Żywopłot z ligustru

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
tollo
100p
100p
Posty: 169
Od: 21 paź 2008, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police okolice Szczecina

Post »

Który gatunek ligustru jest najlepszy na żywopłot?
Chcę mieć gęsty i rozkrzewiony zielony parawan.
Awatar użytkownika
Wercia
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 cze 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

co ile centymetrów sadzić ligustra po ukorzenieniu w doniczce? jakie odstępy powinnam zachować między dwoma rzędami?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

W rzędzie gęściej niż co 15 cm nie ma sensu, a odległość rzędów zależy od planowanego żywopłotu- będzie szerszy od rozstawy o ok 20-30cm.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Wercia
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 cze 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr a trawa

Post »

Czy wystarczy ligustra posadzić w jednym rzędzie? Czy raczej będzie to wyglądać marnie? Może macie jakieś zdjęcia?
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Ligustr a trawa

Post »

Najważniejsze, to pamiętać o przycięciu na pierwszą i 2gą wiosną po posadzeniu. Syndrom nieprzyciętych można oglądać na większości miejskich żywopłotów. Czym się to objawia? Łyse prześwity od dołu, a wyraźne zagęszczenie u góry. Żywopłot należy ciąć od młodości, a nie czekać, aż dorośnie do pożądanej wysokości i dopiero wtedy ciąć.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
jck1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 cze 2010, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam wszystkich forumowiczów. Moje pytanie dotyczy bardzo starego (rośnie już jakieś 20 lat) żywopłotu najprawdopodobniej z ligustru. Został on posadzony aby usypana droga dojazdowa do domu się nie obsuwała. Moje pytanie brzmi, czy można go wyciąć tuż nad ziemią żeby rozkrzewił się na nowo czy stare, grube pnie nie będą już w stanie puścić nowych pędów? Żywopłot jest zaniedbany,nierówny i przede wszystkim za wysoki. Nigdy nie zajmowałem się ogrodnictwem dlatego zadaje pytanie na tym forum. Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam
Jck
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Zaniedbany żywopłot

Post »

Skróciłem w ten sposób żywopłot z ligustru. Odbił od dołu, a te zdrewniałe pieńki, które nie chciały odbić uschły i dały się wyłamać.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
jck1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 cze 2010, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbany żywopłot

Post »

Dzięki za odpowiedź. Czyli mogę śmiało odpalać piłę i ciąć :) ? Mogę to zrobić przy samej ziemi czy lepiej zostawić z 10-15 cm?

Pozdrawiam
Jck
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbany żywopłot

Post »

Tyle, że nie tuż, ale choć ze 20 cm od ziemi by należalo. Sypnąć nawozu i podlewać jak sucho te kołki :wink:
jck1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 cze 2010, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbany żywopłot

Post »

Ok rozumiem. Dzięki jeszcze raz. Na brak wody na razie chyba nie będzie cierpiał :) .

Pozdrawiam
Jck
jck1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 cze 2010, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbany żywopłot

Post »

Witajcie. Sorry że jeszcze ciągnę ten wątek ale tak się złożyło, że nie udało mi się jeszcze wziąć za tą przycinkę. W związku z tym mam jeszcze pewne wątpliwości. Czy takie wycięcie można przeprowadzić o jakiejś konkretnej porze roku czy jest to obojętne? Jakim nawozem ewentualnie to podsypać? I ostatnie pytanie, to czy przyrząd do wycinki jest dowolny? Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Pozdrawiam
Jck1
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Zaniedbany żywopłot

Post »

Teraz to już zostaw zabieg do wczesnej wiosny.Teraz wyrosłe pędy nie okrzepną należycie do zimy i podmarzną, a krzewy niepotrzebnie osłabną.Nie ma sensu teraz przycinać i ogladać sterczących kołków, chyba lepiej jak jest zielono.Wiosną po cieciu krzew znacznie szybciej odbije niż cięty w lecie.Zreszta wszelkie ciecia odmładzające robi się wiosną.Starych żywopłotów nie cięłabym zbyt nisko, mogą nie odbić, ale na wys.ok40 cm.
jck1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 cze 2010, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbany żywopłot

Post »

Rozumiem dziękuję za odpowiedź. Jeszcze sprawa tego nawozu.Jaki zastosować?

Pozdrawiam
Jck1
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”