Wierzba wiciowa,w.energetyczna,witwa,konopianka (Salix viminalis )

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: wierzba energetyczna, pędy?

Post »

Mój brat to sadził rok temu i chyba też z dwa tygodnie minęły zanim posadził wszystko.
Trzymał pędy w pojemniku z wodą w chłodnym pomieszczeniu. Zdążyły mu się nawet ukorzenić :wink:
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: wierzba energetyczna, pędy?

Post »

Poczytaj tu, jak ukorzenia się wierzby...
- http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 73#p810273
Jeśli wetkniesz patyki w ziemię, to one się szybko ukorzeniają, więc przechowywać w ziemi to jednocześnie sadzenie :)
W wodzie puszczają korzonki jeszcze szybciej :)
Jeśłi chcesz powstrzymać ukorzenianie, trzymaj patyki w lodówce zawinięte w gazetę i opakowane workiem foliowym. Byle nie za długo, no i zaglądaj tam czasem, czy się coś złego nie dzieje.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: wierzba energetyczna, pędy?

Post »

We wtorek wetknęłam w doniczki patyki z wierzby sachalińskiej i zostawiłam na zewnątrz. Zastanawiam się teraz, czy niska temperatura nie zaszkodzi ukorzenianiu. Nie mogę jechać na działkę i jakoś je otulić. Czy mają szanse na korzonki?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: wierzba energetyczna, pędy?

Post »

Zerknij to tego postu w odnośniku, i do dalszych.

Wynika z tego (jak i z moich doświadczeń), że wierzba jest niezwykle żywotna i jeśli nie będzie wilkich mrozów, to nic jej nie będzie :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: wierzba energetyczna, pędy?

Post »

Witam
Na jaką odległość od drzewa mogą rozchodzić się korzenie dużej wierzby?
Oinone
200p
200p
Posty: 205
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: wierzba energetyczna, pędy?

Post »

Odświeżę prosząc o odpowiedź na pytanie czy zalecane byłoby ściółkowanie gleby wokół wierzby energetycznej? Ściółkowanie korą - cel: uchronienie wierzby w postaci małych patyczków od trawska i zielska które ją tłumią...
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Wierzba energetyczna

Post »

Witam. Mam pytanie związane z tą rośliną. Wprawia ją ktoś na biomasę, ewentualnie na większą skale do celów ozdobnych? Chciałbym się dowiedzieć od Was jak jest z jej uprawą oraz do ilu dorasta itp. Otóż mam zamiar zacząć ją uprawiać do celów energetycznych i robić z niej różne ozdoby i stąd moje pytanie.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
wojtek-ogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 paź 2020, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzba wiciowa,w.energetyczna,witwa,konopianka (Salix viminalis )

Post »

Mam kilka odpowiedzi i jedno pytanie:

Pytania na które nie było wcześniej odpowiedzi:

ściółkowanie - ma sens bo wierzba będzie miała lepszy start, potem w trawie sobie radzi bo jej korzenie idą nawet 50 cm pod ziemią a trawy i chwasty tak ok 10/15/20 cm
zamiast ściółkowania sam dałem folię ale z korą było by ładniej - rośnie ewidentnie lepiej na samym starcie, potem jak ma już 30 cm i więcej to nie zauważyłem różnicy w jakości przyrostów

żeby szybko rosła - nie może być gleba wysuszona, w susze + upały podlewam co 2 dni porządnie żeby głęboko wsiąkło
o maksymalizacji przyrostów jest parę stron w sieci:
tak ogólnie dla rolnika: https://www.ppr.pl/ekologia/rolnictwo-e ... czna-43506
tak dokładniej dla działkowca: https://zaczarowane-ogrody.pl/jak-zmaks ... getycznej/

także nawóz jest ważny i odchwaszczenie. Na małą skalę można ściółkować lub folia (jak ja), na dużą chemiczne odchwaszczanie.

ale mam swoje pytanie: co robić żeby przyrost w obwodzie był szybszy, mniej ważne do góry. Do wykorzystywania energetycznego lepszy jest szybszy przyrost w obwodzie niż wertykalny. A chcę też aby wierzba była podporą dla pnączy. Obecnie mam Rdest Auberta ale chciałem też bluszcz i winogrono.
G2000
100p
100p
Posty: 137
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wierzba wiciowa,w.energetyczna,witwa,konopianka (Salix viminalis )

Post »

Mam kilka wierzb energetycznych. Jeśli wyprowadzę je na jednym pniu i będę przycinał koronę na górze to po latach uzyskam wierzbę taką jak to było dawniej? Pień a na górze masa gałęzi. Czy to musi być jakaś specjalna odmiana?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”