Duże drzewo do ogrodu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

platan , lipa jest piękna - tyle teraz odmian :D
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Może dąb czerwony- dość szybko rośnie, ma regularny pokrój, ładny kształt liści no i pięknie przebarwia się jesienią na czerwono- dodatkowa atrakcja- żołędzie. Można też pomyśleć o jakiejś odmianie buka- oba gatunki to drzewa na pokolenia. Kasztanowca odradzam- mocno ostatnio atakowane przez szrotówka, trzeba co jakiś czas szczepić profilaktycznie i niszczyć opadłe liście. Lipy też są atrakcyjne, o ile ktoś lubi siedzieć pod rojem pszczół w okresie ich kwitnienia- no chyba, że lipa węgierska- tej boją się pszczoły, ale też pod nią mało kto wysiedzi dłużej.
warsawyak
200p
200p
Posty: 299
Od: 4 wrz 2006, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Lipa lub tulipanowiec. Z mniejszych grujecznik wspaniały, roztrzeplin wiechowaty lub paulownia puszysta (w końcu to lubuskie).
tomek81c
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 mar 2007, o 13:30
Lokalizacja: Łomża, pn.-wsch. mazowsze

Post »

A może mi ktoś podać informacje o tępie wzrostu Quercus rubra 'Aurea'? chcialbym go posadzić przy altanie, drzewo z tego co wiem osiąga do 15 m wys. i 12-20 m szer., więc jest z tych większych... tylko, że mam dostęp do sadzonek 150cm... a czekać nie lubię :)
Tomek
Awatar użytkownika
mike1
100p
100p
Posty: 120
Od: 21 sie 2007, o 21:12

Post »

tomek81c pisze: ... a czekać nie lubię :)
Tomek - i ty sie bierzesz za ogrodnictwo? :lol: W takim razie nie ma nic gorszego chyba, że łowienie ryb w Rawie :lol:

Jak nie lubisz czekać to może wierzbę albo topole i puścić po nim rdest Auberta :D

Cały sens jest w tym czekaniu, dlatego tak dziwię sie ludziom którzy posadzili drzewo (często na jakąś okoliczność - np urodziny syna) i np. po 30 latach wycinają bo ... śmieci :lol: Dziwna mentalność.

Wracając do tematu - gatunków drzew jest całe mnóstwo, a wliczając jeszcze odmiany to już mamy ho, ho.
Jeśli masz sporo ziemi proponuje Buk pospolity (zwyczajny) - piękne drzewo, dorasta sporych rozmiarów i sędziwego wieku - jeśli spodoba mu sie u ciebie to twoje pra, pra, pra wnuki będą już staruszkami a on nadal będzie pięknie i dostojnie górował nad okolicą.
Jeśli za bardzo nie kojarzysz tego gatunku to wystarczy w googlach poszukac a na pewno znajdziesz blisko twojego miejsca zamieszkanie jakis park lub rezerwat z sędziwymi Bukami.
Chyba, że to Suwałki to mogą być problemy (brrrr zimno) :)
tomek81c
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 mar 2007, o 13:30
Lokalizacja: Łomża, pn.-wsch. mazowsze

Post »

Tomek - i ty się bierzesz za ogrodnictwo?
ehh, mniejsza o to... jak możesz to proszę o podanie tempa wzrostu tej odmiany... wiem, że gatunek rośnie szybko, rok temu posadziłem 2-2,20 m dęba czerwonego i chciałbym też jego zółtą odmianę, tyle, że nie znalałem nigdzie informacji, że 'aurea' szybko mi urośnie, nie chcę czekać 10 lat na drzewko 3-4 m (sadzonka ma 1,50m w szkółce)...
na całej dzialce mam drzewka szybko i wolno rosnącę, ale w tym miejscu przydałby mi się szybki efekt wizualny...
a buk pospolity będzie za duży, pasuję mi w/w 'aurea', zastanawiałem się tez na ambrowcem amerykańskim, ale też nie wiem jak szybko rośnie...
Tomek
Awatar użytkownika
mike1
100p
100p
Posty: 120
Od: 21 sie 2007, o 21:12

Post »

Tomek - Buk podałem jako propozycje dla założyciela tematu - Sabiny :)

A dla ciebie? Dąb czerwony rośnie do ok 50m ale to są wyniki raczej skrajne. Przyrosty ma od 0,5m do 1,5m na optymalnym siedlisku.
Biorąc pod uwagę, że odmiany z reguły są mniejsze o wolniejszym tempie wzrostu oraz fakt, że siedlisko dąb będzie miał u ciebie przeciętne to przyrosty powinny nie przekroczyć 0,5m.
Po 10 latach daje to 5m +1,5 h sadzonki, czyli drzewko w sam raz na działkę koło domku/altanki.
8)

Alternatywa - Brzoza brodawkowata zw. śmietnikową :D (Betula pendula) Piękne drzewo o każdej porze roku, zbytnio nie cieniuje, na każdą glebę, dosyć szybko rośnie. Żółte liście na jesień podobnie wybarwione do
Q. r. Aurea" ale za to inny pokrój korony- mogłaby ładnie komponować sie z Q. rubra a czerwonych liściach jesienią. 8)

Jeszcze jedna sprawa, jak masz więcej Jagiełłów lub Zygmuntów Starych w kieszeni 8)
to możesz poszukać szkółki która oferuje drzewa wielkowymiarowe np 5m i więcej! Jeśli i to mało możesz przesadzić za pomocą specjalistycznej firmy nawet drzewa 20 metrowe.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Tomku, są szkółki, które sprzedają drzewa alejowe, "miejskie" w rozmiarze xxl, może kup od razu duże, trzymetrowe, albo większe? Drogo? No cóż, jasne, że drogo, ale za to szybko masz wyśniony efekt :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
tomek81c
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 mar 2007, o 13:30
Lokalizacja: Łomża, pn.-wsch. mazowsze

Post »

Dzięki za odpowiedź,
Tomek - Buk podałem jako propozycje dla założyciela tematu
ehh, ta moja ignorancja, cały świat skupiony na mnie ;)

Waruki dla d. czerwonego są b. dobre (wszędzie w lit. czytam, że u nas dorasta max. do 25 m). Mój ponad 2m egzemplarz rośnie na glebie wilgotnej, a wiem, że w takich warunkach rosną dobrze... Co prawda przesadzałem go pare tygodni temu, ale mam nadzieję, że wegetacja w jego przypadku ruszy szybko... (w większości liściastych u mnie już jest)...

Z kolei drzewko koło altany będzie również rosło na glebie wilgotnej, chociaż z lepszym odpływem wody. Poza tym mam nawadnianie, ale to bardziej pod kątem trawnika...

Brzozy tam nie chcę, mam już ładny zagajnik z B. pożytecznych Doorenbos, plus pare naszych rodzimy na działce...

Pieniędzy na duże drzewa wydawać nie chcę (po pare set zł za egz.) - może troche przesadziłem z tym, że czekać nie lubię ;) i korzystam ze 'zwykłych' szkółek...

OK, poprzeglądam jeszcze katalogi, może zwrócę uwagę na coś co pierwotnie przegapiłem...
Tomek
tomek81c
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 mar 2007, o 13:30
Lokalizacja: Łomża, pn.-wsch. mazowsze

Post »

no i przyłączam się do propozycji buka pospolitego - piękne, potężne drzewo, które jak rośnie samotnie, nawet w stanie bezlistnym ukazuje swój majestat :)
Tomek
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A jak się znudzi, to zawsze można pociąć do kominka :lol:
Awatar użytkownika
vins
50p
50p
Posty: 65
Od: 9 mar 2006, o 00:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post »

Witam!

Mam do zaprojektowania niewielki ogródek jakieś 15m x 25 m . Chciałem się Was poradzi , jakie drzewka , krzewy proponujecie. Ogród będzie projektowany dla osoby która zbytnio nie ma czasu się nim zajmować, więc myślę tutaj o niewielkim żywopłocie, posianiu trawki, i o posadzeniu ładnych, niewielkich krzewów typu jałowiec płożący, myślę również o posadzeniu jakiegoś iglaka bądź drzewa liściastego niewielkich rozmiarów, może znajdzie się jeszcze miejsce na niewielki kwiaty cebulowe. Chciałbym poprosić Was dobór roślin. Cały ogród znajduje się w półcieniu, jest to miejsce raczej najchłodniejsze na działce, pH gleby jeszcze nie sprawdzałem, ale raczej zbliżone do odczynu obojętnego bądź lekko kwaśnego, woj. Warmińsko Mazurskie. Bardzo proszę o rady, może macie jakieś przykłady takich ogródków na zdjęciach.

P.S. Przepraszam że tak długo się nie odzywałem :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

W kwestii formalnej:
- "Nigdy nie kłuć się z głupcem bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy" - popraw sobie stopkę, bo kole w oczy.
- wpisz w swoim Profilu w okienku skąd miejsce, gdzie masz ogród, a w każdym razie swoją strefę klimatyczną, łatwiej będzie doradzać.
Dziękuję.

A co do projektu, to pamiętaj, że małe iglaczki rozrastają się do 1,5 a nawet 3 metrów średnicy, i zabiera im to tylko kilka lat. Poza tym masz do zaplanowania całkiem niezły obszar, to prawie 400 metrów, a więc spore pole do popisu. I nie licz, że trawnik będzie rósł sam, bez pielęgnacji. To mit. Tak więc jeśli działka ma służyć odpoczynkowi, to zaplanuj raczej rabaty bylinowe i różne krzewy, a trawnika tylko tyle, żeby starczyło na jakiś stoliczek i leżaczek, a przy cotygodniowym koszeniu się nie zmęczyć.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”