Zakwaszanie ziemi - iglaki

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
kalikkq
50p
50p
Posty: 53
Od: 6 cze 2008, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Bartosz pisze:Ryzyko wprowadzenia szkodników i chorób jest ale bardzo małe. Ja od wielu lat używam kory prosto z lasu do wykładania jej wokół nowo posadzonych drzew\krzewów oraz próchnicy jako składnik ziemi i jeszcze nigdy poprzez to nie sprowadziłem jakiejś choroby czy szkodników :) . Prawie wszystko w życiu jest związane z ryzykiem wystąpienia czegoś niepożądanego a ci którzy na forach ogrodniczych tak bardzo odradzają stosowania np kory z lasu to pewnie w większości sprzedawcy(kory) :lol:.
Równie duże ryzyko wprowadzenia chorób\szkodników jest przy np używaniu kompostu ze swojego kompostownika.
:wit Dokładnie tak. A jaka niby jest gwarancja, że kupując korę w sklepie dostajesz specjalnie spreparowaną ??? Wierzyłem w takie bajki do momentu, kiedy nie zobaczyłem pewnego obrazka. U znajomych w wielkopolsce (małe sympatyczne miasteczko) jest taki zwyczaj, że do właścicieli części sklepów można zadzwonić po ich zamknięciu i zrobić "awaryjne" zakupy. Pojechaliśmy do sklepu sąsiadującego z tartakiem przez ogrodzenie - co zobaczyłem ? - panów z pewnej znanej sieci pakujących korę bezpośrednio z hałdy do worków z napisem "Kora ogrodowa\ekologiczna, preparowana". Jedyne to, co tam było spreparowane, to panowie ze zgrzewką piwa w tle. Pzdr :D :D :D
Kto nie kocha zwierząt, nie kocha i ludzi ............
Awatar użytkownika
agadoo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 cze 2011, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Dzięki za pomoc. Jutro wybiorę się na igliwie i szyszki :tan

Ale nawozik też trzeba będzie nabyć, choćby na początek zanim igiełki nie puszczą "farby"
pozdrawiam,
Agnieszka
Awatar użytkownika
damian140
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 lut 2013, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Witam.

Jaką ziemię najlepiej do iglaków w doniczkach?
Pozdrawiam Wszystkich z Forum Ogrodniczego!!

http://www.forumogrodnicze.info" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
graveDMan
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 lut 2011, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km na zachód od Warszawy

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Można kupić gotową ziemię lub przygotować własną mieszając torf kwaśny z przekompostowaną mieloną korą i dodając troche piasku. Taniej oczywiście wyjdze kupić gotowe podłoże.
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Nie byłbym tego taki pewien, zależy od ilości również. Czasem opłaca się kupić osobno, niż wydać x złotych za gotowe podłoże, które mimo swej wysokiej ceny nie zawsze jest OK
Awatar użytkownika
damian140
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 lut 2013, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Właśnie dzisiaj kupiłem ziemię gotową do iglaków po 7zł za 50 litrów.Nie jakaś wygurowana cena.
Mieszanie samemu to myślę ze nawet przy dużych szkółkach nie opłaca się samemu mieszać bo przywiozą luzem przeżucać łopatą czy czymś podobnym bo na pewno nie mają maszyn do mieszania szkółki a przy dużych ilościach to i tak jest taniej jak się bierze hurtem więc myślę że lepiej kupić gotową ;]

a jaki powinna mieć oddczyn pH?
i Czy młode sadzonki posadzone dopiero trzeba pryskać jakimś opryskiem?
Pozdrawiam Wszystkich z Forum Ogrodniczego!!

http://www.forumogrodnicze.info" onclick="window.open(this.href);return false;
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Napoleon pisze:Żółkna bo ziemia zbyt piaszczysta.Z kolei piaszczysta pasuje jałowcom.pH 8 dla bukszpanów i cisów gleba w sam raz pod resztę glebe trzeba lekko zakwasic.
Gorzej z ta Sośnicą bo to roślina dość trudna i zawodna w uprawie. Wymaga żyznych, urodzajnych, głębokich, kwaśnych, wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych gleb. Nie toleruje wapnia w podłożu, źle znosi suszę.
No moją sośnicę szlag trafił.... teraz wiem dlaczego. Wszystko miałem na opak ... i tak 3 lata przeżyła.

-- 11 lut 2013, o 14:22 --
damian140 pisze:Właśnie dzisiaj kupiłem ziemię gotową do iglaków po 7zł za 50 litrów.Nie jakaś wygurowana cena.
Jeśli masz zwartą ziemię to chyba lepiej z kwaśnym torfem wymieszać. Ziemia się rozluźni przy okazji.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Myślicie że w miejscu w którym kilkanaście lat rosły jałowce gleba mogła się zakwasić?
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Polecam dział rododendronów i innych roślin wrzosowatych, jest tam kilka tematów traktujących o zakwaszaniu ziemi, poczynając od sypkiej siarki aż do zakwaszania wody do podlewania.
Awatar użytkownika
dorcia1311
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 9 maja 2014, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Bartosz pisze:Glebę zakwaszają np igły zwłaszcza świerkowe bardzo mocno i liście dębowe.
W jaki sposób zakwaszać ziemię liśćmi dębu? Akurat mam ich pod dostatkiem (naprzeciwko domu mam ogromne drzebo), a po drugiej stronie ogródek wymagający zakwaszania :)
Po prostu zakopywać liście w ziemi obok iglaków i rododendronów? Te liście strasznie długo się rozkładają, to zakwaszanie może też długo trwać? Czy moze trzeba jakąś bardziej skomplikowaną procedurę z tymi liśćmi przeprowadzić :?:


Pozdrawiam,
Dorota ;:40

Pozdrawiam,
Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”