Tuje,zywotniki - cięcie,podcinanie

Drzewa ozdobne
konrados89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 17 lip 2016, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łomża

Re: Tuje 7-8m - przycięcie

Post »

Witam 7-8 na dużo pozwoliłeś swoim tujom rosnąć.Maksymalna wysokość powinna wynosić 2.20 Jednak ja bym się wcale nie martwił że straszy sądami. Sam zamierzam mieć żywopłot wysoki gdzieś żeby sąsiedzi nic nie widzieli z okien i w ogóle to 5-5 metrów.
Looke83 pisze:Witam.

Posiadam na działce ok. 30 drzew (tuje), które muszę przyciąć [niestety dość mocno, gdyż sąsiadka mi sądami grozi, gdyż zacieniają jej ogród i taras]. Chciałbym podpytać się o ile można takie drzewa przyciąć [obecnie mają 7-8m wysokości] i co powinienem zrobić, żeby nie zmarniały.

Z góry dziękuję za pomoc.
Markko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 maja 2015, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Tuje -cięcie,podcinanie

Post »

Czy można już przycinać tuje szmaragd? Nie jest za wcześnie? Mają po ponad 2 metry. Nigdy nie były przycinane. Chcę przyciąć od góry tak z 10-20 cm.

Prognozy na 2 tygodnie nie przewidują już wielkich mrozów. Lekkie przymrozki w nocy.
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Tuje -cięcie,podcinanie

Post »

Mam może dla niektórych banalne pytanie, ale sąsiad ma tuje kilkumetrową. Podejrzewam, że sąsiad dawno jej nie przycinał, o ile kiedykolwiek to robił. Aktualnie zasłania mi okno w kuchni i inne rośliny rosnące od mojej strony. Postanowiłam ją podciąć, ale nie wiem w ogóle jak się do tego zabrać. Przycięłam gałęzie od dołu, ale co dalej? Nie chcę jej całkiem wyciąć, a jedynie tak aby nadal ładnie rosła, tylko nie tak szeroko. Jak bym przycięła boczne odrosty, to bym miała same gołe, suche gałęzie. No to jak ją przyciąć?

Drugi mój problem, to cyprysy. Te już są moje, więc cokolwiek z nimi zrobię, to nikt do mnie pretensji nie będzie miał. W zeszłym roku je trochę podwiązałam, bo bardzo się rozłożyły, ale sąsiadka zasugerowała aby je przyciąć. No i podobny problem, bo jak przytnę boczne odgałęzienia, to mi zostanie badyl, a z drugiej strony nie chce mieć tak rozłożystej rośliny. Czy może ją tylko obciąć od góry?
Pozdrawiam
Dorota
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: Tuje -cięcie,podcinanie

Post »

Witam, czy tuje szmaragdy posadzone co 90 cm po przycięciu czubków stworzą zwarty żywopłot? Tujki maja obecnie ok. 170 cm. Pozdrawiam.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tuje -cięcie,podcinanie

Post »

Szmaragdy 90 cm spokojnie wypełnią. Maja tendencje do "przybierania ciała " po przycięciu. 2-3 lata i nie powinno byc prześwitu.
Wojtas87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 sie 2018, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

w tle widać tuje, które chciałbym wyrównać do jednego poziomu.
Niby zabieg prosty, tylko nie chciałbym ich zmarnować i dlatego przychodzę z zapytaniem.

Obrazek

1.) O jakiej porze roku najlepiej wykonać podcinkę?
2.) Czy jest jakiś konkretny sposób podcinania? Kąt, wysokość itp?
3.) Dysponuje elektrycznymi nożycami do cięcia żywopłotu, będę mógł spokojnie tym podciąg tuje?
4.) Czy jest jakiś patent aby tuje rosły w miarę równo? :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje -cięcie,podcinanie

Post »

Zrobisz jak zechcesz, ale dlaczego wszystkie muszą być 'pod sznurek'? Może zastanów się, w otwartym krajobrazie takie o zróżnicowanym wzroście dobrze wyglądają.Przycięłabym może same czubki, by trochę wzrost przyhamować.Wpisz w wyszukiwarkę 'cięcie żywotników', jest sporo informacji.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Tuje -cięcie,podcinanie

Post »

Jeśli jednak chcesz je wyrównać, to oczywiście da się. Nożycami góry nie zetniesz, bo pień będzie za gruby. Trzeba piłą. Zabezpiecz cięcie środkiem grzybobójczym. Pozostałe gałązki możesz podrównać nożycami. Możesz ciąć już niedługo, dobry jest kwiecień, ale warto skończyć przed okresem lęgowym ptaków. :wink:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
maniek__
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 mar 2020, o 23:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

przyciecie thui

Post »

witam,

Thuia jako ze raczej nie była przycinana rozrosla sie bardzo i wyrasta ok 50cm poza moje ogrodzenie, zaczalem ja dorownywac do ogrodzenia ale niestety zostaly odkryte suche miejsca, no i chcialbym podpytac czy moge ja w taki sposob przyciac zeby jej nie zaszkodzic i zeby mogla znow sie zazieleni.

Pozdrawiam

Obrazek
voltek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 13 gru 2016, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: przyciecie thui

Post »

Każdego iglaka jak przytniesz mocno to wyjdzie mu "suche" Normalna sprawa. Rób to z głową lub rób stopniowo bo jak wytniesz do zera to nowa gałąź raczej nie urośnie:D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”