Brzoza - jak rozmnożyć?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Brzoza - jak rozmnożyć?

Post »

Znajomy ma w ogrodzie brzozę karłowatą szczepioną na niewysokim pniu. Ładna jest. Jak ją namnożyć, czy można zaszczepić na siewce zwykłej brzozy? Czy da sie ukorzenić z sadzonek aby płożyła się po ziemi?
Marcin
abelia
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2011, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Brzoza karłowata- jak ją rozmnożyć?

Post »

Da się rozmnożyć z sadzonek i może rosnąć w ziemi. Moja to raczej niewysoki krzaczek, ale nie ma tendencji do płożenia. Jest bardzo ładna, ładnie się przebarwia na jesieni.
pozdrawiam Joasia
Keber
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 13 lut 2011, o 06:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Brzoza karłowata- jak ją rozmnożyć?

Post »

Rozmnażałem z powodzeniem brzozę niską Betula humilis z sadzonek zielnych(półzdrewniałych) w połowie czerwca. Ta sama metoda dotyczy też brzozy karłowatej Betula nana. Musisz obserwować kiedy pędy lekko drewnieją(początek bądź połowa czerwca). Jeśli pozyskasz sadzonki to nadetnij je u dołu wzdłuż pędu aby stworzyć większą ranę, zanurz w ukorzeniaczu i wsadź do sterylnego piasku. Wstaw do tunelu, zachowaj wilgotność.
Uważaj na choroby grzybowe które szybko niszczą sadzonkę w chwili pojawiania się kalusu.
pozdrawiam mariusz
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Brzoza karłowata- jak ją rozmnożyć?

Post »

Dziękuję za cenne rady. Wykorzystam je w czerwcu. Podoba mi się ta brzoza i wiosną jak ma zielone i jesienią jak się kolorowo wybarwia.
Czy z odkładów zrobionych wiosną też by się ukorzeniła?
Marcin
Keber
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 13 lut 2011, o 06:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Brzoza karłowata- jak ją rozmnożyć?

Post »

Brzozę karłowatą masz na nóżce, szczepioną(tak pisałaś), dlatego trudno będzie Ci zrobić odkład płaski. Ale jeśli chcesz pokombinować, to jak najbardziej, odkłady to najprostszy sposób rozmnażania brzóz. Zrób odkład płaski i skalecz pęd w miejscu dotykania ziemi. Możesz też zrobić odkład powietrzny często amatorsko stosowany przy rozmnażaniu różaneczników.
Powodzenia :)
pozdrawiam mariusz
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Brzoza karłowata- jak ją rozmnożyć?

Post »

Czy trzeba stosować ukorzeniacz w miejscu nacięcia?
Keber
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 13 lut 2011, o 06:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Brzoza karłowata- jak ją rozmnożyć?

Post »

Biorąc pod uwagę brzozy rosnące w naturze to zabieg ten jest zbędny, same świetnie idą z gałęzi którą coś tam przygięło do ziemi. Tutaj jednak przy sztucznym utrzymaniu zastosuj, zapewne przyśpieszy to ukorzenianie.
pozdrawiam mariusz
Mikoasasin
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 lis 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wybrzeże Bałtyku USDA: 7b

Brzoza z nasion

Post »

Chciałbym wyhodować: brzozę papierową, pożyteczną i omszoną z nasion. Czytałem, że teraz jest dobry okres, jak się do tego zabrać i czy nasiona wymagają stratyfikacji ?
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza - jak rozmnożyć?

Post »

A po co to pospolite dziadostwo samo rozsiewające się, wszędobylskie rozmnażać? :;230 Mój tatuś swego czasu tyle ich nasadził (jakby naliczyć to może z 5 w bliskim położeniu domu, dalej przy lesie kolejne z 10), że wokół domu co roku jest pełno syfu w postaci miliardów nasion, liści, zamiast stawić na różnorodność gatunków i posadzić takie drzeka jak: cyprysika nutkajskiego, magnolię, sosnę wejmutkę, metasekswoję chińską, tulipanowca amerykańskiego :!: ;:223
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Brzoza - jak rozmnożyć?

Post »

Według mnie Brzozy są bardzo pięknymi drzewami i powinny znależć się w każdym większym ogrodzie, w małym również ponieważ są też odmiany karłowe, płaczące :D Ale jest to tylko moja opinia :D Mam też kilkanaście brzóz, robią trochę syfu z tych liści, nasion, ale rekompensują to swym pięknem latem ;:167 ;:167 i jesienią ;:167 . Nasiona brzozy można posiać w zacisznym miejscu, nawet rozsypując je i delikatnie wzruszając ziemię i utrzymując wilgoć. Naśladujmy Naturę, choć i tak nie zrobimy od Niej tego lepiej ;:131
Mikoasasin
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 lis 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wybrzeże Bałtyku USDA: 7b

Re: Brzoza - jak rozmnożyć?

Post »

dzięki według mnie problem sprawia tylko wszędobylska brzoza brodawkowata innych gatunków jak ze świecą szukać. Na razie mam siewki brzozy papierowej , żółtej i czarnej rosną bardzo szybko
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”