Derenie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Derenie

Post »

Nalewko :-) to bardzo dobra wiadomość, o tym owocowaniu derenia. Nie mam niestety miejsca na drugi okaz i już raczej pogodziłam się z tym, że będzie po prostu pożytkiem pszczelim ( a to w końcu ważne) a tu widzę, że mogę mieć nadzieję na owoce za jakiś czas...

Co do popularności, to zgadzam się, w ogrodach praktycznie się go nie widuje, natomiast w Rzeszowie w zieleni miejskiej rośnie tego sporo. Kiedy wczesną wiosną wracam z pracy, nie mogę oderwać od niego wzroku ;:167
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Derenie

Post »

Jakie tempo wzrostu ma dereń jadalny i po ilu latach będzie owocował jeśli posadzę 5 letnią sadzonkę ?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Derenie

Post »

Bartosz, wejdź do wątku / odnośnika, który podałam wyżej, tam znajdziesz wszystko o dereniach jadanych / owocowych.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
ewamaj66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 21497
Od: 19 lut 2011, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Derenie

Post »

Dobrze,że trafiłam na tę dyskusję. Podoba mi się dereń pagodowy, a nie mam pojęcia jak u nas rośnie. Czy ktoś ma doświadczenia w uprawie? Teraz uważam,że najpiękniejszy jest Variegata, ale chętnie posłucham doświadczonego ogrodnika. Pozdrawiam-Ewa.
Pozdrawiam-Ewa
Spis treści ,
Mój fijoł 16
Awatar użytkownika
Jerzewicz
200p
200p
Posty: 268
Od: 3 sty 2011, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Derenie

Post »

Dereń jadalny poza walorami powiedzmy kulinarno - zapachowymi to roślinka taka sobie z wyglądu! Derenie kousa i kwiecisty są niezwykle dekoracyjne i chciałbym, żeby zostały upowszechnione w naszym kraju.Wiem, że jest szereg ciekawych roślin z naszego powiedzmy kręgu klimatycznego, które też są rzadkie, ale z drugiej strony coraz częściej pojawiają się w szkółkach takie rośliny jak np prusznik Victoria zwany bzem kalifornijskim, Lagestomia ( nie jestem pewien pisowni ) indyjska pochodzące z zupełnie innych stref klimatycznych. Uważam, że derenie kwieciste powinny się upowszechnić w Polsce co najmniej tak jak w Niemczech a może kiedyś tak jak w W.Brytanii.
Furiko
100p
100p
Posty: 132
Od: 14 lis 2010, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Derenie

Post »

A mnie się właśnie nasze rodzime gatunki dużo bardziej podobają niż jakiekolwiek "importy".
Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, ale nawet kwestie praktyczne - "nasze" są na ogół dostosowane do naszego klimatu, nie wymagają jakichś szczególnych zabiegów, po prostu rosną i ... cieszą oko.
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Derenie

Post »

"Taka sobie"? Czy ja wiem, to rzecz gustu :-) Ja osobiście uwielbiam te wczesnowiosenne kwiatuszki na bezlistnych gałęziach, i to piękne przebarwienie jesienią. Moim zdaniem, bardzo przyjemny i ozdobny gatunek :-)
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
Jerzewicz
200p
200p
Posty: 268
Od: 3 sty 2011, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Derenie

Post »

Zgadzam się, że rodzime i europejskie gatunki są piękne i nierzadko pachnące np. wawrzynek wilczełyko czy jaśminowiec wonny i mogłby mi wystarczyć lecz nie powstrzymam się od zachwytu kwitnącymi oczarami już w marcu przed wielką dostawą " importów". Liczę na zdolności polskich naukowców z PAN w pracach nad adaptacją dereni kwiecistych i kousa do polskich warunków klimatycznych.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Derenie

Post »

Mój jadalny ma ok.15 lat ( duży szeroki krzew) i nigdy nie owocował, choć kwitnie.Jednak kwiatki są drobniejsze, nie tak 'okazałe' jak pokazała Grandiflora na 1 str i luźniej rozmieszczone na gałązkach.Zastanawiam się nad posadzeniem drugiego egzemplarza ( choć trudno o miejsce), może temu jakoś pomoże, a trafię na okazalej kwitnący :roll: Bardzo go lubię, bo kwitnie przed forsycjami i w moim odczuciu nie ma tak 'krzykliwego' wyglądu jak niektóre odmiany forsycji :)
Awatar użytkownika
Jerzewicz
200p
200p
Posty: 268
Od: 3 sty 2011, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Derenie

Post »

Pierwszy dzień wiosny z dereniem kousa. Zdjęcia wykonałem we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym

Zdjęcia zostały usunięte z hostingu.
bab...
Awatar użytkownika
donna
200p
200p
Posty: 317
Od: 14 sie 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Derenie

Post »

Obrazek

A tak wygląda mój dereń ,niestety tylko w wazonie :tan
Pozdrawiam Barbara
Mój Mały Raj-Ogród Donny
x-d-a
---
Posty: 7092
Od: 3 sty 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Derenie

Post »

Zainspirowana tym wątkiem właśnie kupiłam i posadziłam w ogrodzie na eksponowanym stanowisku ładną, przeszło metrową sadzonkę derenia kousa odmiana chińska. Ciekawa jestem jak sie będzie zachowywała w moim ogrodzie, czy i kiedy zakwitnie, jak się przebarwi jesienią i jak przezimuje...
Obiecuje relacje i fotorelacje; chyba jeszcze na forum nie widziałam kwitnącego derenia kousa, ale może się mylę :roll:
Awe
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 paź 2007, o 16:22
Lokalizacja: Szczecin

Re: Derenie

Post »

Derenia pagodowego Variegata widziałam w ogrodniczym, pewnie z importu. Ma cudne czerwone pędy,dużo pąków.
Miałabym eksponowane miejsce dla niego, przy zachodniej, osłoniętej ścianie budynku.
Ale czy ma szanse przyjąc się u nas? Miał ktoś doświadczenia z takim materialem z importu?

Posadziłam w zeszłym roku derenia jadalnego - nawet owocował. Jeszcze troszkę ciepła a zakwitnie.
Obok rośnie dereń Cousa Milky Way - chyba przetrwał zimę...
Mój dereń kanadyjski póki co marnie wygląda, mam gliniastą glebę ...
Pozdrawiam Ewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”