Sumak - uprawa ,pielęgnacja,cięcie, wysiew nasion,sadzonkowanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

hanka55 pisze:
To czekamy na wiosnę w Małopolsce :P
W Małej Polsce teraz -10C za oknem :(
I zaśnieżony trawnik, o żesz ty zimo! :evil:
Ale pamiętam, pamiętam Kamilko o Tobie :D
Haniu, jesteś kochana że o mnie pamietasz. Bardzo Ci dziękuję. Ale nie będę Cię juz fatygowac bo wróciłam dzisiaj od znajomych, których dalsi sąsiedzi są posiadaczami małych sumaczków i chętnie się ze mną nimi podzielili.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Kamilo, cieszę się, że masz wymarzone sumaczki i trzymam kciuki, by rosły jak na drożdżach :P
Awatar użytkownika
kwiatek1950
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 27 paź 2007, o 18:24
Lokalizacja: Bydgoskie

Dalsza historia o sumakach

Post »

Sumaki są dwupienne t zn że powinno sadzić się sadzonkę męską i żeńską Jak je odróżnić ?nawet ogrodnicy nie wiedzą .Dopiero jak są większe to widać na męskich bordowe 20 cm jakby szyszki a na żeńskich seledynowe baldachy kwiatowe Nie polecam sumaków do ogrodów ,są bardzo ekspansywne .Na trawniku są OK bo odrosty kosi się razem z trawą ...



Kika
bazyliszek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 19 kwie 2007, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post »

Czy to dobry pomysł aby pod sumakiem posadzić bądź posiać kwiatki,choćby jednoroczne.I jeszcze male pytanko czy przycinacie sumaka?Gdzieś wyczytałam, że
sumaków nie należy przycinać ale widziałam też przycinane i już zgłupiałam :?
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Sąsiad przycinał stare sumaki, gdy zbytnio pochyliły sie w stronę ścieżki i utrudniały przejście.
Po roku, czują się dobrze :D

Natomiast przy sadzeniu czegokolwiek pod sumakami, obawiałabym się uszkodzenia jego korzeni, ze względu na " puszczanie" odrostów korzeniowych.
Jest na to sposób ale wymagający niemiłej pracy.
Otóż, trzeba delikatnie , łapkami wybrać ziemię w okolicach korzeni i w tak przygotowane dołki wsadzić puste doniczki produkcyjne. I dopiero w nie, można zasadzić byliny.
Jednoroczne - siałabym bez problemu, byleby nie wruszać ziemi motyczką lub grabkami :D
i nie pobudzać sumaka do rozmnażania :lol:
bazyliszek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 19 kwie 2007, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post »

To jednak posieję jednoroczne, bo już teraz mam dużo odrostów.Dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
kwiatek1950
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 27 paź 2007, o 18:24
Lokalizacja: Bydgoskie

Dalej o sumakach

Post »

Mam w ogrodzie 4 sumaki ,mają około 12 lat .Są z nimi same problemy Od korzeni całe lato wyrastają młode odrosty i ciągle trzeba je wyrywać System korzeniowy mają bardzo rozległy ,tak że pod nimi raczej zbyt wiele nie urośnie bo wszystki pokarm i wodę zabiorą sumaki



Kika :Bydgoskie
old_I-s
200p
200p
Posty: 269
Od: 7 paź 2007, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wisienka pisze:Może trochę infantylne pytanie, ale po czym poznać sumaka żeńskiego?
.
Na tym się kompletnie nie znam ,ale zauważyłam jedną rzecz.Jedne sumaki rosną w kształcie grzyba a drugie bardziej wybijają w górę .Może po tym poznać który jest który.
Awatar użytkownika
asia-6003
200p
200p
Posty: 260
Od: 10 maja 2009, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok i gm. Sidra

Re: Sumak

Post »

witam! Dziś widziałam 3 dorodne sumaki rosnące obok siebie ale tylko jeden miał czerwone owocostany. Jal to możliwe? Od czego to zależy? Czy on jest jakiś "obupłciowy" czy co? Choć wszyscy narzekają, że on strasznie się panoszy, to jednak marzy mi się posiadanie tego drzewka. Wyczytałam gdzieś, że nie lubią go komary. czy to prawda?
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Sumak

Post »

Podobno mało ekspansywna jest odmiana 'Tiger eyes'. Ma ładne złote, strzępiaste liście i przebarwia się na pomarańczowo. Tylko dość trudno ją kupić.
Awatar użytkownika
asia-6003
200p
200p
Posty: 260
Od: 10 maja 2009, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok i gm. Sidra

Re: Sumak

Post »

właśnie doczytałam, że sumak jest dwupienny. Ale jeżeli brałam odnogę od żeńskiego to mój też taki będzie?
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: Sumak

Post »

Zgadza się sumaki są dwupienne ,to znaczy że aby wytworzyły wielkie bordowe szyszki jesienią muszą być osobniki męskie i żeńskie .Ja mam 3 sztuki 10-cioletnie i nigdy nie miały szyszek .Widocznie nie mają pary .Nie wiem jak ogrodnicy rozpoznają płeć sadzonek .Pozdrawiam
joanna742
100p
100p
Posty: 102
Od: 7 kwie 2011, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sumak octowiec - cięcie

Post »

Wiem że większośc uważa że to chwast ale czy ktoś wie jak się sumaka przycina żeby stworzyc ładną koronę i pokrój?
Mam na działce takie miejsce gdzie nie za bardzo wiem co posadzic i rośnie tam właśnie sumak ale przechyla się w jedną stronę i nie wiem jak go przyciąc!!!!!!!!!!! proszę o rady :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”