Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Drzewa ozdobne
Castanea
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 mar 2011, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

To i ja odpowiem. Znajoma posadziła 2 metrowe szmaragdy co 50 cm i choć stykały się na dole to na wysokości oczu zeszły się dopiero teraz po 6-ciu latach. A zależało jej by sąsiad nie zaglądał na posesję. Żywopłot to żywopłot ma być gęsty, bo jak nazwa wskazuje ma zastępować ludziom płot hej. :)
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

Ja posadziłem kilkanaście lat temu co 60 cm. W tej chwili tworzą już zwarty szpaler,przycinam na wysokości około 1.80 m.
Nie robiłem zdjęcia samego żywopłotu, ale na tej fotce coś tam widać:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

Posadźcie szerzej niż 50 cm. Zostałam przekonana przez rozmówców, aczkolwiek z odległościami też bym nie przesadzała (mam wrażenie, że właśnie dbając o kondycję drzewka zapomina się o funkcji jaką ma do spełnienia. Idąc tym tokiem rozumowania - co oczywiste - każdej roślince jest najlepiej w samotnym nasadzeniu - oczywiście za ścianą z betonu, żeby jej nie wiało...).

Mimo to nie mam zamiaru promować złej praktyki. Skoro 50 cm to zbyt mało, to też przychylam się do tego, żeby zwiększyć, ale z głową (patrz zdjęcia, które wkleiłam. Poza tym nie każdy ma w ogrodzie czarnoziem i nie każdemu się rozrastają jak szalone. Wolę przyciąć, podlać w czasie suszy, dokarmić nawozem niż mieć niechciane okno na świat). Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

Planuję posadzić szpaler, żywopłot z Thuja Smaragd i Europa Gold. Tak się zastawiam jak będą najlepiej się prezentować, czy posadzone na przemian, czy może np. 5 Smaragd i 1 Europa Gold. Tym sposobem bym miał efekt jakby płotu, że co jakiś czas jest słupek.
Albo po prostu pół żywopłotu takiego, a pół takiego.
Co będzie najlepiej wyglądać?
W jakim rozstawie je posadzić aby po latach uzyskać efekt złączenie się ich do wysokości ok. 1,5m. Natomiast w wyższej strefie, żeby powstały takie "V".
Wstępnie myślałem o rozstawie 80cm, ale proszę mię poprawić jeśli się mylę.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

Z tej europy gold zrezygnuj, trochę kiczowato będzie wyglądać. Jeżeli zaś już je masz to sadź jedną gold i 4 green. Niektórzy sadzą jedną taką a drugą taką , w praktyce wszystko się miesza a rośliny przy nich rosnące zlewają się z nimi i nie wiadomo na co patrzeć.
Co do rozstawy posadził bym minimum co 80cm, w późniejszym okresie jak już będziesz miał wymaganą wielkość wziął się za cięcie górnej części w celu wyrównania (chyba że nie chcesz). U mnie w galerii masz żywotniki szmaragd które były sadzone 12-13 lat temu , sadzonki 5cm i nigdy nie były cięte.
Artur_o
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 wrz 2016, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

Dzień Dobry,

Przed biurem mamy Tuje.
Ja osobiście je bardzo lobię, ale szybko rosną... Mam jednak kilka pytań:
- czy są ogólnie sprzedawane równe gatunki Tui?
- czy faktycznie są uznawane za "ozdobę cmentarną"?
- jak gęsto trzeba sadzić krzaczki aby zrobić taki naturalny żywopłot?
Tuje można bardzo fajnie strzyc, nadając kształty :-)

Jeśli ktoś ma jakieś porady,sugestie dotyczące Tui? bardzo proszę...
Nie jestem jakimś super-ogrodnikiem, ale po prostu lubię te krzaczki :-)

Pozdrawiam
Artur
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

W handlu najczęściej spotyka się 3 gatunki żywotników: zachodni, olbrzymi i wschodni (biota wschodnia), oraz ich liczne odmiany (polska nazwa "żywotnik" jest w zasadzie tłumaczeniem starej łacińskiej nazwy "Arbor vitae", używanej zresztą do dziś w USA). Jeszcze z 15 -20 lat temu może kojarzył się jako roślina cmentarna, podobnie jak bluszcz i barwinek, ale teraz gdy jest prawie w każdym ogrodzie to już raczej nie.
Żywotniki na żywopłot sadzi się standardowo co 80 cm.
Awatar użytkownika
asiazak555
50p
50p
Posty: 78
Od: 1 cze 2015, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

Odnośnie Tuji Szmaragd,sadziliśmy je co 60 cm, dziś po 8 latach mają ok. 2,5 metra wysokości i utworzyły gęstą zieloną ścianę. A w środku, w gałęziach ptaki uwiły gniazda.
Co do bluszczy, kiedyś najpopularniejsza zwykła hedera helix faktycznie kojarzyła się z cmentarzem, czy starym parkiem. Dziś jednak dzięki wielu odmianom można stworzyć piękną, wieloletnią i zimozieloną ścianę zieleni. Moim ulubionym jest np. Goldheart.
Barwinek w odmianie o białych kwiatach również coraz częściej trafia do ogrodów.
---------------------------
Pozdrawiam serdecznie
Joanna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”