Sumak - uprawa ,pielęgnacja,cięcie, wysiew nasion,sadzonkowanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Łatwy (?) Sumak octowiec

Post »

Nie miałem na myśli użycia środka przez ciebie. Może roślina mateczna dostała jakimś środkiem przed pobraniem odrostów?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Łatwy (?) Sumak octowiec

Post »

A sprawdź czy nie ma na liściach żadnych robaków albo pajęczynek czy w ogóle innych zmian chorobotwurczych. Najlepiej zrób zdięcie liścia z bliska jedno z góry i jedno z dołu i wstaw je tu to je wszyscy obejrzymy i może coś zaradzimy :) Pozdrawiam
+Meegan+
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 cze 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łatwy (?) Sumak octowiec

Post »

seedkris pisze:Nie miałem na myśli użycia środka przez ciebie. Może roślina mateczna dostała jakimś środkiem przed pobraniem odrostów?
Aaaaa....przepraszam.... :oops: No tego wykluczyć nie mogę, ale też chyba mało prawdopodobne bo wzięliśmy go od sąsiada przez płot i tam jeszcze został jeden i rośnie pięknie. Tylko nasz po przesadzeniu wygląda jak wygląda.

Paweł szukałam czy to nie jakieś szkodniki, ale niczego nie widzę. Zaraz zrobię dodatkowe fotki.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Łatwy (?) Sumak octowiec

Post »

Przed wsadzeniem tego moim zdaniem cholerstwa należy dłużej się zastanowić czy zgadzamy się na inwazję sumaków na naszej działce.Jeśli ktoś jeszcze nie wie - jest bardzo inwazyjny ma bardzo rozległe rozłogowe korzenie z których wyrastają nowe sumaczki i do tego również bardzo się rozsiewa więc po wysadzeniu kilku w niedługim czasie możemy mieć sumakowy las na działce.Tak samo inwazyjny jest też rokitnik.
+Meegan+
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 cze 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łatwy (?) Sumak octowiec

Post »

Bartosz ja mam 2 tys. metrów gołego pola. Do tego bardzo słaba gleba 5-6 klasa. Wezmę wszystko co mi zechce urosnąć i zrobić trochę cienia.
I marzę o tym aby walczyć ze zbytnio rozrastającymi się roślinami, zamiast walczyć o przyjęcie się każdej najnędzniejszej roślinki na tej mojej pustyni. Wybieram tylko te, które tolerują słabe gleby i mają jak najmniejsze wymagania a i tak kiepsko wszystko rośnie.

Zdjęcia już mam, ale za to imageshack mi nie działa....wrrrrrrrrrr.... :evil:
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łatwy (?) Sumak octowiec

Post »

Na słabej ziemi, prawie jak chwasty, rozmnażają się nasze, rodzime jawory. Może to lepsze niż sumak?
+Meegan+
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 cze 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łatwy (?) Sumak octowiec

Post »

Tak rzeczywiście. Dwa jawory "przesiały" mi sie przez płot i rosną :D a ja cieszę się z tego niemiernie i wycinać ich nie zamierzam. To pierwsze rośliny, które rosną u mnie "dobrowolnie" :heja Tyle, że to jeszcze dzieciaki :wink:

A wracając do zdjęć to żadnych szkodników na nich nie widać. Na listkach nic nie ma, żadnych plamek. Same końcówki (te niteczki) są suche.Poza tym listki żyją, jak urwałam jeden to leciał biały sok.
Na tych dwóch pierwszych fotkach widać, że w środku jest jeden czy dwa listki, które wyglądają bardziej normalnie, ale dalej to nie idzie. Tzn. dalej nie rośnie.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Łatwy (?) Sumak octowiec

Post »

+Meegan+ pisze:Bartosz ja mam 2 tys. metrów gołego pola. Do tego bardzo słaba gleba 5-6 klasa. Wezmę wszystko co mi zechce urosnąć i zrobić trochę cienia.
I marzę o tym aby walczyć ze zbytnio rozrastającymi się roślinami, zamiast walczyć o przyjęcie się każdej najnędzniejszej roślinki na tej mojej pustyni. Wybieram tylko te, które tolerują słabe gleby i mają jak najmniejsze wymagania a i tak kiepsko wszystko rośnie.

Zdjęcia już mam, ale za to imageshack mi nie działa....wrrrrrrrrrr.... :evil:
Wobec tego polecam również rokitnika.Ma bardzo małe wymagania glebowe i już przy wysokości ok 2m wypuszcza sporo odrostów w promieniu kilku metrów ale znacznie wolniej rośnie niż sumak.Tamaryszki również dobrze rosną na ubogich glebach ale powinny mieć przynajmniej częściowo osłonięte stanowiska bo na bardzo wietrznych mogą przemarzać i bardzo lubią wapno i niezbyt dobrze rosną na zbyt kwaśnych glebach.
+Meegan+
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 cze 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łatwy (?) Sumak octowiec

Post »

Tamaryszek już mam w planach na jesień :wink: Mam też jakieś smętne resztki karagany syberyjskiej podobno rekultywuję glebę....
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Łatwy (?) Sumak octowiec

Post »

A ja popieram to, co napisał Bartosz. Może Ty będziesz chętnie walczyć z odrostami sumaka, ale pomyśl też o sąsiedztwie, bo sumak nie będzie się trzymał tylko Twojej działki ;-) 2 tys. metrów to nie takie znów ogromne pole - w sam raz na posadzenie niewymagajacych gatunków drzew i krzewów, które nie przeorają Ci działki rozlogami. Brzózki chociażby - też ekspansywne korzeniowo, ale nie odrastają z rozłogów. A może róża pomarszczona?
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Łatwy (?) Sumak octowiec

Post »

Sąsiad u mnie za "płotem" roundup-em traktuje dzikie maliny które regularnie odrastają. Po mojej stronie ogrodu właśnie takie "okaleczone" wyrosły wiosną i do tej pory straszą wyglądem ( całkowicie zapuszczony kawałek ogrodu rządzący się swoimi regułami :-) )

A sumaka odradzam bo teraz weźmiesz wszystko co chce rosnąć na "gołej" ziemi ale za parę lat będziesz walczyć z octowcem jak z szarańczą i podobno tylko uderzenie pioruna :wink: może "ususzyć hydrę" a na to bym nie liczyła, że pioruny będą nawiedzać Twój ogród. :D 8-)
pozdrawiam
Edyta
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łatwy (?) Sumak octowiec

Post »

Sumak nie jest aż taki straszny, żeby wywędrować kilkadziesiąt metrów do rośliny matecznej.
Ale rzeczywiście potrafi wytworzyć masę odrostów.

Te z kolei płożą się dosyć płytko. Nie zgodzę się z tym, że sumak ma palowy system korzeniowy.
Wszystko idzie na boki.

Jedynie egzemplarze posadzone jako pierwsze mogą wrosnąć w głąb (zależy jak głęboko wsadzone).
Natomiast odrosty wychodzą płytko.

Myślę, że przyczyną problemów jest też niewłaściwa pora przesadzania.
Trzeba to było zrobić na wiosnę.
Mój daleki sąsiad wziął ode mnie spore drzewka i przyjęły się bez problemu.
Nie było jeszcze pąków, a korzenie zostały mocno ucięte.

U mnie ziemia została dokładnie przekopana i wybrana.
Faktem jest, że powierzchni 4 x 2 m oprócz zabranych przez sąsiada drzewek wywieźliśmy 3 taczki korzeni i rozłogów.
marrcin
200p
200p
Posty: 230
Od: 8 sie 2010, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Łatwy (?) Sumak octowiec

Post »

Dobrze się zastanów nad tym sumakiem , ja wycinałem na jesieni a do dzisiaj wychodzą odrosty z najmniejszego korzonka zostawionego w ziemi, a najwięcej pod iglakami gdzie nie mogłem wyrwać nie uszkadzając innych korzeni od iglaków.
Jeszcze jedno, u mnie pod sumakami ziemia była tak wyjałowiona że nawet trawa tam nie chciała rosnąć.

Korzenia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odrosty pod tujami:

Obrazek

Ja bym tego nawet za darmo nie chciał , nawet jak by mi dopłacali :D

Zdjęcia zostały usunięte z hostingu.
bab...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”