Tuje,zywotniki - cięcie,podcinanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Kaśka33 pisze:Z tego co pamiętam to jeśli tnie się tuje od góry to rozrastają się na boki, jeśli tnie się po bokach to rosną góry a jeśli przerzedzi się je od środka to się zagęszczą. Mam rację? :?
Zagęszczą się w środku jak się będzie ciąć z boków i z góry
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
ewaewela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 cze 2008, o 17:56

Przycinanie thuji

Post »

witam potrzebuje pomocy z przycinaniem tui zupełnie mnie wiem jak się do tego zabrac i kiedy prosze pomóżcie :(
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Post »

Według mnie teraz przycinanie nie ma sensu już lepiej poczekać do wiosny np: do początku kwietnia albo do momentu gdy zauważysz, że tuje już rosną.

Rozumiem, że tuje stanowią żywopłot tak?
Jeśli tak to kupujesz sekatro ręczny lub spalinowy/elektryczny i robisz tak po końcach działki montujesz wysokie tyczki i rozciągasz sznurek między nimi tak by równo przyciąć czubki (patrz na najniższą tuje w rzędzie - po obwodzie całej działki. Możesz ciąć czubki nieco wyżej niż najniższa tuja).

Co do przycinania boków to również możesz sobie rozciągnąć sznurek (lub 2 sznurki - góra i dół) wzdłuż rzędu tuj w taki sposób by patrząc wzdłuż po sznurki mieć w wyobraźni pionową ścianę i wtedy przycinasz gałęzie. Pod koniec lipca już odrosną ale też zagęszczą się i wyrównają będzie gęsta ściana żywopłotu.

Pytanie jaki masz gatunek tui, kiedy sadzone były i jak wysokie są?
ewaewela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 cze 2008, o 17:56

Post »

thuje były sadzone na wiosne mają około 50 cm
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Post »

To w tym roku ich nie przycinaj.
W przyszłym też bym ich nie przycinał bo teoretycznie będą mieć przy dobrym roku (wiośnie mokrej i ciepłej) około 70-80cm i dopiero wiosną 2010 bym je przyciąć po czubkach.

Ja swoje tuje przycinałem dopiero w 2-3 roku po posadzeniu jak już osiągnęły wysokość ogrodzenia i przycinałem niektóre wyższe tuje w rzędzie by od początku tworzyły gęstą ścianę.

Jeżeli już chcesz to wiosną 2009 może czubki lekko małym sekatorem przyciąć wtedy tuje zaczną rosnąć w bok zagęszczając się oraz górę.


PS: poczekaj jeszcze na podpowiedzi innych ale ja bym w tym roku nie przycinał tui. W przyszłym tylko wyrównywał nic więcej.
ewaewela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 cze 2008, o 17:56

Post »

Dzięki :lol:
Awatar użytkownika
Dorota.W.
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 mar 2009, o 12:11

Post »

Witam,jestem nowa (dzisiaj dołączyłam) :D .Może podpowiecie mi jak przyciąć żywotniki.dzięki
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Przeniosłam twoje pytanie do odpowiedniego wątku, tu możesz poczytać co i jak. Już od pierwszej strony :)

I jeszcze tutaj:
- Żywotnik Brabant - cięcie i pielęgnacja
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Dorota.W.
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 mar 2009, o 12:11

Post »

Nalewka wielkie dzięki za przekierowanie.Tak się zastanawiałam gdzie podział się mój pierwszy post :shock: ale wszystko jest ok.Muszę się troszeczkę oswoić z forum.Przeczytałam ten temat od pierwszego postu do ostatniego i mam jedyne pytanko a propos przycinania.Z tego co wiem to nie powinno się przycinać głównego stożka wzrostu bo ograniczy zwrost drzewka na wysokość.Czyli obcinamy wszystkie boczne z wyjątkiem tego jednego?mam rację czy może się mylę? (Moje tujki mają ok.1m.posadzone 2lata temu)
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Nie wiem, czy w dobrym wątku piszę, ale jest tyle stron o iglastych, że już się pogubiłam. mam kłopot z jedną z moich dwu tuj. Nie wiem jaka to odmiana, jest zielona z pionowo ułożonymi gałązkami i liśćmi. W ubiegłym roku w sierpniu musiałam przesadzić ją w inne miejsce. Teraz z zewnątrz ma brązowe liście, a w środku żywozielone. Nie wiem , czy ona obumiera, czy jeszcze walczy. Nie gustuję w tujach, ale to prezent i skoro hodowałam ją 5 lat, to nie chciałabym stracić. Może udałoby się wystrzyc z niej coś w rodzaju bonsai?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Blanco31
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 maja 2009, o 14:47

Przycinanie tuji

Post »

Czy mogę teraz przyciąć tuje ma ona już ponad 2 m, nic się jej nie stanie jeżeli przytnę jej gałęzie ?
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

Nie wiem, czy nie jest już za późno, rośliny już zaczęły wypuszczać pędy.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Moja jedna tuja po ubiegłorocznym przesadzeniu jest na pół sucha, ale przycinać ją mam zamiar dopiero zimą. Może uformuję coś w rodzaju bonsai?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”