Wollemia nobilis

Drzewa ozdobne
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wollemia nobilis

Post »

Podobne szanse miały Sekwoje, a jednak obie przezimowały (o Araukarii i kilku innych roślinach nie wspominając). Dlatego właśnie chciałem spróbować. Z tym, że w tym akurat przypadku system korzeniowy wygląda na taki co łatwo przemarza. Ale pożyjemy zobaczymy.
jjdj

Re: Wollemia nobilis

Post »

Sekwoje czy araukarie w środowisku naturalnym wiedzą co to solidniejszy mróz. Wollemia, jak inne rośliny z Australii wiedza co to -5°C. A dogrzewać nic nie zamierzam.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wollemia nobilis

Post »

Ja też nie zamierzam nic dogrzewać. Ale po lekcji z Pinią poszedłem za radą tych co im się udało. Wychodzi na to odgrywa rolę skąd dana roślina pochodzi... Więc trzeba było poszukać sadzonek hodowanych w krajach o nieco zimniejszym klimacie. Zobaczymy ile w tym prawdy...
jjdj

Re: Wollemia nobilis

Post »

Wolę próbować inne iglaki jak Taiwania czy cyprysy. Większe szanse.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wollemia nobilis

Post »

No i kilka fotek na zachętę...


ObrazekObrazekObrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wollemia nobilis

Post »

Ogólnie rzecz biorąc, to śnieg ma zdecydowanie pozytywny wpływ na zimowanie... Poniżej poziomu śniegu Wollemia jest zielona. Ale tak ogólnie to myślałem, że będzie znacznie gorzej wyglądać... Teraz pozostaje czekać i obserwować, co będzie działo się dalej...



ObrazekObrazekObrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wollemia nobilis

Post »

No to pora na ciąg dalszy przygody z Wolemią. Wiosenne przymrozki, które zdarzały się dość często razem z ostrym słońcem załatwiły praktycznie wszystkie liście. W czasie większych wiatrów stopniowo odpadały, pozostałych pozbyłem się ręcznie. Nie było to jakieś zbytnio skomplikowane, gdyż wystarczyło unieść gałązkę. Na obydwu pniach czubki całkowicie przemarzły. Później zacząłem stopniowo przycinać pnie po kilka centymetrów, aż dotarłem do w/g mnie niezmarzniętej części. Wolemia nie dawała oznak życia. Z racji tego, że miała kilka zielonych listków, czekałem na to co będzie dalej. Pod koniec maja na pniach zaczęły się pojawiać wycieki gumy, co mnie niezmiernie ucieszyło. Na dzień dzisiejszy zaczynają się pojawiać zielone pąki...


ObrazekObrazekObrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wollemia nobilis

Post »

No to więc dzisiaj kolejna sesja zdjęciowa. Obciąłem część nie dającą oznak życia. W zasadzie to jedyne co mogę powiedzieć, że można próbować uprawy... Ale patrząc po mojej Wolemii, to w naszym kraju rozsądniej było by myśleć o krzaku, czy paproci niż o drzewie... No chyba, że ktoś ma chęci na dopieszczanie roślin zimą...


ObrazekObrazekObrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wollemia nobilis

Post »

No to kolejna relacja z uprawy. Zimę oczywiście przeżyła i nawet ładnie rośnie...


ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”