Przycinanie tuji

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
speed646
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 maja 2011, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Przycinanie tuji

Post »

Witam
moje tuje rosną już bardzo długo :D chyba z 7 lat (ja nie więcej) w tym czasie przycinałem je 2 razy, porosły już wielkie i chciał bym je troszkę zmniejszyć (maja ponad 5 m) chciałbym je przyciąć tak do 4 m, bo zaczęły się rzadkie :/
moje pytania są następujące
1.czy można je przyciąć aż tyle ? czyli ten 1 metr ?
2.czy mogę teraz je przyciąć (tylko przyciąć z góry)
gatunku tuji nie znam (jest kilka gatunków zasadzonych :D w sumie mam ze 50 drzewek ) jedne chce przyciąć 1 metr inne 30 cm :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Przycinanie tuji

Post »

Możesz przyciąć nawet i 2 metry. Tnij śmiało ten metr teraz na nic nie czekaj.
Boki też możesz przyciąć.

Ja teraz skończyłem z tydzień temu przycinać tuje, które miały po 5-6 i nawet 7 metrów w wieku po około 16 lat.
Przyciąłem boki i górę.

Tnij teraz, a jeszcze w tym roku sobie podrosną i zagęszczą ciut. Wiosną kolejnego roku sobie je znowu podrównasz itd. co roku będziesz powtarzał ten zabieg :)

Polecam ten link. Sprawdź jak możesz fajnie tuje wyprofilować na żywopłot. Ja drugi rok walczę z nimi i efekty widać :)
speed646
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 maja 2011, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przycinanie tuji

Post »

dzięki wielkie no to biorę się do roboty od jutra /;d
speed646
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 maja 2011, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przycinanie tuji

Post »

witam ponownie :D już przyciąłem tuje z góry i teraz tak patrze i szkoda mi te odcięte wyrzucać takie ładne 1 metrowe drzewka :D mam pytanko czy jest możliwość aby z tego puściły korzenie ? może do wody to powstawiać.
Może to i głupie pytanie ale ja się na tym nie znam a szkoda mi to wyrzucać :D a te kilka drzewek to akurat by mi się przydało :D
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Przycinanie tuji

Post »

Nic z tego nie będzie już !

Ewentualnie możesz cieńsze, młodsze, krótsze gałązki spróbować ukorzenić lub tegoroczne odrosty ukorzenić to tyle.
speed646
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 maja 2011, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przycinanie tuji

Post »

dzięki za info :D
a takie mam jeszcze jedno pytanko bo pewnie z szyszek (nasion) idzie wyhodować takie drzewko wie ktoś może jak to zrobić ? jakoś do wody czy od razu w ziemię ?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Przycinanie tuji

Post »

Prosto do ziemi.
Rozsyp nasiona na ziemię. Później cienką warstwą ziemi je przysyp i lekko pierwszy raz podlej tak by ziemia sobie lekko siadła. Później też nie szalej z na hurra podlewaniem bo nasiona pójdą na sam spód doniczki i dłużej będziesz czekał na wschody :D

Po około 10-14 dniach powinieneś już mieć wschody. Trzymaj później doniczkę po wschodach w półcieniu by nie spalić młodych roślinek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”