Magnolia - sadzenie, przesadzanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
graved
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 13 mar 2007, o 08:40
Lokalizacja: 60 km od Warszawy

Re: Przesadzenie niewielkiej magnolii

Post »

Witam.

Mognoli nie powinno się przesadzać (kruche korzenie). Jeżeli nie ma wyjścia to polecam wykopać ją z dużą ilością ziemi. Po posadzeniu w nowym miejscu obficie podlewać (susza ;:3 ). Skoro była wysadzana w kwietniu to powinna się przyjąć :D .

Pozdrowienia.
dami1622
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 2 kwie 2009, o 07:20

Re: Przesadzenie niewielkiej magnolii

Post »

Dzięki za odpowiedź. Licze ze może magnolia jeszcze zbyt dużo nie rozrosła się w korzeniach więc jest moze szansa na przyjęcie.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Przesadzenie niewielkiej magnolii

Post »

dami1622 pisze:Witam. W kwietniu kupiłem sobie nieduża magnolię w doniczce. Posadziłem ją do ziemi i niestety musze ją przesadzic i to jak najszybciej. Czy jezeli przesadze ja w najblizszych dniach bardzo ucierpi??? Poczekać aż temperatura troche spadnie czy mozna ja przesadzic, obficie podlewajac??
Teraz padnie na 99, poczekaj do jesieni, nawet do późnej jak zgubi liście, przesadzaj z mokrą bryłą korzeniową, a tak w ogóle magnolię można ciąć/prowadzić jak się chce.
A jeśli bardzo bardzo musisz teraz to ja proponuję w donicę, w torf i w cień, koniecznie albo skrócić gałęzie z liśćmi ok 1/3 albo obciąć trochę liści, osłonić cieniówką albo jak temperatury będą niższe nakryć przez ok. miesiąc jakimś dużym workiem foliowym (złapać folię gumką na doniczce) żeby wody nie traciła, podlewać trzeba naprawdę z umiarem żeby nie zalać korzeni. Docelowo można posadzić jesienią albo na wiosnę, do przygotowanej ziemi można profilaktycznie dodać chemii przeciwko pędrakom chrabąszcza majowego
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie niewielkiej magnolii

Post »

W zeszłym roku dwa razy przesadzałem magnolię parasolowatą i w tym roku też i to już drugi raz, ostatnio tydzień temu, na razie sobie radzi dobrze :wink:
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Przesadzenie niewielkiej magnolii

Post »

Adrian89 to świetnie, gratuluję. Możesz powiedzieć jak wysoka jest Twoja i jak dużą ma bryłę korzeniową? - przyda się taka informacja bo też się przymierzam do przesadzenia, ale ogrodnicy mi odradzili teraz, to co napisałam wyżej to od nich i ja przesadzać będę jednak jesienią
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Przesadzenie niewielkiej magnolii

Post »

Ja też polecam termin jesienny. Teraz jednak upały mogą jej zaszkodzić
ale generalnie nie polecam przesadzać magnolie bo tego nie znoszą.
A jak już jest taka potrzeba to małe egzemplarze :D
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie niewielkiej magnolii

Post »

dami1622 pisze:Dzięki za odpowiedź. Licze ze może magnolia jeszcze zbyt dużo nie rozrosła się w korzeniach więc jest moze szansa na przyjęcie.
Toż w kwietniu sadzona... podlej porządnie, wykop z bryłką, posadź, podlej i tyle. No najwyżej zacieniuj na pare dni byle czym, bo piecze niemiłosiernie.
Przesadzałem stellatę o średnicy pnia 12 cm, no oczywiście wiosną. Rośnie. A sporo korzeni obciąłem, no bo w końcu jakiej średnicy bryłę można ruszyć?
Efekt uboczny- niesamowite kwitnienie w roku nastepnym. Pogorszyło się jej, no to zareagowała... :lol:
Magnolia ma jednak dużo drobnych korzeni i trzyma bryłę. Ale silnych uszkodzeń korzeni fakt, nie lubi.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie niewielkiej magnolii

Post »

Moniko po wypuszczeniu liści wiosną miała taką wysokość

Obrazek

teraz jest wyższa o ok 25-30cm, bryła korzeniowa nie jest zbyt duża, nie ma palowego czy grubego korzenia raczej wiele drobnych, ja napisał kolega wyżej :) i właśnie ziemia nie rozsypuje się bo owe drobne korzonki mocno ją trzymają.
osamagarwolin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 29 lip 2010, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzenie niewielkiej magnolii

Post »

Obrazek to moja betty
osamagarwolin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 29 lip 2010, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzenie niewielkiej magnolii

Post »

Obrazekmam nadzieję ze teraz lepiej ją widać
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Magnolia - przesadzanie

Post »

Mam w ogrodzie magnolię Bety, z 2,50 m wysokości i gęstej koronie - powinnam ją przesadzić.

Przeczytałam, że nie lubią przesadzania, mówicie że lepiej na wiosnę - ok.

Czy przyciąć jej koronę teraz, na wiosnę, czy wcale ?
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
ewiwa
50p
50p
Posty: 98
Od: 15 lip 2008, o 10:50
Lokalizacja: wielkopolskie

Termin przesadzania liściastych

Post »

Czy teraz jeszcze (połowa października) można przesadzić magnolię? Drzewko jest 5 letnie i czeka tylko na łopatę, bo wylatuje w celu zrobienia miejsca. Warto to przygarnąć i czy jeszcze teraz się przyjmie? Ubiegłej jesieni pod koniec września sadziłam ze szkółki kopaną dużą jodłę kalifornijską i wszystko było ok. Mocno podlewałam.
Ale jak się przyjmują drzewa liściaste to nie wiem. Powinny być chyba jakoś niepodlewane od lata, zdrewniałe i zahartowane do zimy. Wczoraj był przymrozek, ale przecież w samym gruncie pod ziemią jeszcze dodatnia temperatura. Przysypane grubą ściółką. Owocowe drzewka to teraz, tylko że to młode, to może łatwiej.
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Termin przesadzania liściastych

Post »

O tej porze jeszcze można sadzić.
ewiwa pisze:Powinny być chyba jakoś niepodlewane od lata, zdrewniałe i zahartowane do zimy..
Powinny być podlewane cały czas w miarę potrzeb! Zwłaszcza, jeśli ją teraz przesadzisz to musisz ją podlewać! :D
Roślin takich nie powinno się już nawozić jesienią, bo młode pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą i przemarzną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”