Magnolia - sadzenie, przesadzanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Jeżeli grunt jest rozmarznięty to możesz ją przesadzić
choć ja bym się jeszcze wstrzymał. Takie drzewa najlepiej
na jesień przesadzać. Zresztą uprzedzę Cię że magnolia
bardzo źle reaguję na przesadzanie. :?
Awatar użytkownika
Gosiejka
100p
100p
Posty: 185
Od: 22 maja 2008, o 21:52
Lokalizacja: małopolska

Przesadzona magnolia więdnie :(

Post »

Witam,
Proszę o poradę, bo nie wiem co robić. Kupiłam kilka dni temu magnolię w doniczce, wysoką na ok. 3 m. Miała zawiązane pąki i kilka rozkwitniętych kwiatów. Przesadziłam ją do ziemi w ogródku, wykopując większy dołek, podsypując jej dobrą ziemię na spód i po bokach. Codziennie obficie podlewałam, bo nie padał deszcz. I co? I wszystkie kwiaty zwiędły :cry: . Czy popełniłam jakiś błąd? Czy może to typowe dla magnolii? Czy ona całkiem zwiędnie, czy może zwiędną tylko kwiaty, a reszta normalnie się rozwinie? Pomóżcie proszę, bo bardzo się martwię.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

Ekspertem nie jestem,ale wydaje mi się ,ze tylko kwiaty odchorują.Pytanie tylko jak magnolie wyciągnełas z doniczki??Magnolia tak duza miała na pewno roztosniety system korzeniowy i pewnie został uszkodzony.Kupując moją magnolię u ogrodnika ;cieszyłam się ,ze przy okazji wzbogace się o wielką donice ,w której ona rosła.Ogrodnik doradził, aby przed sadzeniem donicę przeciąć i nie wyciagać magnolii od góry.Tak tez zrobiłam i rośnie sobie zdrowo.Magnolia ma słaby system korzeniowy i bardzo delikatny przez jakies 3 lata od posadzenia.wtedy nalezy ją w czasie suszy podlewac codziennie.Większośc najwazniejszych korzeni znajduje sie tuz pod ściółką(tak zostałam poinformowana przez ogrodnika ,ktorego,,konikiem,,sa właśnie magnolie)
warsawyak
200p
200p
Posty: 299
Od: 4 wrz 2006, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jeżeli więdną tylko kwiaty a nie liście, to prawdopodobnie mamy do czynienia z uszkodzeniem przymrozkowym.

Magnolie mają faktycznie delikatne, kruche korzenie, których za nic w świecie nie można traktować z buta (a więc nie udeptywać mocno przy sadzeniu, sadzić z dala od ciągów pieszych).
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Takie duże rośliny przeważnie są przekorzenione w donicy i bywa , że mają problem z ukorzenieniem się w nowym miejscu.Donice wymyślono niekoniecznie dla wygody roślin uprawianych w nich zbyt długo.Musisz być cierpliwa i nie przesadzać z podlewaniem.Podlewając codziennie zamulasz zbytnio ziemię przez co korzenie 'duszą się ' bez powietrza.Mogą nawet zacząć martwieć.Delikatnie spulchnij ziemię by nie uszkodzić korzeni i połóż ściółkę, by zapobiec wysychaniu.Podlewaj co kilka dni, ale nie silnym strumieniem z węża, tylko wlewaj powoli konewką.
Awatar użytkownika
Gosiejka
100p
100p
Posty: 185
Od: 22 maja 2008, o 21:52
Lokalizacja: małopolska

Post »

Kochani, dziękuję za porady. Wydaje mi się, że Selli7 ma rację i pewnie jest to wina zbyt małej doniczki. Wykluczam raczej teorię Warsawyaka, bo przymrozków nie było od czasu przesadzenia magnolii, a w donicy kwitła pięknie i nic jej nie było. Tak, czy siak - wczoraj zauważyłam ZDROWY pączek z listkiem, więc jestem dobrej myśli :D . Pączki z kwiatkami prawie wszystkie niestety poczerniały i więdną ale ona jednak żyje i myślę, że wydobrzeje.
Jeszcze raz dziękuję :D .
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Magnolie

Post »

Witam , moje pytanie dotyczy tego czy Magnolie są też pochodnymi azalii , jaką mają bryłę korzeniową - czy też taką szeroką ?- jaki dół im przygotować , ( chodzi o szerokość ) , z jaką ziemią ? Może macie jakieś linki o magnoliach?
duduś
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Magnolie

Post »

Magnolie nie sa podobne do azalii czy rhododendronów - dlatego
ten wątek przeniosłem do sekcji "Drzewa i krzewy ozdobne".
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Magnolie

Post »

a do jakiego linku , bo jakoś nie mogę znależć?
duduś
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Magnolie

Post »

Myślę że pod linkiem znajdziesz wystarczające informację.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Magnolia

Dodam tylko że wielkość dołu przygotowujesz w zależności od wielkości bryły korzeniowej
tak żeby ją posadzić swobodnie. Pamiętaj że nie lubią miejsc w których za bardzo wieje wiatr,
szkodzą im ostre zimy w młodości i nie trawią przesadzania. Czasem to się udaję ale nie polecam
tego zabiegu. :)
kamila_z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 lis 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Magnolie

Post »

Chciałabym się poradzić w sprawie magnolii - przypnę się pod ten temacik...

Mam magnolie, posadzona latem tamtego roku, obecnie kwitnie, jest okolo metra wysoka - ogólnie młoda roślina. Jednak chciałabym ja przesadzić gdyż rośnie w nieodpowiednim miejscu w ogrodzie.
Przed kwitnieniem bałam się ją ruszać, jednak mysle sobie ze jak w tym roku jej nie przesadzę to bedzie juz pozamiatane, bo korzenie moga sie jej za bardzo rozrosnąć. Czy moznaby bylo ja sprobować przesadzić ostroznie po kwitnieniu, czy lepiej poczekac do jesieni?
będe wdzięczna za wasze opinie i ewentualne porady :)
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Magnolie

Post »

...ponoć magnolie nie znoszą przesadzania...
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12951
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Magnolia - przesadzanie

Post »

magnolia gwiezdzistą moim zdaniem muszę przesadzić w drugie miejsce, czy ja dobrze kumam system korzeniowy ma płytki? widzę, że u mnie dość ładnie ukorzeniona, ale miejsce jej nie odpowiada dość słabo w tym roku kwitła.
Przesadzałam Susan i Nigrę i przyznam, że im to wyszło na dobre ale nie pamiętam jak wyglądał korzeń, miały 3 lata a ta jest 5-letnia.
Jeszcze jedno czy można ją przyciąć?
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”