Bukszpan - rozmnażanie,produkcja sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Przepraszam za poprzedni mój post źle go napisałem;/
Co do ukorzeniania ukorzeniaczem to najlepiej takie młode ukorzenione sadzonki sadzić do ziemi wiosną w czwartym roku po ukorzenieniu (dla tych co chcą szybciej do ziemi wsadzić to w trzecim roku, ale nie polecam, bo roślinka jest młoda)
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6603
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Ukorzenianie bukszpanu

Post »

Najlepszym okresem rozmnażania jest okres od września do marca. We wrześniu rozmnaża się bukszpan w skrzyniach inspektowych, bez nakrycia oknami ale ocieniowanych. Zimą wytwarza się kalus. Na wiosnę roślinki zaczynają się rozwijać i wypuszczać młode pędy. W szkółkach w Niemczech tnie się sadzonki w lutym-marcu i wysadza się je bezpośrednio w gruncie. Zalecane pH gleby 5,1 do 5,7. Nie sadzić zbyt gęsto ani za głęboko, gdyż sadzonki mogą zgnić. Dobrze działa przykrycie międzyrzędzi torfem co sprzyja ukorzenianiu. Gdy pojawią się młode przyrosty można zacząć nawożenie. Można też ukorzeniać w sierpniu ale to już wyższa szkoła (wskazana szklarnia). Na dzień dobry to tyle. Witam wszystkich!!! Przemek
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Czytałam , że bukszpan można rozmnażać przez cały rok.Ja rozmnażam wiosną marzec kwiecień.Gałązki pozyskuję z dużego krzaka.Obrywam pierwsze 2-3 pary liści, do ukorzeniacza i do skrzyni z piaskiem..wczesną jesienia przesadzam do doniczek z ziemią.Do gruntu wysadzam jak uznam, że już sobie poradzą, głównym kryterium jest wielkosć roślin.
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

Hmmm to w końcu jak jest z tym rozmnażaniem? Bo jedna osoba pisze by trzymać w ciepłym miejscu, druga że w jasnym i chłodnym . . . już sam nie wiem ;) planuję w przyszłym tygodniu zrobić około 100 sadzonek , potrzebuję na żywopłot i tak się zastanawiam tylko gdzie trzymać. Najbardziej by mi pasowało w piwnicy - jest dosyć widna bo ma południowe okienko tyle że jest tam raczej chłodno i wilgotno.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Jak widać z przykładów powyżej każdy z sposób jest dobry by ukorzenić bukszpan, bo on po prostu bardzo łatwo się ukorzenia :)
Można teraz,zanim bukszpan rozpocznie wzrost pobrać sadzonki ok10-20cm dł. i ukorzeniać nawet w gruncie,jeśli masz wilgotną ziemię i miejsce gdzie jest cień, albo w skrzynkach przykrytych folią w ziemi ogrodniczej, można ze stymulatorem albo i bez, można jesienią ale wtedy pod folią .Robiłam tak i tak na żywopłocik

pozdrawiam z życzeniami miłych ipogodnych świąt Wielkiej Nocy :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Weiner, ostatnia porada z 2007 zaczyna się tak: "Ja bym trzymała to ..." , co oznacza, że forumka nie robiła tego jeszcze ni razu :D

Reszta porad nie przeczy sobie, zrób więc sadzonki i pokaż potem na zdjęciach, jak ci żywopłot rośnie :) No i podziel się doświadczeniem, jak TY to zrobiłeś, że takie piękne roślinki urosły :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Powiem jak ja rozmnażałem bukszpan, czynność banalnie prosta choć czasochłonna (ale zupełnie nie pracochłonna), przy cięciu bukszpanu pociąłem mniej więcej 20 cm kępki gałązek wsadziłem do gruntu w miejscu zwykle cienistym zaraz obok starego bukszpanu i ... zapomniałem, po 2 latach zaglądam a tam są sadzonki z młodziutkimi pędami, skuteczność ukorzeniania, jakieś 90% :)
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

Hmmm najpierw to ja chyba jednak w skrzynki powsadzam, bo jak mi się w ziemi nie przyjmują niektóre a pewnie tak by było to zostaną luki :( w przyszłą sobotę biorę się do pracy ;)
figi52
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 17 gru 2007, o 00:25
Lokalizacja: torun

Post »

nemo56 pisze:ja stosowałem starą ogrodniczą metodę: oderwałem pęd dwuletni (gałązkę) od matki w ten sposób aby stópka sadzonki była wyraźna i miała ciemniejszą kreskę pod stópką. Broń Boże nie dotykać stopysadzonki. następnie zamoczyłem we wodzie a potem w ukorzeniaczu i taką wsadziłem do doniczki z ziemią torfową.
Sadzonkę brałem po świętach wielkanocnych. Następnie jesienią przesadzałem do gruntu. I to wszystko.
Trzykrotne próby skończyły się pomyślnie.
Jakub, dlaczego nie dotykać stopy sadzonki?Kaśka
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

Według mnie dlatego że na paluchach mamy duuuużo bakterii a wiadomo jak się oderwie roślinkę to ma ona w tym miejscu ranę więc bakterie łatwo by mogły wniknąć ;)
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

A ja nie bawię sie w żadne ukorzeniacze,piwniczki itp.przy cięciu wkladam sadzonki do ziemi obok "starych" bukszpanów,a przyjęcie mam na pewno powyżej 80%.Po ukorzenieniu przenoszę we właściwe miejsce.Z reguły robię żywoplociki.np takie
Obrazek Obrazek Obrazek
martastr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 mar 2008, o 19:49

Pytanie

Post »

Cześć mam pytanko :?: Kupiłam na święta piękny bukszpan krzaczasty ok.30cm, chciałabym go ukorzenić i wsadzić później do ogrodu... tylko że piszecie chyba o krzewach które mają już małe korzenie, a co zrobić jeśli roślina nie ma żadnych korzeni :?: :?: :?: Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Marto (chyba tak masz na imię?), ukorzenianie to jest właśnie uzyskiwanie sadzonek z korzeniami ze zwykłych gałązek. Przemek jest fachowcem i udzielił fachowej porady. Tam zapewne postepują zawodowcy.
Ja jestem amatorką i robię to bardziej po amatorsku, ale, o dziwo, z dobrym skutkiem ;) Nie wiem, czy moja ziemia odpowiada bukszpanowi, czy co innego, ale faktem jest, ze ukorzeniałam juz wiosną, w srodku lata i jesienia i zdecydowana większość się ukorzeniła. Musze sie przyznac, ze czasem, zwł. latem za mało podlewałam, dopuszczając czasem do przeschniecia ziemi, co pewnie przyczyniło sie do tego, ze kilka sadzonek się nie przyjęło.
Pozostałe po roku przesadzałam w różne miejsca i nic im nie było. Bywało juz, ze w ciągu jednego roku młode sadzonki były przesadzane dwukrotnie :oops: Wszystko zależy od tego jak sie to zrobi ;)

Marto, sadzonki nie powinny być większe, niz 10-15cm. Po oberwaniu od dołu kilku listków wsadzasz sadzonke do ziemi i pilnujesz żeby podłoze było stale wilgotne. Sadzonka nie moze stać w słońcu. To wszystko :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”