnie w gliniastej glebie za podporę ma jabłonkę ale jabłonka była wykopana z częścią korzeni , żeby było bardziej stabilnie i pomalowana przepracowanym olejem dla konserwacji.
poserbaby
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 cze 2016, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Czytam u Was, że hortensja musi mieć wilgoć i nie sadzi się jej koło złodziei wody. Wobec tego czy rozsądnie jest mieć hortensję niedaleko wierzby mandżurskiej? Póki co wierzba jest mała, ale rozrasta się szybko i nie wiem czy nie powinnam w związku z tym przesadzić gdzieś hortensji, chociaż szczerze mówiąc jest to chyba jedyne zacienione miejsce w ogrodzie :( Drugim problemem jest to, że gleba u mnie jest piaszczysta, tzn. jest to teren nadrzeczny, z piaskiem, nawieziony ok. półmetrową warstwą ziemi uprawnej. Czy w ogóle jest szansa, że hortensja mi na czymś takim wyżyje?
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Moja hortensja ma ok.8 lat i raczej podlewana nie jest. Pień znajduje się pod daszkiem werandy, czyli nie podlewa jej pnia nawet deszcz.
Podlewałam jedynie pierwszy sezon po posadzeniu. Przez pierwsze trzy lata rosła słabo. Dopiero jak korzenie dorwały się do wód gruntowych rozszalała się na całego.
Kasia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

poserbaby pisze:Czytam u Was, że hortensja musi mieć wilgoć i nie sadzi się jej koło złodziei wody. Wobec tego czy rozsądnie jest mieć hortensję niedaleko wierzby mandżurskiej? Póki co wierzba jest mała, ale rozrasta się szybko i nie wiem czy nie powinnam w związku z tym przesadzić gdzieś hortensji, chociaż szczerze mówiąc jest to chyba jedyne zacienione miejsce w ogrodzie :( Drugim problemem jest to, że gleba u mnie jest piaszczysta, tzn. jest to teren nadrzeczny, z piaskiem, nawieziony ok. półmetrową warstwą ziemi uprawnej. Czy w ogóle jest szansa, że hortensja mi na czymś takim wyżyje?
Hortensja nie musi mieć zacienionego miejsca, bo będzie tam słabo i nieefektownie kwitła.Trzeba jedynie unikać miejsca przy nagrzewającym się murze, ale na otwartym dość słonecznym miejscu spokojnie da radę.Unikałabym miejsca przy wierzbie mandżurskiej, nie tylko ze względu na niewystarczającą ilość wilgoci. Ona moim zdaniem lepiej prezentuje się przy zadbanych iglakach, czy innej 'uładzonej' przestrzeni, pniu, murze, gdzie jej uroda nie zginie w sąsiedztwie gąszczu, który notabene stworzy z czasem wierzba.
poserbaby
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 cze 2016, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Dziękuję, Selli7. Nowe miejsce dla hortensji już wybrane, niedługo ją przesadzę.
poserbaby
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 cze 2016, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Mam pytanie: czy hortensja jest w stanie uczepić się gładkiej powierzchni? Przesadziłam moją hortensję w bardziej nasłonecznione miejsce, przy podporze z dość grubej rury (średnica na oko minimum 5 cm), ale nie wiem czy ona da sobie na czymś takim rade? A może czymś pokryć tę rurę, żeby była chropowata? Tylko czym i jak?

Mam także pytanie generalnie odnośnie podpór, jako, że u mnie w ogrodzie wszystkie pnącza mają metalowe podpory. Czy można czymś zaizolować metalowe podpory, żeby nie nagrzewały się w słońcu? Przeczytałam, że hortensja może nie chcieć wspinać się po nagrzanych podporach, a metalowa rura nieuchronnie będzie się nagrzewać. Widzę po actinidzie, że też chyba jest jej za gorąco przy metalowej kratce, bo pędy na styku z kratką są sczerniałe i nie wiem co z tym zrobić ;:145
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Nie wiem jak zachowuje się akurat hortensja w sprawie przyczepności ale mogę podpowiedzieć czym izolować rury bo u siebie zrobiłam coś takiego dla glicynii a mianowicie kupiłam otulinę na rury, to taka gąbka, którą się po prostu nasuwa na rurki, dostępna w każdym budowlanym. Co prawda mi bardziej chodziło o to aby w zimie mi glicynia nie przemarzała od lodowatej rurki ale tak samo latem izoluje tyle, że od ciepła.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Nie ma szans hortensja pnąca na gładkiej powierzchni. Powiew wiatru ją odczepi.
Kasia
Grzegorz887
100p
100p
Posty: 117
Od: 7 lip 2015, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

poserbaby pisze: czy hortensja jest w stanie uczepić się gładkiej powierzchni?
Moja nie chce się czepić muru ceglanego. Druga po siatce ogrodzeniowej wspina się.
poserbaby
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 cze 2016, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. W takim razie otulina wydaje się rzeczywiście dobrym pomysłem, bo doda faktury i jednocześnie odizoluje rurę od pędów, czy to latem, czy zimą.
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Hortensja pnąca (H. petiolaris)

Post »

Trafiłam tu w poszukiwaniu inf o systemie korzeniowym Mirrandy.Poczytałam i wygląda na to,że warto pomóc tej odmianie się wspinać.
Swoją dostałam jako maluszka jesienią zeszłego roku.Sadząc "położyłam" jej część na ziemi,aby rozbudowała silny system korzeniowy,końcówki owinęłam na pień sporego świerku i przymocowałam miękką ,grubszą gumą(żeby trzymało,ale nie kaleczyło).ładnie przezimowała i uczepiła się pnia.W tym sezonie pilnowałam przyrostów i podwiązywałam te główne robiąc z nich obejmę .
Przyrosła o dobry metr ;:108 :uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”