Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czy to prawda, że robinia...?

Post »

Widzę że w tym wątku poruszono sprawę jadalności różnorakich części robinii. Niedawno spotkałem się z wielką tablicą informacyjną przy jakimś arboretum, gdzie napisane było mniej więcej, że robinia ze względu na obfite owocowanie zyskała w czasach głodu dużą popularność wśród francuskich biedaków, dlatego zwano ją tam 'chlebem dla ubogich'. Wszędzie jednak znajduję informacje, że owoce robinii są trujące. Czy ktoś może rozwiać te wątpliwości? Jak byk stała tablica a tekst przywołałem praktycznie dosłownie...
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Czy to prawda, że robinia...?

Post »

A w jakim arboretum tak było? Może nie o robinię chodziło? Może np. o szarańczyn strąkowy - to by się zgadzało?
Z tym że szarańczyn nie rośnie w naszym klimacie - to musiałoby być gdzieś w cieplejszym kraju.
A może zwyczajna pomyłka...
Chociaż rzeczywiście, niektóre gatunki zasadniczo trujące bywają czy bywały czasem użytkowane jako pokarm. Na przykład nasiona kłęku kanadyjskiego po wyprażeniu robiły za kawę, chociaż zawierają trującą cytyzynę.
Ale o robinii nic takiego nie słyszałem. Wiem tylko że z kwiatów robi się placki i naleśniki, podobnie jak z kwiatów czarnego bzu.
Awatar użytkownika
Olenkazz
200p
200p
Posty: 206
Od: 3 mar 2013, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czy to prawda, że robinia...?

Post »

A może ten opis widzieliście przy Gleditsia triacanthos... "podobnie " wygläda, też ma sträki - ale dłuższe i jadalne. Młode gotowane sträki glediczji majä podobno smak gotowanego grochu....
Pozdrawiam
Olenka
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Robinia... czy jest zagrożeniem?

Post »

Nie, na bank to był opis do robinii, mam zdjęcie tej tablicy, jak znajdę w kompie to wrzucę tutaj.
Awatar użytkownika
Ivona44
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 31 mar 2013, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Robinia akacjowa

Post »

Witam, chce zakupić Frisię - mam do wyboru szczepioną wysoko na pniu oraz zwykłą nieszczepioną również wyprowadzoną na fajne drzewko - jaka lepsza i dlaczego?
Pozdrawiam, Iwona.
Awatar użytkownika
MonaeS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 614
Od: 22 mar 2010, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: rogatki Lublina

Re: Robinia akacjowa

Post »

Iwonko, dopiero dzisiaj przeczytalam twoj post z pytanierm o robinię "Fresię"? Otóż mam od kilku lat to drzewo, szczepione na pniu, /na zdjęciu po prawej stronie/ i jestem z niego zadowolona, bo stanowi jasną plamę na tle ciemnej zieleni.
Obrazek

Mam też gledicję "Sunburst".Każde z tych drzew ma zupełnie inny pokrój."Fresja" jest niewielkim drzewem, który tnę na wiosnę, aby zachować kulisty kształt korony.
A gledicja moze być wielkim drzewem, rozrastajacym się w szerokości, ale ją też tnę kilka razy do roku, aby rosła do góry.
Obrazek

Oba drzewa są prawdziwą ozdobą ogrodu. Kupiłam też drugą robinię akacjową, ale okazała się wersją "zieloną" i w tym roku będzie wyeksmitowana do sąsiadów.
Awatar użytkownika
misiaczekm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 31 paź 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olsztyńskie/Barty

Re: Robinia akacjowa

Post »

Moja Robinia szczeciniasta ładnie przyrosła w tym roku

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Robinia akacjowa

Post »

Ech... a już myślałam, że znalazłam piękne drzewo na moją rabatę.
Ale z tego co piszecie to wolę nie robić sobie kłopotu.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3742
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Robinia akacjowa

Post »

Czy robinia akacjowa teraz zakwita?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Robinia akacjowa

Post »

Teraz.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
fantomek
100p
100p
Posty: 125
Od: 9 cze 2010, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

w sobotę posadziłam akację zasypując ją ziemię kwaśną czy to dobrze ? czy przymie się ? do okoła ziemia kwaśna natomiast ogólnie grunt jest ciężko przepuszczalny gliniasto-iłowy czy to dobra ziemia do ogródka głownie nasadzenia iglaki
jak często podlewać po posadzeniu ją i ja jak dużo>
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jaką ziemię lubi akacja

Post »

Akacja urośnie wszędzie, ale lepiej na zasadowej ziemi. Ciężką glebę warto rozluźnić przekopując z piaskiem, bo w okresie deszczu może stać woda i rośliny zaczną atakować choroby grzybowe.
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jaką ziemię lubi akacja

Post »

Akacja rośnie bardzo dobrze w gliniastej ziemi. Nie sadziłabym jej w ogrodzie ani nawet w jego pobliżu. Rozsiewa się niesamowicie. Jeśli w porę nie wyrwiesz siewki, to po roku ciężko wykopać, korzenie są nie do ruszenia. To zmora mojej działki.
Viola
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”