Migdałek trójklapowy-wymagania,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
pacpaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 cze 2011, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdałek tróklapowy

Post »

Pojawiają się wstępne objawy moniliozy. . Wykonałem już jedne cięcie ok 25 maja po kwitnięciu (w tym roku dość późno kwitły migdałki, do tego czekałem na odpowiednią fazę księżyca) także udało mi się za jednym razem wykonać cięcie po kwitnieniu i również wyciąć te zasychające pędy. Schnięcie jednak postępuje jakby dalej. Obecnie ponownie widzę lekkie "zmarszczenie się" liści na dwóch kolejnych pędach. Niedługo przewiduję kolejne cięcie.

EDIT:
Dodam, że podejrzewam, że to jest monilioza, lecz nie jestem w 100%pewny. Nie czekałem do całkowitego zbrunatnienia liści czy gałęzi. Po prostu liście na pojedynczych pędach zaczynają usychać poczynając od wierzchu pędu. Nie opadają tylko zwisają. Podchodzi mi to pod moniliozę.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Migdałek tróklapowy

Post »

Na 99,9% monilioza. Poza wycinaniem zrób oprysk Topsin M 500 SC i dobrze by było podlać topsinem - zazwyczaj polecam 1% roztwór ale może być za słaby...zrób 2% ale może ktoś się jeszcze wypowie - ok 5 l roztworu na raz pod krzew/drzewko. Powtórz 3x co 7-10dni. na wiosnę zapobiegawczo zastosuj środek np tu polecany http://www.ochronaroslin.agro.pl/index. ... ikat&id=39 ale z różnej grupy chemicznej naprzemiennie
Na stronie ochronaroślin.agro.pl masz wykaz preparatów i określenie do jakiej grupy chemicznej należy np Topsin http://www.ochronaroslin.agro.pl/index. ... rat&id=109
pacpaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 cze 2011, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdałek tróklapowy

Post »

Same wycinanie nie pomoże? Bez chemii się nie obejdzie? Ewentualnie Miedziana może zakupię chyba najmniej chemiczny z tych chemicznych :wink: . A te "owoce" co z nimi? Wszystko w porządku czy jakoś je potraktować - usunąć, zostawić?
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Migdałek tróklapowy

Post »

Przepraszam dopiero teraz przypomniałam sobie o tym wątku,a więc po kolei,moj migdalek niestety odszedł w tym roku do ogrodu w niebiesiech,nawet nie zdażył zakwitnąć,wtedy owoce oberwałami nawet mam zdjecia,ale mam problem z ich wstawieniem,bo mój internet na wsi jest przez telefon i telefonu używam jako modemu,chodzi jak muł,a mojego młodego nie mogę się doprosić o przeniesienie zdjęć na jego laptopa i w mieście przez normalny intenet powrzucać zdjecia.Ale pracuję nad tym.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdałek tróklapowy

Post »

Nasiona wysiej na grządce teraz,wzejdą wiosną.Jeśli owocował tak obficie,może był to
migdał karłowy.Trójkalapowy ma kwiatki pełne,karłowy pojedyńcze,trochę ciemniejsze.
Możesz też nasiona rozłupać i zużyć jako gorzkie migdały.Migdałki są bardzo wrażliwe
na moniliozę.Zawsze po kwitnieniu obcinam przy ziemi,do jesieni odrastaja nowe pędy,które
wiosną kwitną.I od razu pojawia sie choroba.Pryskać mi się nie chce,szybciej wyjmę sekator
niż rozrobię płyn do oprysku.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Migdałek tróklapowy

Post »

Mirku ,a który obcinasz przy ziemi-karłowy?
Halina
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdałek tróklapowy

Post »

Karłowy ma tylko postrzyżyny robione zaraz po kwitnieniu.Przy ziemi ciacham biały migdałek,
jest to wiśnia gruczołkowata.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Migdałek tróklapowy

Post »

A migdałek trójklapowy,ten różowy, to na jakiej podkładce jest szczepiony?Rozumiem,że wiśnia gruczołkowata jest już tym białym migdałkiem bez szczepienia.A pacpaw to mówi o siewie jakiego migdałka.
Halina
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Migdałek tróklapowy

Post »

Mój był trójklapowy szczepiony ,ale na czym? wyrastały od korzenia pedy , liście to były podobne do liści moreli.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Migdałek tróklapowy

Post »

migdałki szczepi się na ałyczy(śliwa wiśniowa)
najlepiej jest wyciąć praktycznie wszystkie kwitnące pędy gdy liście są już wykształcone, to co wyrośnie do jesieni zakwitnie w następnym roku
Daga03
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 sty 2012, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdałek trójklapowy

Post »

Witam.wczoraj zakupiłam migdałek trójklapowy szczepiony na pniu , czy możecie mi powiedzieć jakie warunki glebowe lubi :?:
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Migdałek trójklapowy

Post »

Mój migdałek na pniu wygląda tak :wink:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=210
Nie potrzebuje specjalnej ziemi,ale ja na wiosnę zawsze okładam go obornikiem i traktuje jak wszystkie kwitnące,czyli otrzymuje małe dawki nawozu.Wiosną ,przed wypuszczeniem pąków kwiatowych koniecznie spryskaj no TOPSIN-em ,albo BRAVO.Migdałki podczas kwitnienia potrafią zasychać na pędach.
Po kwitnieniu dość silnie przycinam gałązki i wycinam stare uschnięte.To pobudza roślinę do rozrostu.
Daga03
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 sty 2012, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdałek trójklapowy

Post »

Dzięki za odpowiedź.tzn. , że jak go dzisiaj wsadzę to od razu mam go spryskać czy dopiero jak puści listki? i o ile go przycinasz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”