Żywopłot z ligustru

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
xmientus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sie 2009, o 09:38
Lokalizacja: Biecz

Re: Jak zagęścić żywopłot - LIGUSTER

Post »

Obrazek Obrazek
Dziś zrobiłem zdjęcia jak wygląda mój żywopłot. Proszę mi jeszcze napisać czy nie przeszkadza,że jest on posadzony blisko lasu w miejscu mało nasłonecznionym.Chcę,żeby był gęsty,więc jeżeli nie ma innego sposobu więc go przytnę w przyszłym roku na wysokość 0,5m,żeby był twardszy i gęstszy. Tylko od strony lasu jest taki kiepski, pozostałe trzy boki są super,a całość była prowadzona tak samo,więc się zastanawiał czy las mu nie przeszkadza.
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zagęścić żywopłot - LIGUSTER

Post »

Od strony lasu gdzie jest cień będzie o wiele rzadszy niż po stronie słonecznej . Prowadź go w formie trapezu , czyli góra węższa , a dół szerszy . Przy tak prowadzonym żywopłocie gałęzie są bardziej doświetlone .
przemek-g
100p
100p
Posty: 137
Od: 6 paź 2009, o 16:53
Lokalizacja: Białystok

Re: Żywopłot z Ligustru

Post »

lukas81, posadź najlepiej w zacienionej części ogrodu (północna strona altanki czy jakichś zabudowań), przyjąć się przyjmie tylko wsadź głęboko w ziemię i zredukuj część nadziemną do minimum (obetnij stożek wzrostu jeśli jest i oberwij większość liści), no i muszą mieć mokrą ziemię, żeby zwiększyć % przyjęć to użyj ukorzeniacza. Nie sadź w słońcu bo większość wyrzucisz. Jak już będziesz wiedział, które się przyjmą to jesienią przesadzisz na miejsce docelowe.
lukas81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 9 mar 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Żywopłot z Ligustru

Post »

Dzięki za rady.Sztobry bym ukorzenił (mam widne pomieszczenie gospodarcze) w piasku,torfie. Martwi mnie czy letnie nsadzenia się przyjmą ;:3
Awatar użytkownika
malawika
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 11 lis 2011, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lovinek

Re: Żywopłot z Ligustru

Post »

Cześć,
mam kilka pytań odnośnie żywopłotu z ligustru.
Od zeszłego roku mamy bardzo zaniedbane siedlisko, które powoli udaje nam się doprowadzać do ładu. Myślałam, żeby od frontu, za istniejącym już pseudopłotem z lilaka i klonów zasadzić buki, a po bokach i z tyłu mieć gęsty ligustr (z berberysem, irgą dla urozmaicenia wizualnego i jako zachętę dla ptaszorów itp., jednak bazą byłby ligustr).

Przepraszam za zasypanie, ale mimo przeczytania wszystkich postów z wątków na tym forum nadal jestem "zielona"...

1. Ze wzlędu na ostre zachwaszczenie, czy ziemię oprócz wstępnego rekultywowania jakoś przygotować do sadzenia sztorbów? Jak będą posadzone to w błyskawicznym tempie zarosną chwastami (większość działki jest koszona i część rekultywowana, ale to diabelstwo rośnie jak diabli...)

2. Czy sztorby moczyć w wodzie? Czy jednak w ukorzeniaczu... wodzie z ukorzeniaczem i popiołem? Czy może od razu wsadzić do ziemi? Jak najlepiej?
Cytata kalikkqa:
Moczę w wodzie z dodatkiem popiołu z drewna - solidna garść na 10 litrów wody. Rewelacyjnie wspomaga ukorzenianie.
3. Jak nacinać przed sadzeniem? Czytałam trzy razy wypowiedź kalikkqa, ale nadal jestem zamotana:
obcinamy przed moczeniem, delikatnie naciąć korę najpierw wokół średnicy gałązki na wysokości 2 cm - potem jedno delikatne cięcie w dół, podważamy i odwijamy korę.
- czy korę całą ponacinać w strużki i jedną ściągnąć, czy ponacinać wzdłuż?? Mogłabym prosić o zdjęcie?? :oops:

4. Znalazłam świetny wątek o ekologicznym zwalczaniu m.in. mszyc:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... e#p2996723
Dopiero się za to zabiorę (waham się pomiędzy wywarem/odwarem z cebuli i z czosnku. Połowę ofiar potraktuję cebulą, drugą część czosnkiem... Można mieszać??)
Jak myślicie - najpierw uwalczyć mszyce czy mogę zrobić to na raz z sadzeniem żywopłotu? ;:65

Pozdrawiam i przepraszam za zasypanie ;)
marysia550
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 mar 2012, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z Ligustru

Post »

Ja nadal walczę z ligustrem. Nie wchodziłam na ten wątek,a tu czytam, że nawet te najgorsze suche badyle Wam puściły. Ja nie czekałam aż się przyjmą, tylko powyjmowałam i wsadziłam do piachu, gdzie większość się ukorzeniła, a potem do ziemi dopiero. W miejscu, gdzie miałam podejrzane podłoże ( glina z popiołem z pieca) wymieniłam całkiem ziemię i tam rośnie najlepiej.Teraz w piachu mam ostatnią partię sztobrów, wczoraj zajrzałam to zaczynają się ukorzeniać , myślę, ze w sobotę spokojnie skończę to dzieło!!!!
Ja mam wsadzony co dwa metry dereń czerwony, ten ukorzenia się gorzej nieco.

Czyli podciąć go dopiero wiosną? W jakim miesiącu?

Mam duży trawnik i w związku z tym dużo trawy koszonej, która sobie leży na kupie - obrzucić tym żywopłot na zimę?
Awatar użytkownika
as1112
200p
200p
Posty: 321
Od: 28 mar 2012, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Jak zagęścić żywopłot - LIGUSTER

Post »

Mam podobny problem i na innym forum otrzymałam odpowiedź - przyciąć niziutko lub drugie wyjście - dosadzić nowych sadzonek i przycinać. Ja wykorzystam drugi pomysł :)
Moje początki: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=55280" onclick="window.open(this.href);return false;
xmientus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sie 2009, o 09:38
Lokalizacja: Biecz

Re: Jak zagęścić żywopłot - LIGUSTER

Post »

Dzięki za podpowiedź.Jeszcze nie zdecydowałem co zrobię,być może dosadzę nowych sadzonek,bo szkoda mi tak nisko przycinać,bo przecież tak długo czekałem,żeby mieć ogrodzoną działkę.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzysiek74
50p
50p
Posty: 55
Od: 22 kwie 2009, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Żywopłot z Ligustru

Post »

marysia550 pisze: nawet te najgorsze suche badyle Wam puściły.
Takie najgorsze puściły mi w zeszłym tygodniu gdy już raczej na nie nie liczyłem :D Podlewanko częste było,dołożyłem trocin wokoło (porada sąsiada) i pięknie puszczają listki
Forza Viola per sempre!
glocker
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 cze 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z Ligustru

Post »

ja zastosowalem troszke inna metode ukorzeniania ligustra . z zaniedbanego zywoplotu sciolem nowe pedy ponizej zdrewnienia. sciolem wszystkie czubki , oberwalem wiekszosc lisci i wlozylem patyczki do sloikow z woda. potem na parapet pod oknem w pokoju. po kilku tygodniach pokazaly sie sliczne korzonki. teraz dolki w ziemi troszke ziemi ogrodniczej i solidne podlewanie .sadzonki juz sie obsypaly nowymi listeczkami - pozdrawiam
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Żywopłot z Ligustru

Post »

Ja sadziłam żywopłot z ligustru na 2 sposoby,jeden to sztobry ścinane wczesną wiosną zanim otworzą się pąki,wtedy najszybciej się przyjmują i drugi to siałam nasiona,a właściwie jagody,jak tylko dojrzały i zaczęły się marszczyć.Bez stratyfikacji,wprost do piasku,a na wiosnę wschodziły.
Choć trzeba czekać 1 rok dłużej,to siany żywopłot jest gęstszy,zwłaszcza od dołu,co w przypadku sztobrów zawsze jest problemem.
Kwiaty to resztki Raju.
kawika
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 kwie 2012, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z Ligustru

Post »

witam
ja miałam sadzonki ligustru (szły do mnie cały miesąc bo doręczyciel nie mógł trafić :shock: ) ale nic im się nie stało
ze wszystkich tylko jedna mi uschła

pytanko czy teraz przyciąć ligustr czy później??
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Żywopłot z Ligustru

Post »

Z tego co mi wiadomo,można przycinać cały czas,w końcu jako żywopłot przycinam go co 2 m-ce.
Kwiaty to resztki Raju.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”