Karagana syberyjska( Caragana arborescens )

Drzewa ozdobne
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Karagana syberyjska 'Pendula'

Post »

Sadzona z pojemnika czy kopana? Karagany nie znoszą zbitych, mokrych gleb, wtedy nawet starsze ledwo wegetują i mają małe listki i przyrosty.Jeżeli jednak masz glebę lekką i przepuszczalną, to w pierwszym roku po posadzeniu może tak być, póki się nie ukorzeni, obojętnie czy z pojemnika czy kopana idzie wolno.Podlewaj, nie nawoź niczym.Jeżeli jednak posadzona w miejscu zbyt cienistym i mokrym, to najlepiej znaleźć jej inne miejsce.
daniello74
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 maja 2014, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karagana syberyjska 'Pendula'

Post »

Sadzona była z doniczki z sklepu ogrodniczego. Ziemia jest faktycznie mieszana ale bardziej gliniasta. Gdy ją sadziliśmy wykopałem większy dołek i nasypaliśmy sporo ziemi uniwersalnej z sklepu ogrodniczego.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Karagana syberyjska 'Pendula'

Post »

Do tej gliniastej lepiej było dodać piasku.Karagany nie znoszą torfiastych dodatków, a takie są z reguły w gotowych podłożach.Jeżeli jednak to podłoże zostało domieszane w niewielkiej ilości do rodzimego, to może być.Musisz liczyć się z tym, że szczepione drzewka, które długo rosły w ciasnym pojemniku i czekały na klienta, często długo się ukorzeniają.Moja szczepiona brzoza zanim miała normalne liście i przyrosty cherlała dwa sezony.Zatem jak nie zginie, uzbrój się w cierpliwość, podlewaj latem w czasie suszy i przede wszystkim umocuj solidnie do palika, by wiatr jej nie szarpał, bo to utrudnia ukorzenienie.
Awatar użytkownika
Arvenaa
200p
200p
Posty: 242
Od: 31 lip 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Karagana syberyjska na zywoplot

Post »

Mam pytanie odnośnie karagany. Czy ktoś wie, jak się tym zajmować? Mam karaganę w formie zarośniętego patyczka. Czy mam go przyciąć?(Ma dwa lata chyba)
Awatar użytkownika
Arvenaa
200p
200p
Posty: 242
Od: 31 lip 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Karagana syberyjska

Post »

Dodam zdjęcie mojej karagany i proszę o poradę co z nią zrobić:


Obrazek
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Karagana syberyjska

Post »

Mieliśmy w ogrodzie kawałek żywopłotu (przycinanego do wysokości1,5 m) z karagany przez kilka lat. Karagana dobrze znosiła przycinanie - odrastała i zagęszczała się - ale niestety chorowała na jakiegoś mączniaka i musieliśmy ją opryskiwać. Ponieważ z innymi krzewami w żywopłocie też były kłopoty, zlikwidowaliśmy go po około 9 latach. Od tej pory nie jestem zwolenniczką żywopłotów.
Pozdrawiam
Basia B.
Awatar użytkownika
Arvenaa
200p
200p
Posty: 242
Od: 31 lip 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Karagana syberyjska

Post »

Tak, ale ja nie chcę robić z tego żywopłotu tyko wolnostojący krzaczek. Nie wiem, czy samo się rozkrzewi w kształt krzaczka, czy coś trzeba zadziałać.
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Karagana syberyjska

Post »

Jeżeli ma być krzewem, to na wiosnę trzeba go przyciąć co najmniej o połowę. Zastanów się tylko czy nie wolisz uzyskać coś na podobieństwo drzewka. Koronę na pniu możesz wtedy formować na kule.
Awatar użytkownika
Arvenaa
200p
200p
Posty: 242
Od: 31 lip 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Karagana syberyjska

Post »

Nie, nie, nie podobają mi się takie sztucznie kształtowane drzewka. Chciałbym naturalnie rozkrzewiający się od podłoża krzaczek. Czyli teraz niech sobie rośnie, a na przyszłą wiosnę go ciachnąć?

A propos takich drzewek, to mam okropny problem z kupieniem czegokolwiek, co tak nie wygląda - wszystko w sklepach ogrodniczych jest patykiem z wiechą na końcu :) Musze jakąś szkółkę wynaleźć.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Karagana syberyjska

Post »

Moim zdaniem teraz ciachnąć trzeba :D
Wiosną będziesz mieć już rozkrzewiony krzew i dużo kwiatów.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Arvenaa
200p
200p
Posty: 242
Od: 31 lip 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Karagana syberyjska

Post »

A na jakiej wysokości ciachnąć? Tak, mając na uwadze moje zdjęcie we wcześniejszym poście.
Awatar użytkownika
Arvenaa
200p
200p
Posty: 242
Od: 31 lip 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Karagana syberyjska

Post »

Jeszcze jej nie obcięłam. Nie wiem nadal jak to zrobić. To znaczy - w którym miejscu uciąć, żeby z tego wyrósł krzak? Mam zostawić tylko taki łysy patyk? (teraz na dole nie ma listków - mniej więcej 50 cm, a u góry rozgałęziło się na dwie gałązki).
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Karagana syberyjska

Post »

Posadziłem trzy krzaki karagany. Przyjęła się, zaczęła rosnąć, ale rzucił się mączniak. Rok paskudny i mokry, może przyszły będzie lepszy.. Co zrobić z mączniakiem? Wolałbym nie używać ostrej chemii.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”