Tuje,zywotniki - cięcie,podcinanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Tuje

Post »

Witam mam takie drzewka chyba tuje ,i zastanawiam się czy je podcinać ,jeśli tak to w jaki sposób i kiedy,rosną już 3 rok :) Obrazek Obrazek Obrazek
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje

Post »

Smolkus1993 pisze: chyba tuje
Chyba można :D
Tyle, że to cyprysiki. A po co podcinać?
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

bo posadzone są co 1 m a chce żeby był z nich żywopłot ,i by poszły troszkę w szerokość ?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To 'Ellwoodii'. Znosi cięcie, stary krzew ma 2-3 m wys i ok. metra szerokości. Ale raczej marna odmiana na żywopłot, bo po szczególnie upierdliwej zimie może dokładnie przemarznąc.
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

Już 2 zimy za mną i wcale ich nie okrywałem i wszystko ok :)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zima zimie nierówna :D . Zależy zresztą od regionu kraju. Wierz mi, widziałem wiele krzewów tej odmiany nadających sie do wycinki... Na ogól nie marznie całkowicie i odbija po przycięciu, niemniej żywopłotu to bym sobie z tego nie sadził.

Chociaż jest jedną z lepiej sprzedających się odmian... a każdemu tłumaczę :wink:
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

mieszkam w Zachodniopomorskim więc nie ma wielkich zim
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Tam i owszem, powinno ładnie rosnąć długie lata.
Blanco31
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 maja 2009, o 14:47

Post »

nie ma za bardzo co przycinać, małe jeszcze masz te krzewy. Poczekaj jeszcze trochę niech podrosną i wtedy będziesz mógł wyciąć jakiś fajny kształt co wcale nie jest takie łatwe jak się wydaje :D
Mateusz30
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 maja 2009, o 08:33

Brabant i smaragd cięcie

Post »

Witam!

Kupiłem brabanty ze szkółki. Mają 135cm wysokości. Posadziłem wzdłóż płotu. Mają za parę lat stworzyć wysoki żywopłot formowany (trapez w przekroju). Są sprzeczne opinie na temat cięcia brabantów. Mam już u siebie dwa żywopłoty z tej tui. Jeden z nich był cięty dopiero, kiedy przekroczyły 4metry, a drugi jest jeszcze niski i go nie tnę. Zastanawiam się, czy szybciej osiągnę efekt zasłony tnąc 3 razy w roku jak jedna ze stron internetowych zaleca cięcie( w wypadku strony chodzi o smaragdy), czy szybciej urosną wysokie jak ich nie będę dotykał i ciąć dopiero, kiedy osiągną porządane rozmiary.

Czy ma ktoś doświadczenie z cięciem? Jak to wpływa na wzrost i gęstość brabantów oraz szmaragdów.

Smaragdów jeszcze nie ruszałem. Rosną zdecydowanie wolniej. Ale zastanawiam się czy nie zacząć ciąć, ponieważ mają już ponad 2metry, a łączą się na wysokości do 60cm od ziemi. Posadzone co 60cm. Zastanawiam się czy cięcie nie sprawi, że urosną w szerz.
Icriodus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lip 2009, o 23:29

Cięcie Thuja plicata atrovirens

Post »

Witam,
Mam mały dylemat dotyczący formowania żywopłotu z Żywotnika Plicata Atrovirens.
Zakupiłem metrowe sadzonki w doniczkach. Odmiana jest zachwalana jako najlepsza na żywopłoty formowane. Sadziłem na początku lipca, w tej chwili widzę już ładne przyrosty.
Pytania dotyczą cięcia. Po pierwsze, czy przycinać pędy w tej chwili (środek lata)? Sprzedawca wydawał się niezdecydowany – „można lekko przyciąć wierzchołki lub nie”.
Po drugie, czy przycinać przewodnik? Słyszałem opinię, że kilka przewodników jest dla Thuja niewskazane z uwagi na łatwe wyłamywanie cienkich pędów przysypanych czapami śniegu. Wydaję się, że ma to sens. Z drugiej strony, jeśli to ma być zielona ściana to muszę równomiernie zagęszczać wszystkie poziomy rośliny.
W takim razie czy mam przycinać przewodnik od początku i wyprowadzać kilka przewodników, czy konsekwentnie prowadzić jeden przewodnik i przyciąć dopiero na wyjściowych trzech metrach? Czy samo przycinanie bocznych pędów pozwoli na odpowiednie zagęszczenie żywopłotu?
Będę wdzięczny za dodatkowe uwagi na temat tej odmiany (pielęgnacja).
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Żadne prowadzenie przewodnika nie ma sensu, a cięcie, gdy tuja będzie miała 3m mija się z celem dotyczącym zagęszczenia krzewu.
Tnij śmiało całą roślinę od góry. Możesz ścinać nawet 2/3 tegorocznych przyrostów. Wiem, wiem - opóźni to nieco wzrost, ale zagęści roślinę. :D Jeśli teraz jest potrzeba to przytnij - zrób to jednak w okresie, gdy nie zapowiadają dużych upałów i w dzień pochmurny.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
affa
100p
100p
Posty: 173
Od: 19 lip 2009, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Przepraszam, ale nie chce zakładać osobnego tematu a mam podobny problem.
Dostałam ok 80-90cm Tuje olbrzymie Zebrina, na razie czekają na tarasie na posadzenie (czekam na przekopanie ogrodu, nawiezienie ziemi i mniejsze upały). Sadzonki są w doniczkach, niestety nierozgałęzione, wygląda na to, że nigdy nie były cięte (jeden przewodnik i pojedyncze odrosty boczne od niego). Planowałam przyciąć ok 1-2 cm wierzchołek i boczne pędy po posadzeniu i przyjęciu się roślin ale gdzieś czytałam, że można skrócić przed posadzeniem aby roślina lepiej się przyjęła i była mniej obciążona. Czy tak zrobić?
Pozdrawiam, Anna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”