Żywopłot z ligustru

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grazyna56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 706
Od: 10 lut 2007, o 20:28
Lokalizacja: łódż

Post »

Właśnie tak Erazmie -święta prawda, szkoda wydawac kase jak można samemu to załatwić, jest tego pod dostatkiem.Można posadzić tak jak mówisz, ja sadziłam na przemian po 30 cm i po środku jeszcze jeden [wychylony do przodu 10 cm]. Wszyscy mówili że za gęsto ,ale ja tak bardzo chciałam miec szybko żywopłot i sie udało, strat prawie 0 :D Zawsze można wyciąć, niż miałby świecić pustkami ;:2
cudze błędy mamy przed oczyma ,własne za plecami
Pozdrawiam Grazyna
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Wracając do tematu. Po przyjęciu się sadzonek następnego roku wiosną trzeba nowe przyrosty ostro ciąć na dwa - trzy oczka, by zagęszczał się od dołu.
Pozdrawiam Andrzej.
Kaśka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 paź 2006, o 22:50

delikatny żywopłot

Post »

mysle ze to dośc delikatna roslina bo mnie zmarzła :(
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

To niemożliwe Kasiu! :shock:
Pamiętam leżące przez całą zimę,tak na powierzchni ziemi,zapomniane w trakcie przesadzania ,niezadołowane sadzonki z gołym korzeniem -którym nie zaszkodziły zimowe mrozy .Było ich kilka i posadzone wiosną odbiły normalnie.
Może masz gatunek zimozielony,który w wielu regionach kraju gubi jednak liście choć nie powinien?.Może dlatego masz wrażenie że zmarzł Tobie.???? :shock:
Sprawdzałaś pędy?Jestes pewna ,że to liguster?


Eraźmie!!!Twój żywopłot to okaz reklamowy!!!
Powinien być umieszczany we wszystkich katalogach świata!
Jest doskonały pod każdym względem...
Choć liguster jest łatwy w uprawie to proszę zdradź tajemnicę jakie nadzwyczajne zabiegi wykonujesz przy nim?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

KaRo pisze:...Choć liguster jest łatwy w uprawie to proszę zdradź tajemnicę jakie nadzwyczajne zabiegi wykonujesz przy nim?
Żadnych nadzwyczajnych zabiegów. Nie nawożę go wcale. Tylko przycinam dwa razy w roku.
Pozdrawiam Andrzej.
Kaśka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 paź 2006, o 22:50

Post »

Jestem pewna że to liguster. Jak sobie pomysle że mógł być tak piekny a mój brat go od razu wywalił :evil:

Ale jeszcze nic straconego, dzięki Waszej pomocy może jeszcze raz spróbuje.

Tylko u mnie jest kwasna ziemia, czy powinnam ja w jakis sposób odkwasić?
Bo szczerze powiedziawszy nie sprawdziłam inf. co do pH gleby :oops:
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

No tak,liguster najlepiej rośnie w glebie zasadowej lub obojętnej.
Powinnaś zatem ją zwapnować przed posadzeniem żywopłotu. :)
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Krysiu, ale u mnie jest kwasna ziemia(nie była wapnowana przed sadzeniem żywopłotu), a ligustr rosnie jak wariat! On jest chyba tolerancyjny jak chodzi o odczyn gleby :D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Literatura mówi,że najlepiej rośnie w środowisku zasadowym i obojętnym...ale masz rację Izo - to krzew,który wszędzie rośnie dobrze.
Może jednak u Kasi nie pasował jemu wybitnie ten kwaśny odczyn gleby?
Powinna może więc przygotować tę ziemię tak jak zaleca literatura?Stąd moja sugestia. :)
kejwot
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 mar 2007, o 08:47
Lokalizacja: Płock

Post »

Witam
Zapoznałem się tematami dotyczącymi żywopłotu na forum. Od razu zaznaczę, że jestem laikiem w sprawach ogrodnictwa.
W tym roku zakupiliśmy z żoną siedlisko z działką rolna ( powierzchnia siedliska ok 50 ar). Cała działka jest szerokości ok 50 m od strony dosyć uczęszczanej drogi. Chcielibyśmy osłonić działkę od drogi żywopłotem, do wys. ok 2 m tak, aby wyrósł w ciągu ok 3-4 lat (zanim się pobudujemy). Z tego co wyczytałem najbardziej pasuje liguster (przy czym mowa jest o takim który gubi liście na zime). Natomiast w internecie znalazłem coś takiego jak "Liguster pospolity zimozielony".
Czy jest to odmiana która nada się na stworzenia takiego żywopłotu ?
Żywopłot ma być na całej szerokości działki od drogi. Ponieważ na razie jestesmy we wstępnej fazie projektowania zieleni w ogrodzie z chęcią zapoznam się z sugestiami doświadczonych forumowiczów.

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie porady.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Posadź żywotniki. Są zielone cały rok i można regulować ich wysokość przez przycinanie. Ja mam tuje "Braband".
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
JagJag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 26 mar 2007, o 11:36
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Kejwot, ja Ci nie pomogę, ale chętnie skorzystam rad udzielonych Tobie ;). Też jestem w fazie projektowania własnego ogrodu i mam podobną sytuację związaną z żywopłotem - 60 m wzdłuż drogi. Co chwila zmieniam zdanie, czym to osadzić. Etap zimozielonego z jednego gatunku roślin mam już za sobą - zbyt statyczny i przy tych 60 metrach będzie nuda. Ostatnio rozważam żywopłot nie jednolity, tylko mieszany - dwa szpalery na przemian przeróżnych krzewów i niskich drzewek zimozielonych i nie. Ziemię mam kwaśną. Czy to jest dobry pomysł?
Okazuje się, że jednak istnieją róże bez kolców ;)
kejwot
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 mar 2007, o 08:47
Lokalizacja: Płock

Post »

Dzięki za wskazówki.
Moim na razie założeniem jest, aby żywopłot stanowił barierę pomiędzy drogą, a ogrodem i domem oraz nie wymagał zbyt dużo zabiegów pielęgnacyjnych (tj przycięcie 2-3 razy do roku to jest do przyjęcia). Wnętrze działki za żywopłotem na pewno będę ukierunkowywał na walory estetyczne. Ale o tym później, jak się już coś wykluje.
Cóż na razie mam materiał do zapoznania.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”