Tuje,zywotniki - cięcie,podcinanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Magia
50p
50p
Posty: 65
Od: 20 lip 2007, o 16:34
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Nie ma mnie w domku wiec i trudno mi powiedziec jakie sa odleglosci...ale spore. Wszystko widac!
...zbrodnia ogrodnicza...jej

to jest jeden z problemow jakie sa w moim malym ogrodku...zbrodnie chyba nie jedna jeszcze moge popelnic.

Krzewy i drzewa sa posadzone dawno temu ( przez bylych wlascicieli domu ) ale w tak glupi sposob, ze ogrod jest niefunkcjonalny i ciasny. Mam naprawde dylemat czy nie wyciac czegos. NIestety nie dysponuje zdjeciami teraz wiec opisywanie jest bezsensu.

Co mozna posadzic miedzy tymi cisami???
Tak aby ogrodzenie sie nie niszczylo.
Magiczny ogród :-)
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Magia pisze:...zbrodnia ogrodnicza...jej
Zapomniałem dodać :wink:
Ale tym niemniej uważam, że byłoby bardzo szkoda usuwać tak piękne tuje.
Awatar użytkownika
ewabeata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 31 paź 2007, o 00:37
Lokalizacja: łomianki/mazowsze
Kontakt:

Post »

najprostszy sposób to posadzenie między nimi pnączy przy ogrodzeniu. jednak, by coś więcej poradzić, potrzeba więcej zdjęć i znajomość odległości między poszczególnymi krzewami :-) wiele pnączy nie niszczy ogrodzenia, a do tego np. clematisy mogłyby również wspisać się po iglakach i w czasie kwitnienia wszystko wyglądałoby weselej - oczywiście jeżeli w tej częsci ogrodu jest słonecznie :-)
pozdrawiam, eb
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Szpaler z thuja

Post »

oczywiście można dosadzić, przesadzić i ciąć
zastanowić się jednak trzeba po co i co robić
Jeśli mają ok.2m to powinny się przyjąć, ale trzeba podlewać inaczej wyłysieją od wewnątrz a przez to strasznie stracą na urodzie
cięcie pewnie zagęści szpaler ale kiedy i czy utworzy litą ścianę zależy od odległości w jakiej są wsadzone
dosadzić też można nawet dosyć duże roślinki (twierdzisz że są duże odległości) proponuję coś w innym kolorze (np. żółte tuje zachodnie) będzie jeszcze ładniejszy szpaler - w tym przypadku koszty będą znaczne ale efekt też bardzo dobry
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Jak zniszczyć żywopłot, tnac go piłą spalinową, na przykładzie dokonań SM .
Widoczne nekrozy , brak młodych pedów i zamieranie całych konarów.
Niewiele tego zostanie....
I niestety , tak haniebny sposób " formowania" jest na Podhalu wzorcem.
Chłop dostał piłę do ręki :evil:
I chyba lepiej, by niektórzy pozostali przy ciupagach.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
agataza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2008, o 09:02
Lokalizacja: ok. Wyszkowa

Tuja brabant - prośba o radę

Post »

Witam. Tydzień temu wsadziłam 4 tuje metrowe w pszyszłosci chciałabym nadac im kształt stożka. Podpowiedżcie, kiedy mogę zacząc je formować ( może podpowieć jak się do tego zabrać?) oraz czy w ogóle z tui brabant uda mi się to siągnąc. Dziękuję bardzo, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Aby ładnie uformować barabanty powinnaś już nadać im delikatne kształty stożka. Teraz jest na to odpowiednia pora. Pamiętaj aby przycinać je w pochmurny dzień, najlepiej wieczorem, po to aby ich gałązki nie zżółkły.
Remi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 maja 2008, o 17:42
Lokalizacja: Wrocław

Tuje - Szmaragdy

Post »

Czy można formować Tuje Szmaragdy. Mam szpaler Tui, wiek ok. 5 lat, wysokość ok. 2,5 m, odległość między nimi ok. 80 cm.
Chciałbym zahamować wzrost ( np. przycinając prowadnik ) oraz ukształtowć boki ( w formie stożka ostrego ).
Jeżeli tak, to jak, w jakim okresie oraz czym zasilić ( coś specjalnego ? ) :?:
Z góry dzięki i pozdrawiam.
Remi
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Jeśli masz ochotę to możesz przycinać 'Smaragda' :D . Najlepiej w kwietniu i (lub) w sierpniu.

Zasilić możesz. Teraz jeszcze zwykłym nawozem ( np Azofoską) lub nawozem do iglaków. Możesz do końca czerwca. Później lepiej nie nawozić lub nawozić nawozem jesiennym.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Dyzio_tar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 5 cze 2008, o 07:55
Lokalizacja: Małopolska

Co zrobić z tujami?

Post »

Jestem nowy dlatego przepraszam z góry że czasami moje posty i zawarte w nich pytania są dla was banalne ale zawsze lepiej zapytać.
Problem ma taki mam koło domu szpaler tui które jak na złość rosną w górę zamiast na boki. Stwierdziłem że ich wysokość ok 2 m jest już wystarczająca i stąd moje pytanie jak zahamować ich rośnięcie w górę. Zastanawiałem się czy można po prostu ściąć te młode pędy wypyszczane na wierzchołku czy nie spowoduje usychania krzewu. Pewnie bym się zapłakał jak by nagle szpaler 30 dorodnych tui zaczął mi chorować.
Dzięki za pomoc
Mariusz
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Jaka to odmiana tui?
W jakiej odległości są posadzone?

Co do przycinania to oczywiście można ciąć tuje niektóre wręcz należy (np. Brabant) a najlepszym okresem na to jest albo sierpień żeby obcięte pędy zdążyły się zagoić przed zimą albo wiosna (okolice kwietnia).

Tuje nie uschną ale z chorobami to oczywiście zawsze należy się liczyć, być może należałoby czymś posmarować te obcięte końcówki tui o ile oczywiście są to jakieś grube gałązki. Ale na ten temat może ktoś inny coś doradzi, ja mam szpaler z 20 Szmaragdów, tnę na wysokości 2,4-2,5m od kilku lat na wiosnę na razie nie chorują (pomijam oblewanie od dołu przez koty) choć ciąłem dość grube pędy przewodnikowe.
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Z tego co pamiętam to jeśli tnie się tuje od góry to rozrastają się na boki, jeśli tnie się po bokach to rosną góry a jeśli przerzedzi się je od środka to się zagęszczą. Mam rację? :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”