Duże drzewo do ogrodu

Drzewa ozdobne
gracek20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 28 paź 2009, o 12:30

Post »

Witam szanownych forumowiczów,

Od czterech lat użytkuję mały ogródek ( 200m2 ). Posadziłem tuje wzdłuż ogrodzenia, aby się odgrodzić od sąsiadów i chodnika i mam jedną przepiękną sosnę czarną, która jest moim oczkiem w głowie ;-)

W tym sezonie chciałbym posadzić drzewko liściaste, a konkretnie takie, aby miało kwiaty i chętnie posadziłbym coś większego od razu, aby nie czekać latami aż urośnie ;-)

Bardzo podoba mi się bez fioletowy.

Proszę o opinie czy jest sens interesować się dużym drzewkiem ?

Będę wdzięczny za wszelkie rady i sugestie oraz ewentualne inne propozycje roślin, które nie są wrażliwe na nasze warunki klimatyczne, glębę ;-)


Dziękuje i pozdrawiam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jakie duże i szybkorosnące drzewko liściaste do małego ogród

Post »

Musisz wiedzieć, że wszystko co szybko rośnie, szybko też przerośnie i będzie problemem w małym ogrodzie.Niektórzy mówią 'będę ciąć', ale potem drzewko albo traci na urodzie, albo szkoda, albo my tracimy cierpliwość, zapał, a często siły i możliwości do cięcia.Pomijam juz fakt, że nie wszysto dobrze cięcie znosi, a jeśli nawet znosi to prowadzi do szybkiej degeneracji.Szybkość wzrostu zależy nie tylko od gatunku, ale głównie rodzaju gleby.Na glinach drzewa i krzewy wolniej rosną, bo korzeniom trudniej.

Sosna czarna jest już wystarczajaco dużym drzewem do tak małego ogrodu.Szeroko buduje koronę i szybko rośnie.Radzę posadzić jakieś krzewy, bo na wycięcie drzewa trzeba mieć pozwolenie jeśli okaże się 'niewypałem', albo zacznie przeszkadzać, niekoniecznie Tobie, ale sąsiadowi.
Awatar użytkownika
Olenkazz
200p
200p
Posty: 206
Od: 3 mar 2013, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jakie duże i szybkorosnące drzewko liściaste do małego ogród

Post »

A może rajska jabłoń.... działka niewielka a te drzewka można ograniczać przez cięcie..... ozdobne o każdej porze roku

http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogr ... id459.html
Pozdrawiam
Olenka
an_na
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 maja 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie duże i szybkorosnące drzewko liściaste do małego ogród

Post »

Wiąz górski pendula -polecam. Piękne ,ozdobne i w miarę małe drzewko( zależy oczywiście od wysokości szczepienia) lub wiąz holenderski wredei ;:333
Awatar użytkownika
Emiks
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 sie 2013, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: drzewa liściaste - które szybko rosną

Post »

leniawka pisze:
jeszcze raz dziękuję wszystkim za rady - na pewno posłużą jeszcze nie jednej osobie :D
No właśnie :)

Witam i przepraszam, że od razu przejdę do sedna, ale mam sprawę niecierpiącą zwłoki a widzę, że są tu ogrodnicy i znawcy tematu.
Mam glebę gliniasto-podmokłą, mieszkam w okolicy stolicy. Potrzebuję posadzić drzewa liściaste szybko rosnące od strony wschodniej i wietrznej, zimą potrafi nieźle mrozić. Posadzić przy siatce max 0,5 m od niej. nie mogą być zbyt rozłożyste i o grubym pniu. Niedaleko domu. Pasuje mi olcha ale może jest coś bardziej ozdobnego? Będę wdzięczna za wszelkie porady.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Drzewa liściaste - które szybko rosną

Post »

A co rośnie szybko, i nie za wysoko(max 10m) ? I mi nie wymarznie, co najważniejsze... :?:
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Drzewa liściaste - które szybko rosną

Post »

Może śliwa wiśniowa "Pissardi "?
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Drzewa liściaste - które szybko rosną

Post »

Klon jesionolistny np. Flamingo
Czeremcha amerykańska
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
merry
100p
100p
Posty: 133
Od: 16 sie 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wlkp

Post »

Chcę posadzić rząd drzew długości 20 metrów, które mają jak najszybciej urosnąć. Niestety akurat to miejsce gdzie posadzimy drzewa, byłoby najbardziej odpowiednie jeśli chodzi o umiejscowienie przyszłego ogrodu warzywnego (po prostu reszta działki zagospodarowana jest/będzie na inne rzeczy).
Stąd moje pytanie: jakie drzewa będą szybko rosły, a jednocześnie w miarę oszczędzą ogródek warzywny? Chodzi głównie o to, żeby go nadmiernie nie wysuszały (z tego co wyczytałam brzozy mają dosyć rozłożysty i płytki system korzeniowy?). O słońce się nie martwię, bo akurat cień będzie padał w przeciwnym kierunku.
Ogródek warzywny miałby powstać w skrzyniach (myślę, że takich 20 cm wysokości).
Będę bardzo wdzięczna za rady w tym temacie :)
populus simonii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 paź 2016, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koziegłowy k/Poznania

Re: Drzewa liściaste - które szybko rosną

Post »

Polecam Populus symonii oraz Populus symonii Fastigiata, a także topolę junańską.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Jakie szybko rosnące, wysokie drzewa przy warzywniaku?

Post »

Niestety akurat to miejsce gdzie posadzimy drzewa, byłoby najbardziej odpowiednie jeśli chodzi o umiejscowienie przyszłego ogrodu warzywnego (po prostu reszta działki zagospodarowana jest/będzie na inne rzeczy).
I dlatego nie polecam żadnych drzew. Pomyślcie raczej o wysokich krzewach, strzyżonym żywopłocie. Drzewa minimum 5m dalej, niż ogródek,a to i tak skąpo. Przy małej działce trudno o taki kompromis. Chyba że to jakieś karłowate owocowe, to 3m od ogródka mogłoby być. Moja brzoza Long Trunk wsadzona ubiegłej jesieni miała 1,3m długości korzenie! A wysokości może 80cm. Poszukajcie czegoś o palowych korzeniach. A może ogromne miskanty? Też szybko rosną, nie rozłażą się zbytnio.
Topola Simona jest ogromnym drzewem przecież. W dodatku z wierzbowatych, wodopijca.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Drzewa liściaste - które szybko rosną

Post »

W sąsiedztwo warzywniaka nie radzę sadzić żadnych drzew (szybkorosnące z natury zabierają wodę), nawet żywopłot z krzewów formowanych z czasem robi się uciążliwy w pielęgnacji i zabiera wodę.Dla osłony warzywniaka np. przed wiatrem lepsze są ogrodzenia lamelowe plus jakie niewielkie pnącza dla urozmaicenia konstrukcji, bo przycina się je najczęściej raz w sezonie wiosną i jest łatwy wtedy dostęp, bo warzywniak pusty.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Duże drzewo do ogrodu

Post »

Zastanawiam się nad drzewem do ogrodu, a konkretnie nad tulipanowcem, katalpą czy platanem. Chce je posadzić niedaleko miejsca przewidzianego pod taras, aby zacienić go, gdyż taras jest od wystawy zachodniej i późną wiosną i latem jest w tym miejscu bardzo gorąco. Zapas miejsca mam, ale jest problem gdyż tylko od jednej strony mam sąsiada a tak teren odsłonięty, obok pola uprawne i często towarzyszą mi silne wiatry, itp. Zależy mi, aby drzewo szybko rosło i miało szeroką koronę (przyszłościowo). Chciałbym też, aby miało duże liście co by jesienią nie latać z grabkami co chwilę :wink: Mieszkam niedaleko Bydgoszczy, także zimy raczej łagodne. Które z powyższych byście polecili ( może jakieś inne). Będę wdzięczny za wszelkie info.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”