Tawuła van Houtte'a(Spiraea)

Drzewa ozdobne
ala_71
50p
50p
Posty: 68
Od: 9 kwie 2011, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Tawuła van Houtte'a(Spiraea)

Post »

Co ile poradzić w rzędzie tę tawułę, żeby uzyskać nieformowany żywopłot, tak aby stanowił przesłonę, ale nie był nadmiernie zagęszczony? W jakiej odległości od siatki? W necie widzę najczęściej informację, aby sadzić co 80-100cm, a przeciez ten krzew dorasta do 2.5 m szer.
I jeszcze jedno pytanie, czy tawuła van Houtte'a rośnie szybko? Kto ma jakieś doświadczenia i mógłby podać przykłady?
A czy jest na tyle gęsta, że spełni rolę parawanu, czy w tym celu lepsza byłaby pęcherznica?


Obrazek
FOTO:KaRo
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Tawuła ta ma piękne , przewieszające się pędy i by nie straciły one na uroku to najlepiej sadzić ją co 150cm . Tyle samo od płotu , a nawet nieco więcej . Posadzona w żyznej ziemi rośnie dosyć szybko . Po trzech , czterech latach powinna być sporych
rozmiarów .
Jest bardzo gęsta . Pęcherznicę trzeba często ciąć by się zagęściła .
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Tawuła imponująco wygląda w porze kwitnienia, potem pozostają tylko gałęzie. Pęcherznica "Diabolo" jest równie mało wymagająca, ale efektowna cały sezon.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
ala_71
50p
50p
Posty: 68
Od: 9 kwie 2011, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :) Planuję żywopłot nieformowany z kwitnących krzewów, tawuła miała stanowić najwyższe piętro, tło całości. Wydała mi się taka mało zobowiązująca dla tego co będzie przed nią (krzewuszki, żylistek, kolkwicja i inne). Teraz to już trochę zgłupiałam. Zastanawiam się, czy nasadzenia przed tawułą nie zasłonią jej pięknego pokroju i czy to będzie dobrze wyglądać. Jak myślicie? Może macie lepsze propozycje do takiego piętrowego żywopłotu?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Tawuła ta wyrasta tak do ok.2 m, ja jej wyższej nie widziałam z uwagi na jej przewieszające się pędy,
tak więc to co przed nią musiałoby być zdecydowanie mniejsze i w odległości przynajmniej 2 m od niej,
żeby był jakiś fajny efekt był to tak do góra do jednego metra te krzewy przed nią

kolkwicja, żylistki, krzewuszki są równie wysokie jak tawuła
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ala_71
50p
50p
Posty: 68
Od: 9 kwie 2011, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

No to rzeczywiście tawuła van Houtte'a odpada. Jeśli nie tawuła to może właśnie pęcherznica, ale która będzie dobrym tlem dla innych krzewów ozdobnych, jak myślicie? Zielona, czy ktoraś z kolorowych? Może macie jakieś zdjęcia, na których tło żywopłotu jest jednogatunkowe a przed nim są inne krzewy ozdobne?
Dziękuję :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Tawuła van Houtte'a jest piękna przez cały sezon :D :wink:
kwietniu kiedy zaczyna się zielenić, w maju najpiękniejsza kiedy kwitnie i jesienią kiedy przebarwia się na złocisto-pomarańczowy kolor.
Mam z niej żywopłot ok .8 m długi więc żywopłocik ale mam i jestem bardzo zadowolona.
Lubię jej pokładające się kwitnące pędy ale nie zawsze tak mam,ścigam M,który uwielbia ją przycinać - zbyt mocno . Cięta rośnie dość wysoko i prosto ale nie nadaje się jako tło dla innych krzewów które tu wymieniałaś .Szkoda jej na takie tło i cięcie.
Uważam, że na tło muszą być krzewy bardzo wysokie lub najlepiej tuje lub inne iglaki.
Pęcherznicę "Diabolo" też mam i też jest cięta mocno przez co traci na wyglądzie w okresie kwitnienia i pozostają tylko jej ozdobne liście ,które również będą przysłonięte jeśli posadzisz przed nimi np.kolkwicję .

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

KaRo pisze: Lubię jej pokładające się kwitnące pędy ale nie zawsze tak mam,ścigam M,który uwielbia ją przycinać - zbyt mocno .
Dlatego nie powinna być przycinana . Ale wtedy potrzebuje dużo miejsca .
Awatar użytkownika
Ludwik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 12 maja 2010, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Reda,pomorskie

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

A mnie Tawuła van Hute'a podoba się najbardziej z powodu listków i pokroju. Listki są małe,subtelne,a pokrój bardzo oryginalny.Oczywiście to rzecz gustu. Jest to bardzo wdzięczna,niekłopotliwa roślina w uprawie.Bardzo bym ją polecał,ze względu na gęste listowie (skuteczna zasłona). Ale nigdy nie posadziłbym tawuły gęsto,jako szpaler.Tylko luzem z dużymi odstępami ok. 1,5 m (a i tak będzie to gesty żywopłot po kilku latach) i oczywiście nie przycinać.
jeśli masz glebe bardziej urodzajną,to dobre też są żylistki i ligustr.
ala_71
50p
50p
Posty: 68
Od: 9 kwie 2011, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Posadziłam jednak szpaler z tawuły v H. Za radą forumowiczów zdjęłam darń, no ale to chyba nie było dobre posunięcie, bo teraz, póki krzaki są małe (ok 50-80 cm) mam pod nimi widoczną gołą ziemię, obrastającą chwastami. Podsypać korą?
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Tak. :D
pozdrawiam
Edyta
ala_71
50p
50p
Posty: 68
Od: 9 kwie 2011, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

A czy po przekwitnięciu jest sens ją przycinać w celu zagęszczenia od dołu, czy może ona sama się zagęści? Tak jak pisałam, obecnie są to krzaczki od 50 do ok 100 cm, ale doś slabo rozkrzewione, raczej pną się ku górze. A jeśli przycinać to jak? Wszystkie pędy równo o 1/3, 1/2 czy może dół bardziej a górę oszczędniej (lub odwrotnie?)Chciałabym żeby za parę lat nie była goła od dołu, jak to czasem widać w miejskich szpalerach, tylko cała gęsta i wysoka.
Jakie macie doświadczenia w tej kwestii? Z gory dziękuję za podzielenie sią Waszym doświadczeniem
A
Marek Podlaskie
200p
200p
Posty: 213
Od: 26 sie 2012, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Witam .Może odgrzewam temat ,ale poszukuje coś na żywopłot ,ozdobę pasieki i coś trwałego ,nie kłopotliwego w pielęgnowaniu.Mój wybór padł na tawułę.Tu mam taka ofertę
Link usunęłam podstawa regulamin cz.IV § 4.8. /KaRo
Czy warto zainteresować się tą ofertą?I zasadnicze pytanie ,czy pszczółki chociaż trochę lubią tę tawułę? ;:138
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”