Bukszpan - rozmnażanie,produkcja sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
grze321
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 paź 2010, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak ukorzenić bukszpan ?

Post »

W sierpniu lub we wrześniu młode pędy ok.10 cm sadzę do czystej gliny w wieloodoniczkach po obsypaniu ukorzeniaczem. Przyjmuje się 99%. Te które sadziłem w ziemi z grządek miały 3 razy mniejsze korzenie i po posadzeniu w gruncie rosły o połowę wolniej. Sadzonki w wieloodoniczkach postawiłem bez okrycia na zimę w cieniu za budynkiem. Przezimowało 100% szczepków (250sztuk).
Awatar użytkownika
xcbvr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 wrz 2010, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Jak ukorzenić bukszpan ?

Post »

Na wiosnę tego roku planuje stworzyć w swoim ogrodzie dywan z bukszpanu który
będę regularnie nisko przycinał. Z tego co wyczytałem rozmnażanie tej rośliny jest
banalne, ale chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o wyglądzie potencjalnej sadzonki.
U mojej babci rośnie 1,5 metrowy krzew bukszpanu i z niego planuje zrobić szczepki. Tyle
tylko będzie to dość duże przedsięwzięcie i zależy mi aby co najmniej 80% się przyjęło bo
wykarczuje spory kawał trawnika:) Chciałbym wiedzieć jaka jest najlepsza długość gałązki
(czy lepsza pojedyncza, czy może trochę rozkrzewiona) oraz czy ma to być gałązka z tzw.
piętką czy mogę ciąć sekatorem na gładko i wsadzać w ukorzeniacz. Czy to robi jakąś różnicę?
Co bardziej mi polecacie? Z góry dziękuje za wszystkie fachowe odpowiedzi.
Pozdrawiam, Paweł
davussum
500p
500p
Posty: 806
Od: 26 sie 2010, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 100-lica

Re: Jak ukorzenić bukszpan ?

Post »

Witam
przestudiowałam cały wątek i jutro zabieram się do ukorzeniania bukszpanu. trzymajcie kciuki.
skipper
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 mar 2014, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bukszpan rozmnażanie,produkcja

Post »

Witam
Jestem nowy na forum , chciałbym posadzić moja pierwsza plantacje bukszpanu tak 1000 sztuk . Chciałbym się zapytać czy jak utne sobie 1000 pedow 10-20 cm zamocze w wodzie , wsadze w ukorzeniacz i potem od razu w pole to czy przyjmą mi sie te pędy??I chciałbym się zapytać czy mogę to zrobić w tym miesiącu czy jest określony najlepszy czas na sadzenie?? Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: bukszpan sadzenie

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jak ukorzenić bukszpan ?

Post »

Trzymałem i dopiero teraz puściłem ;) Udało się? Warto było tyle trzymać? :D A tak poważnie ja to chcę uczynić w tym roku teraz w okresie świąt i ciekaw jestem jakie są efekty po dwóch latach właśnie. Chcę ukorzenić w domu w doniczkach i potem na żywopłot. Możesz pokazać fotki?
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Jak ukorzenić bukszpan ?

Post »

Próbował ktoś bez ukorzeniacza? Jak to procentowo wygląda?
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak ukorzenić bukszpan ?

Post »

Nigdy nie stosuję ukorzeniacza do bukszpanów, ani do innych. Wsadzam do ziemi w cieniu zarówno urwane z piętką, jak i te z cięcia. Ukorzenia się około 80%.
Powodzenia
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak ukorzenić bukszpan ?

Post »

Nowo tworzone rabaty z własnej hodowli bukszpanów - 4 i 5 letnie. Jeszcze bałaganiarsko wyglądają, ale pokazuję, aby się nie zniechęcać i ukorzeniać rośliny.

Obrazek Obrazek
Kamyczek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 maja 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ukorzenić bukszpan ?

Post »

cyma2704

Piękne Twoje bukszpany, ja właśnie eksperymentuję, zobaczymy co mi z tego wyjdzie :) Mam tylko pytanie, czy trzeba i jeśli tak, to jak można taki bukszpan przezimować? Czy koniecznie w domu, czy może jak róże okryć tuż przed przymrozkami liśćmi? Próbował ktoś?
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak ukorzenić bukszpan ?

Post »

Mam możliwość przechowywać w piwnicy z oknem. Temperatura ok. 3-4 stopnie. Podlewam tylko jak mocno przeschną. Mam też w gruncie z cięcia czerwcowego. Robię kopczyki z ziemi, ale niczym nie okrywam. W domu bukszpan raczej nie przeżyje.
Kamyczek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 maja 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ukorzenić bukszpan ?

Post »

Bardzo dziękuję za podpowiedź, w takim razie też będę próbowała przechować je w piwnicy z oknem :) może na wiosnę będę mogła się już czymś pochwalić :)
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Jak ukorzenić bukszpan ?

Post »

Bukszpan podobnie jak tuje nie podlewa się tylko stosujecie zraszacze, spryskiwacze?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”