Budleja po zimie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Budleja po zimie

Post »

ewa2019 pisze:Chciałabym przesadzić budleje,ma 1,5 m wysokości,czy trzeba ją ściąć przy ziemi aby przesadzić? Proszę o pomoc ;:218
Pamiętaj o tym że te krzewy mają płytko całą strukturę korzenia ( co powoduję min jej przemarzanie), jeśli zbyt mocno ją ogołocisz z ziemi to może mieć problemy .
Same rośliny można sobie wysiać z nasion - u mnie sieją się same- nie wiem jak się rozmnaża przez sadzonki zdrewniałe bo nie próbowałem ..
an_na
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 maja 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budleja po zimie

Post »

Mam pytanie do miłośników budlei.W ubiegłym roku posadziłam dwie.Marne były, raczej słabo kwitły.Dziś je obejrzałam i wygląda na to,ze tylko jedna przeżyła zimę.W postach tutaj na forum czytam" między wierszami",ze trzeba je przycinać.Kiedy należy to robić? Jeśli trzeba przycinać, to dlatego,że na nowych pędach kwitną lepiej, czy chodzi po prostu o ładny pokrój rośliny? Będę wdzięczna za odpowiedż.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Budleja po zimie

Post »

Przycinamy wczesną wiosną 30-40 cm nad ziemią.
an_na
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 maja 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budleja po zimie

Post »

To znaczy,że teraz powinnam przyciąć ;:180
dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Budleja po zimie

Post »

an_na pisze:Mam pytanie do miłośników budlei.W ubiegłym roku posadziłam dwie.Marne były, raczej słabo kwitły.Dziś je obejrzałam i wygląda na to,ze tylko jedna przeżyła zimę.W postach tutaj na forum czytam" między wierszami",ze trzeba je przycinać.Kiedy należy to robić? Jeśli trzeba przycinać, to dlatego,że na nowych pędach kwitną lepiej, czy chodzi po prostu o ładny pokrój rośliny? Będę wdzięczna za odpowiedż.
Ta druga może Ciebie jeszcze zadziwić- odbijają z korzenia jeśli nie przemarzła całkowicie.
Ja tnę na przełomie kwietnia i maja, tuż po rozgarnięciu kopczyka. Cienkie pędy skracam do długości 5-10 centymetrów, a grube do 25-30 centymetrów. Przy sprzyjającej pogodzie cięcie możesz wykonać już na początku lutego ? przyśpieszy to kwitnienie krzewu. Tnąc krzew musisz zachować zasadę, że wszystkie bujne pędy z poprzedniego roku przyciąć na tyle krótko, by poniżej miejsca cięcia zostały tylko dwa pąki. Słabe pędy wyciąć całkowicie. Zbyt zagęszczona korona może odbić się niekorzystnie na wielkości kwiatów. Im więcej pędów, tym mniej składników pokarmowych dociera do kwiatów.
Budleje rosną bardzo szybko - nawet po bardzo krótkim przycięciu, w sierpniu uzyskają około 1,5 metra wysokości. Jeśli nieprzemarznięte okazy nie przytniemy, krzewy osiągną nawet do 3 metrów wysokości ale słabo rozkwitną i będą miały brzydki pokrój.
Obrazek
Pamiętaj też o jeszcze jednej zasadzie Budleje mają duże wymagania pokarmowe. W okresie wegetacji powinny być 2-3-krotnie zasilane nawozami wieloskładnikowymi. Po zasileniu nawozem azotowym rośliny wydadzą silne pędy, na których pojawiają się kwiaty.
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
an_na
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 maja 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budleja po zimie

Post »

Wojtek, dziękuję, właśnie o taką dokładną instrukcję mi chodziło ;:138
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Budleja po zimie

Post »

markonix pisze:
ewa2019 pisze:Chciałabym przesadzić budleje,ma 1,5 m wysokości,czy trzeba ją ściąć przy ziemi aby przesadzić? Proszę o pomoc ;:218
pamiętaj o tym że te krzewy mają płytko całą strukturę korzenia ( co powoduję min jej przemarzanie), jeśli zbyt mocno ją ogołocisz z ziemi to może mieć problemy .
Same rośliny można sobie wysiać z nasion - u mnie sieją się same- nie wiem jak się rozmnaża przez sadzonki zdrewniałe bo nie próbowałem ..
Sianie z nasion jest bardzo skuteczne lecz ma jedną wadę nigdy do końca nie wiemy co wyrośnie na ile powtórzone zostaną cechy rośliny matecznej. Natomiast sadzonki zielne czy zdrewniałe lub półzdrewniałe w 100% powtarzają cechy rośliny matecznej bo to ciągle ta sama roślina.
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Budleja po zimie

Post »

Budleja źle znosi przesadzanie, ma słabo rozgałęziony system korzeniowy.Jeśli przesadzać to tylko młode egzemplarze sadzone w poprzednim sezonie wykopane z bryłą ziemi. Budleja dawida jest krótkowieczna i przesadzanie starszej właściwie mija się z celem, gdyż i tak po którejś zimie nie odbije.Jeśli ma się odmianę, którą chce się mieć, to lepiej zrobić latem sadzonki zielne i posadzić w nowym miejscu.
rumun28k
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 mar 2013, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budleja po zimie

Post »

Wsiałem 2 tyg temu nasionka do dzisiaj nie mam efektu czekam jeszcze tydzień i pójdzie do kosza
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Budleja po zimie

Post »

Gdybyś zadał sobie choć troszkę trudu i poszukał informacji na ten temat to wiedziałbyś że nasiona budleji wymagają stratyfikacji , wschody są nierównomierne , na poziomie około 30-40 % , dodatkowo wymagają jeszcze do wschodów światła - lepiej wysiać je jesienią do donic i poczekać przez zimę . ;:108

A :!: zapomniałbym dodać że czas kiełkowania jest długi i wynosi nawet do 4 miesięcy ;:7
Awatar użytkownika
kajko278
500p
500p
Posty: 526
Od: 20 sty 2013, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: POMORSKIE-KASZUBY

Re: Budleja po zimie

Post »

ja nasion nie stratyfikowałam,po prostu wysiałam na parapet w styczniu i oto efekt na dzisiaj :heja Obrazek Obrazekto mój pierwszy wysiew budlei z nasion i teraz trzymam za nie kciuki żeby sie tylko utrzymały ;:333
Awatar użytkownika
kajko278
500p
500p
Posty: 526
Od: 20 sty 2013, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: POMORSKIE-KASZUBY

Re: Budleja po zimie

Post »

rumun28k pisze:Wsiałem 2 tyg temu nasionka do dzisiaj nie mam efektu czekam jeszcze tydzień i pójdzie do kosza
Nie zniechęcaj się one faktycznie dosyć długo wschodzą. Ja mam je na wschodnim parapecie od początku były zacienione papierem śniadaniowym i codziennie zraszane.Nie jestem ekspertem bo to mój pierwszy wysiew ale nie zniechęcaj sie :D
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Budleja po zimie

Post »

Przyglądałem się ostatnio budlejom i troszkę mnie zdziwiło że jako pierwsza pojawiła się samanta ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”