Tuja - rozmnażanie - prosba o pomoc dla amatora

Drzewa ozdobne
Zablokowany
mariano1703
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 21 lut 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja - rozmnażanie - prosba o pomoc dla amatora

Post »

Witam
Mam ogromną prośbę. Z racji, że od niedawna zacząłem swoją przygodę z roślinkami liczę na wasze porady. Mam zamiar rozmnożyć żywotniki. Trochę na ten temat poczytałem i lepiej jest zrobic zaszczepki jesienią, ale mimo wszystko chcę spróbowac na wiosnę. Mam własne thuje (żywotniki), ale one mają ok 50 cm i tutaj moje pierwsze pytanie - nie wiem czy z takich młodych mogę wziąć zaszczepki ? Wydaje mi się że nie.. 2 pytanie. Jeżeli już będę miał odpowiednie thuje , będe odrywał pędy takie ok 10 cm do ukorzeniacza( jaki ukorzeniacz ? do półzdrewniałych ?
3 pytanko. Mam zamiar ze 2 lata trzymać je w doniczkach . Doniczki p11 będą dobre, aby potrzymać je ok 2 , 3 lata czy będa za małe ?
i ostatnie 4 pytanie. Jak już będe miał posadzone w doniczkach , nie wiem gdzie najlepiej je trzymać .. Mam budowę i balkon z zadaszeniem . Balkon jest zwrócony w stronę słońca. Tylko czy sadzonki sie nie wysuszą, jak słońce na wiosne zacznie łądnie świecić . Jak najlepiej je trzymac ? gdzie i jak często podlewać ? Chyba coziennie , nie za dużo , gdyż na początku bez korzeni roślina bierze wodę nie z ziemi tak ?
Myślicie , że może mi się udać ? Mam dużo miejsca , ogród ok 20 arów , staw , więc mam dużo miejsca, aby obsadzić thujami. Kupiłem ok 15 sztuk , ale więcej satysfakcji będzie ze swoich własnych drzewek i oszczędność .. Z góry dziękuję za pomoc i za porady .
Awatar użytkownika
graveDMan
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 lut 2011, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km na zachód od Warszawy

Re: prosba o pomoc dla amatora :)

Post »

Witam.

Lepszym terminem do sadzonkowania jest jesień, ale oczywiście można też sadzonkować wiosną (kwiecień przed ruszeniem wegetacji).
Im młodsza roślina mateczna tym większa szansa na powodzenie ukorzeniania.
Sadzonki pobiera się z niewielkim fragmentem starszego drewna (tzw. piętką).
Ukorzeniacz do roślin iglastych.
Sadzonkuje sie we współnym pojemniku, pod okryciem foliowym, w miejscu zacisznym, ocienionym.
Codzienne kilkukrotne zraszanie wodą sadzonek. Co dwa tygodnie nawożenie dolistne i ochrona przeciwko grzybom. Należy pamiętać też o usuwaniu gnijących sadzonek.
Po ok 3-4 miesiącach sadzonki powinny się ukorzenić, należy je wtedy przesadzać do doniczek. Nawożenie i podlewania młodych roślinek to podstawa.
Po 1-2 latach przesadzanie do większych pojemników, no i w końcu do gruntu.

Pozdrowienia
mariano1703
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 21 lut 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: prosba o pomoc dla amatora :)

Post »

Dziękuję. Wiem że bardzo dużo postów jest na ten temat, ale nie zawsze jest dokładnie napisane. Szkoda, że nie można osobno ich posadzić tylko razem do jednego pojemnika, bo mam zamiar zrobić dosć dużo, ale co tam . Dzięki .
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: prosba o pomoc dla amatora :)

Post »

Jest bardzo dokładnie napisane :P
A jeśli mnożysz byty ponad miarę, to następny szukający tym bardziej poczuje się zagubiony w gąszczu takich samych wątków o rozmnażaniu / sadzonkowaniu żywotnika...

Zerknij tu:
- Tuja - sadzonki - LINKI
- Tuja / żywotnik - Jak rozmnożyć? LINKI
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”