Bukszpan - rozmnażanie,produkcja sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Postępuję podobnie jak Ada z takim samym skutkiem :D Ukorzenione w ten sposób czteroletnie sadzonki.

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Jagoda
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

;) zadanie wykonane, ponad 70 sadzonek :P miało być sto ale brak czasu . . . to teraz tylko muszę czekać aż się ukorzenią i zaczną nowe przyrosty pokazywać ;) dobrze że mam pod dostatkiem torfu na działce (staw był kopany i sporo toru zostało;)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

chwaścik pisze:Powiem jak ja rozmnażałem bukszpan, czynność banalnie prosta choć czasochłonna (ale zupełnie nie pracochłonna), przy cięciu bukszpanu pociąłem mniej więcej 20 cm kępki gałązek wsadziłem do gruntu w miejscu zwykle cienistym zaraz obok starego bukszpanu i ... zapomniałem, po 2 latach zaglądam a tam są sadzonki z młodziutkimi pędami, skuteczność ukorzeniania, jakieś 90% :)
Ja robię prawie identycznie...,podczas przycinania ucięte gałązki "jak leci" wtykam w ziemię obok i faktycznie zapominam. Nawet teraz mam do zagospodarowania kilka takich sadzonek i za moment będę wtykać następne...
Mam taki "zwyczaj" wszystko prawie co przycinam wtykam eksperymentalnie do ukorzeniania ... :)
JolantaJ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 kwie 2008, o 13:06
Lokalizacja: Opatówek

Post »

Mili moi. wszyscy rżniecie te biedne krzaczory, potem wtykacie sobie w różne miejsca , a żadne z Was nie spróbowało po prostu przycisnąc najniższe gałązki BEZ RŻNIĘCIA do ziemi , odpowiednio je umocowac , przysypac ziemią ,oczywiście wczesną wiosną, a na jesień , bąc przyszłą wiosnę macie gotowe, silnie ukorzenione sadzonki. Spróbujcie powodzenia.
Życzliwa
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

No tak ale wtedy po pierwsze w ogrodzie niezbyt estetycznie to wygląda chyba a poza tym gdy na wiosnę bukszpana przycinamy to można w fajny sposób gałązki wykorzystać :)
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Jakubiec Jolanta pisze:Mili moi. wszyscy rżniecie te biedne krzaczory, potem wtykacie sobie w różne miejsca , a żadne z Was nie spróbowało po prostu przycisnąc najniższe gałązki BEZ RŻNIĘCIA do ziemi , odpowiednio je umocowac , przysypac ziemią ,oczywiście wczesną wiosną, a na jesień , bąc przyszłą wiosnę macie gotowe, silnie ukorzenione sadzonki. Spróbujcie powodzenia.
Nie wydaje mi się,żeby ten sposób był lepszy pod względem pracochłonności,estetyki i czegos tam jeszcze,może ekonomiki.Po pierwsze tnę,bo i tak muszę.Wtykanie do ziemi jest szybsze niż przyginanie i jeszcze przyciskanie/musimy mieć jakieś haczyki,np. z drutu/,pewnie jeszcze trzeba coś "przykopczykować".Sadzonki wtykam gdzie chcę,mogę do ziemi,miski,czy doniczek.Ja oprócz sadzonkowania w ogrodzie używam pojemnikow po owocach kiwi/mają otwory w dnie/
Nie ,Jolu ta metoda wg mnie jest gorsza i to bez dwóch zdań.Biorę pod uwagę,że jest to tylko moje zdanie.

p.s nie lubię słowa rżnąć /akurat w tym przypadku/.Jakoś mi ono nie pasuje.
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

A ja tak sobie kalkuluję że młoda roślinka ukorzeniana przez okłady, chyba jest silniejsza bo ciągle jest karmiona przez "matecznik"a wyrastanie korzonków jest dodatnim skutkiem ubocznym. :oops: Tak mi mówi moja logika-oczywiście sprawdziłam na porzeczkach hehe :mrgreen: ale to raczej nie ta sama działka... Wybaczcie bo raczkuję dopiero :roll:
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Może masz rację,jeśli chcesz ukorzenić kilka sadzonek,a nie kilkadziesiąt,bądź setkę na żywopłot.
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Ado - masz oczywiście rację ;:6
Z zazdrością patrzę na sadzoneczki weinera, na te pełne ślicznotek donice, ech...... Weiner -musisz chyba przywiązać czerwoną kokardkę! :mrgreen:
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

Tamte ukorzeniłem na żywopłot ale w sumie radość też mi sprawiają próby ukorzeniania jałowca i cisa - o dziwo cis pierwszy ruszył ;) planuję też jeszcze skubnąć świerków nim ruszą ale nie wiem czy się wyrobię, może w sobotę . Lebiodka jodła jest piękna, też planuję zdobyć sadzonkę albo samemu ukorzenić. Widziałem ostatnio piękny okaz, niestety to nie koreanka ;) ty ukorzeniałaś jodłę koreańską (tą co wyrzuciłaś)?
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Weiner -nie mam pojęcia jaka to była jodła (laik ze mnie do szpiku kości!). Gałąź stała w wodzie 4 miesiące i nie puściła korzeni, ktoś mi powiedział ze nie ma szans na ukorzenienie -tylko z nasion rozmnażać więc... wyrzuciłam.
Była śliczna, mięsiste, duże, sprężyste przjemne w dotyku igły, srebrne na wierzchu a pod spodem soczyście zielone.
Wiem że to nic nie mówi ale byłą śliczna.
A jaka jest ta koreanka, jakieś cech szczególne mógłbyś podać? ;:2
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

W wodzie nic dziwnego że nie wypuściła ;) spróbuj jeszcze dorwać jakąś gałązkę, wsadź do ukorzeniacza i ziemi bo w wodzie nie urosną korzonki ;)
halis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 kwie 2008, o 17:55

Jak rozmnożyc bukszpan

Post »

Witam! Wszystkie rady są bardzo mądre,ale czy teraz można jeszcze ukorzeniać bukszpan :?:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”