Co posadzić pod tujami

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Nie będę się spierać, bo piszę ze swojego doświadczenia :D ja mam glebę kwaśną i w takiej rosną u mnie żywotniki (jakoś specjalnie jej pod nie nie zakwaszałam..., były sadzone w dołki wypełnione ziemią do iglaków :uszy ). Obecnie mają 10 lat i ok 4 m wysokości. Nigdy nie chorowały. :wit

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Każdy z nas ma w ogrodzie takie rośliny, które mimo tego, że warunki panujące w ogrodzie daleko odbiegają od optymalnych, rosną dobrze, bo je pielęgnujemy i pieścimy.
Swoją drogą, powinniśmy walczyć z powszechnymi stereotypami (np. że żywotniki wymagają kwaśnej gleby), bo w ten sposób podnosimy kulturę uprawy danego gatunku czy odmiany, a przecież o to na tym forum się staramy. Przy okazji serdecznie pozdrawiam, milo być znowu w Twoim ogrodzie.
justi28
200p
200p
Posty: 420
Od: 19 mar 2007, o 17:52
Lokalizacja: małopolska

Re: co posadzić pod tujami

Post »

To dlatego pod tujami nie rosły mi powojniki :oops:
Ja mam świeżo posadzony żywopłot (ligustr pospolity) od drogi potem siatkę, następnie tuje i teraz zamierzam posadzić aksamitkę wysoką.
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Ave co to za tuje? Piękne są. Przycinane?
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Eleeri - W żywopłocie - Brabant - teraz to już potwór :) Przycinany regularnie co wiosna, bo by chyba do nieba urósł. Ma szerokość 1,2 m i w sumie to tnę go tylko od góry i od strony działki, bo od strony siatki nie wejdę.
Przy domu - Szmaragd - lubię tę tuję. Ją tnę raczej kosmetycznie i fajnie się zagęszcza.
Ten o żółtym zabarwieniu to cyprysik lawsona Ivonn. Też fajny :)
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Właśnie brabanta chcę posadzić jako żywopłot, ale mi go odradzają. Że niby brzydki, że po 20-30 latach zostaje łysy od dołu, ze to najgorszy z żywotników, itp. :wink:
Jak szybko rośnie?
Co ile jest posadzony od siebie, a ile od siatki?

W końcu znalazłam kogoś kto ma brabanta, a nie szmaragdy :D
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: posadzić pod tujami

Post »

Nie wiem co będzie za 15-20 lat ale na razie nie zauważyłam, zeby ogałacał sie od dołu. Systematycznie podcinany jest gęsty. Zasiedlony przez ptaki.
Mnie w brabantach złości tylko ich wysoki wzrost, bo nie chcę żywopłotu wyższego niż 3-4 metry, więc muszę go pilnować i ograniczać od góry.
Początkowo rosną umiarkowanie, ale widać po przyrostach, że tuje to wigorne drzewka.
Sadziłam go ok 60 cm od siatki a odstępy między drzewkami to około 80 cm.
Popularność szmaragdów wynika chyba z ich "choinkowego" kształtu. Mam też kawałek żywopłotu ze szmaragda (część starsza sadzona 4 lata wcześniej i młodsza sadzona 2 lata temu - młodsza część wygląda bardzo fajnie, starsza... nie lepsza niż brabant .
Szmaragdy mają po latach mniejszą objętość - żywopłot z nich jest "szczuplejszy", zajmuje mniej miejsca niż z brabanta . No i szmaragdy mają ładniejsze gałązki.
Widziałam brabanty nie cięte, pozostawione same sobie - faktycznie drapaki . Szmaragdy w takiej sytuacji wyglądają lepiej.
Wybór zależy chyba od tego, czego po takim żywopłocie oczekujesz. :D i ile masz miejsca. No i na jakie sadzonki trafisz. ;:7

brabant
Obrazek

w tym roku bardzo mocno cięłam od góry, stąd na górze widac spore prześwity, ale to w nowym sezonie zniknie.

Obrazek
Obrazek

szmaragd
Obrazek

Obrazek
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Chyba wolę brabanta ;:108
Mam ponad 50 m żywopłotu z antypki, cięcie nie jest mi straszne :wink: niestety antypka nie jest zimozielona, a takiej osłony trzeba mi od strony drogi.
Brabant chyba najszybciej rośnie i to jest, jak dla mnie, duży plus. No i nie ma prześwitów na górze, co nie podoba mi się w szmaragdzie.

Czy ten brabant był/jest podlewany? Ma agrotkaninę przeciwchwastową?

Byłam dzisiaj w ogrodniczym i porównywaliśmy z małżonkiem oba rodzaje tujek, szmaragd był fajny zwarty, a brabant taki rozczapierzony :D
Takie one są na początku? Czy akurat na takie trafiłam?
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Podlewałam na początku (tak ok sezonu, dopóki się porządnie nie ukorzenił). Zresztą zawsze tak postępuję z nowymi nasadzeniami. Potem radził sobie sam - musiał się zadowolić tym co leciało z nieba. Przez dwa sezony dostawał tez trochę nawozu wiosną, ale go nie rozpieszczałam.
Sadzonki miałam ok 80 cm i starałam się wybierać takie, które nie mają tylko 1 pędu Były raczej zwarte. Rozcapierzone są jak w szkółce siedzą zbyt blisko siebie. :lol:
Agrowłóknina - nie, według mnie powoduje, że korzenie nie idą do dołu tylko siedzą tuż pod powierzchnią. I tkanina gorzej przewodzi wilgoć (trzeba więcej wody lać). Ja zabezpieczałam przed chwastami korą.
U mnie tkanina na nasadzeniach odpada tez z powodu myszowatych. Tam gdzie leżały nawet kartony od razu miałam korytarze...
Życzę dobrych wyborów. :wit
krufka
200p
200p
Posty: 210
Od: 1 lip 2009, o 21:18
Lokalizacja: Sudety

Re: Co posadzić pod tujami

Post »

Dzień dobry, proszę o poradę. Co można posadzić pod tymi tujami? Wystawa południowa.

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Co posadzić pod tujami

Post »

Z kwitnących bylin niewiele tam urośnie. Może być jakaś rozłogowa trawa z gatunku turzyc, marzanka wonna, albo niskie trzmieliny.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Co posadzić pod tujami

Post »

Fajnie wygląda też aksamitka - od niskiej do wysokiej, można z niej takie piętrowe założenie zrobić (pod warunkiem, że specyficzny zapach aksamitki nie przeszkadza :wink: ) . Ale za to wystawa południowa aksamitce nie przeszkadza.
Z wieloletnich bylin można również coś posadzić, ale trzeba od strony żywotnika wkopać jakąś barierę, bo korzenie ma paskudne, drobne, blisko powierzchni i takie "oplatające", więc trzeba rośliny pod żywotnikiem bardziej pielęgnować, zasilać i podlewać.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Co posadzić pod tujami

Post »

Krufko, bardzo ciekawy efekt z tymi podciętymi tujami.Jak dodać do tego coś na dół to będzie naprawdę ciekawie.To przykład jak można uciec od banalnego muru tuj (tui?).
Ja też poszukuję czegoś na dół mieszanego żywopłotu o południowej wystawie ale na piachu i kamieniach wapiennych.Warunki ekstremalne niestety.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”