Jak zagospodarować ten kawałek ogrodu?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kasia126126
1000p
1000p
Posty: 1025
Od: 8 cze 2010, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Jak zagospodarować ten kawałek ogrodu?

Post »

Witam wszystkich.
Proszę o pomoc w zagospodarowaniu tej części ogrodu. Kompletnie brak mi koncepcji.
Jest to słoneczna strona- wschodnio-południowa. Ziemia piaszczysto-gliniasta. Nie wiem czy dobrze to widać, ale jest tam mała skarpa.
Czekam na propozycje i z góry dziękuję.


Zdjęcia zostały usunięte, bo są za duże.
Moderator
Pozdrawiam.
Kasia
Mój mały zielony świat
Florin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 lut 2014, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zagospodarować ten kawałek ogrodu?

Post »

A ile będzie to mniej więcej metrów wolnej przestrzeni? Bo pierwsze co rzuca się w oczy to brak trawy na całości powierzchni,myślałaś o kwiatach lub może skalniaku?
Awatar użytkownika
kasia126126
1000p
1000p
Posty: 1025
Od: 8 cze 2010, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jak zagospodarować ten kawałek ogrodu?

Post »

Jakieś 1,5- 2 m szerokości i ok. 3 m długości. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę młodą jabłonkę która rośnie obok ( te podpory widoczne na zdjęciu to właśnie do niej). Chodzi mi oczywiście o zagospodarowanie tego rogu pomiędzy żywopłotami.
Wstawię zmniejszone zdjęcia, może lepiej będzie widać.
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam.
Kasia
Mój mały zielony świat
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Jak zagospodarować ten kawałek ogrodu?

Post »

Widzę, że masz tuje. Przy nich za jakiś czas będziesz miała suszę. Polecam żarnowce, bezproblemowe mimo ciężkiego sąsiedztwa. Dają radę na suchych i wyjałowionych stanowiskach. Jest troszkę odmian, ładnie zimują
Kolejnym moim typem są pęcherznice, pięciorniki (krzaczki, bo są też byliny). Polecam również krwawniki, których jest mnogość- można również siać, wtedy jest ich od razu dużo. U mnie dobrze sprawdzają się również płomyki szydlaste- na dużą poduchę na prawdę nie trzeba długo czekać. Hm no nie wiem co jeszcze. Mam suche piachy, więc temat mi znany. Spróbuj z trawami, nadają lekkości kompozycji i z natury to twardziele. No i dla koloru bezproblemowe tawuły i berberysy.
Mam nadzieję, że pomogłam
Awatar użytkownika
kasia126126
1000p
1000p
Posty: 1025
Od: 8 cze 2010, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jak zagospodarować ten kawałek ogrodu?

Post »

Paula- dziękuję. O pęcherznicach i berberysach też myślałam, bo mam ich kilka w innej części ogrodu i u mnie sprawdzają się świetnie. Do tego może tawułki jako niskie byliny i trochę traw. A co polecasz z traw? Nie mam ich w ogrodzie i nic o nich nie wiem.
Pozdrawiam.
Kasia
Mój mały zielony świat
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak zagospodarować ten kawałek ogrodu?

Post »

Pomyśl też nad jaśminowcem,ma małe wymagania a wygląda bardzo ładnie i jest dość rzadko spotykany.
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Jak zagospodarować ten kawałek ogrodu?

Post »

O tak jaśminowiec też. Mam również i jest dzielny.
U mnie również szału co do traw nie ma. Kostrzewy (ametystowa i sina) szybko zrobiły ładne kępki i radzą sobie dobrze w ciężkim towarzystwie iglaków. Mam również Imperate Red baron i rozplenicę japońską. Rosną niby ale szału generalnie w przyrostach nie ma. Powolutku.
Tawułki lubią dużo wilgoci. Jeśli im tego nie zapewnisz będziesz miała poskręcane suche liście i zero kwiecia. U mnie pod tujami mimo częstego podlewania nie dały rady. Z bylin pytasz? Krwawniki jak już wcześniej pisałam, polecam jasnotę plamistą, płomyki szydlaste, bergenie, pragnie syberyjską, smagliczkę, kocimiętkę, złocienie. Żeby później nudno nie było jakieś zimowity, marcinki, chryzantemy można wkomponowac. U mnie te rośliny się sprawdzają. Ah no i łubin- przetrwa wszystko :D
Awatar użytkownika
kasia126126
1000p
1000p
Posty: 1025
Od: 8 cze 2010, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jak zagospodarować ten kawałek ogrodu?

Post »

A gdybym dosadziła tam jeszcze hortensję bukietową? Wytrwa w słońcu i dość suchym podłożu?
Pozdrawiam.
Kasia
Mój mały zielony świat
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Jak zagospodarować ten kawałek ogrodu?

Post »

Z tego co wiem one lubią wilgotne podłoże, podobne do hostensji są kaliny, np odm 'Compactum' rośnie ok 1,5m wysokości. A kaliny ciężko zamordowac. Tak przynajmniej powiadają ;:224 bo swoją mam pierwszy sezon. hortensja natomiast (ogrodowa co prawda nie bukietówka) ledwo zipała pod iglakami i dostała w tym roku nowe miejsce.
Awatar użytkownika
kasia126126
1000p
1000p
Posty: 1025
Od: 8 cze 2010, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jak zagospodarować ten kawałek ogrodu?

Post »

Tak więc hortensję sobie podaruję. Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Kasia
Mój mały zielony świat
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”